WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes - en to cs-CZ translation catalogue (1048 entries)

en: %s WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes & Shipping Labels (Basic) %s is enabled but not effective. It requires %s WooCommerce %s in order to work.
cs-CZ: %s Faktury WooCommerce PDF, dodací listy, dodací listy a přepravní štítky (základní) %s jsou povoleny, ale nejsou účinné. Aby fungoval, vyžaduje %s WooCommerce %s.

en: (But customer notes can be added)
cs-CZ: (Lze však přidat poznámky zákazníků)

en: (Visual and code editor)
cs-CZ: (vizuální a kódový editor)

en: (Visual editor)
cs-CZ: (vizuální editor)

en: 20+ predefined gift card templates
cs-CZ: 20+ předdefinovaných šablon dárkových karet

en: 30 Day Money Back Guarantee
cs-CZ: 30denní záruka vrácení peněz

en: 5.6 or higher recommended
cs-CZ: 5.6 nebo vyšší doporučeno

en: Accepts payment using multiple Alternative Payment Methods (APM)
cs-CZ: Přijímá platby pomocí několika alternativních platebních metod (APM)

en: Access denied !!!.
cs-CZ: Přístup odepřen !!!.

en: Action
cs-CZ: Akce

en: Activate
cs-CZ: Aktivovat

en: Activates Stripe checkout
cs-CZ: Aktivuje pokladnu Stripe

en: Active
cs-CZ: Aktivní

en: Add
cs-CZ: Přidat

en: Add & update data while importing
cs-CZ: Přidejte a aktualizujte data během importu

en: Add 20+ payment methods
cs-CZ: Přidejte 20+ platebních metod

en: Add a custom suffix for order numbers
cs-CZ: Přidejte vlastní příponu pro čísla objednávek

en: Add a payment link to invoice
cs-CZ: Přidejte k faktuře platební odkaz

en: Add a print delivery note button to the order email
cs-CZ: Přidejte do e-mailu objednávky vytištěné tlačítko dodacího listu

en: Add a print label button to the order email
cs-CZ: Přidejte tlačítko tisku štítku do e-mailu objednávky

en: Add a print packing slip button to My account page
cs-CZ: Přidejte tlačítko tiskového dodacího listu na stránku Můj účet

en: Add additional column in product table
cs-CZ: Přidejte další sloupec do tabulky produktů

en: Add additional column in product table of package documents
cs-CZ: Přidejte další sloupec do tabulky produktů balíkových dokumentů

en: Add additional data to invoice layout
cs-CZ: Přidejte další data do rozložení faktury

en: Add additional info
cs-CZ: Přidejte další informace

en: Add additional information
cs-CZ: Přidejte další informace

en: Add additional order & product meta fields
cs-CZ: Přidejte další meta pole objednávky a produktu

en: Add additional product & order data fields
cs-CZ: Přidejte další datová pole produktu a objednávky

en: Add additional product attributes
cs-CZ: Přidejte další atributy produktu

en: Add and update data while importing
cs-CZ: Přidejte a aktualizujte data během importu

en: Add company logo & return policy to label
cs-CZ: Přidejte na štítek logo společnosti a zásady vrácení

en: Add custom data like product meta, order meta, attributes etc
cs-CZ: Přidejte vlastní data, jako jsou meta produktu, meta objednávky, atributy atd

en: Add custom data to documents
cs-CZ: Vlastní logo pro fakturu

en: Add custom data to invoices
cs-CZ: Přidejte vlastní data do faktur

en: Add custom fields to shipping label layout
cs-CZ: Přidejte vlastní pole do rozložení přepravního štítku

en: Add custom footer
cs-CZ: Přidat vlastní zápatí

en: Add custom footers to packing slips
cs-CZ: Přidejte vlastní zápatí do dodacích listů

en: Add custom templates for gift cards
cs-CZ: Přidejte vlastní šablony pro dárkové karty

en: Add customer note
cs-CZ: Přidat poznámku zákazníka

en: Add date to credit note number
cs-CZ: Přidejte datum k číslu dobropisu

en: Add date to invoice number
cs-CZ: K číslu faktury přidejte datum

en: Add date to proforma invoice number
cs-CZ: Přidejte datum k číslu proforma faktury

en: Add extra product & order data fields
cs-CZ: Přidejte další datová pole produktu a objednávky

en: Add extra text in received seal
cs-CZ: Přidejte další text do přijaté pečeti

en: Add extra text in received seal.
cs-CZ: Přidejte další text do přijaté pečeti.

en: Add footer
cs-CZ: Přidat zápatí

en: Add multiple shipping labels in one page
cs-CZ: Přidejte více přepravních štítků na jednu stránku

en: Add multiple shipping labels on one page
cs-CZ: Přidejte více přepravních štítků na jednu stránku

en: Add new
cs-CZ: Přidat nový

en: Add notes like fragile, keep dry, etc.
cs-CZ: Přidejte poznámky jako křehké, uchovávejte v suchu atd.

en: Add order & product meta fields
cs-CZ: Přidejte meta pole objednávky a produktu

en: Add order meta fields
cs-CZ: Přidejte meta pole objednávky

en: Add order meta fields
cs-CZ: Přidejte meta pole objednávky

en: Add order meta fields to shipping labels
cs-CZ: Přidejte meta pole objednávky do přepravních štítků

en: Add print document button to selected order emails
cs-CZ: Přidat tlačítko pro tisk dokumentu k vybraným e-mailům objednávek

en: Add product & order meta fields
cs-CZ: Přidejte meta pole produktu a objednávky

en: Add product attributes
cs-CZ: Přidejte atributy produktu

en: Add product images to packing slips
cs-CZ: Přidejte obrázky produktů na dodací listy

en: Add product meta fields
cs-CZ: Přidejte meta pole produktu

en: Add product meta fields & attributes
cs-CZ: Přidejte meta pole a atributy produktu

en: Add product variation
cs-CZ: Přidejte variantu produktu

en: Add product variation in package documents
cs-CZ: Přidejte variantu produktu do dokumentů balíku

en: Add product variation in product (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
cs-CZ: Přidejte variantu produktu v produktu (funguje pouze s balicím listem, přepravním štítkem a dodacím listem)

en: Add product variation. (Works with Invoice and Dispatch label only)
cs-CZ: Přidejte variantu produktu. (Funguje pouze se štítkem Faktura a Odeslání)

en: Add quote button to the product & shop pages
cs-CZ: Přidat tlačítko nabídky na stránky produktů a obchodu

en: Add shop details
cs-CZ: Přidejte podrobnosti o obchodu

en: Add usage restrictions for gift cards
cs-CZ: Přidejte omezení použití pro dárkové karty

en: Add ‘Pay Later’ option at checkout
cs-CZ: Při pokladně přidejte možnost Zaplatit později

en: Add/Edit Order Meta Field
cs-CZ: Přidat / upravit pole Meta objednávky

en: Additional feed intervals (30 minutes, 6 hours, 12 hours)
cs-CZ: Další intervaly podávání (30 minut, 6 hodin, 12 hodin)

en: Address Label Add-on
cs-CZ: Doplněk štítku adresy

en: Address details
cs-CZ: Podrobnosti adresy

en: Address font size
cs-CZ: Velikost písma adresy

en: Address label
cs-CZ: Cím címke

en: Address labels
cs-CZ: Adresní štítky

en: Address line 1
cs-CZ: Řádek adresy 1

en: Address line 2
cs-CZ: Řádek adresy 2

en: Adds Express PayPal Checkout Option on the product page and Mini-cart for faster checkout
cs-CZ: Přidá možnost expresní platby PayPal na stránku produktu a minikošík pro rychlejší platbu

en: Adds Footer to the delivery note
cs-CZ: Přidat zápatí do dodacího listu

en: Adds Footer to the packing slip
cs-CZ: Přidá zápatí na dodací list

en: Adds PayPal Smart Button Checkout option
cs-CZ: Přidá možnost PayPal Smart Button Checkout

en: Adds customer note in the dispatch label
cs-CZ: Přidat poznámku zákazníka do expedičního štítku

en: Adds customer note to the delivery note
cs-CZ: Přidá zákaznický list do dodacího listu

en: Adds customer note to the packing slip
cs-CZ: Přidat poznámku zákazníka do seznamu balení

en: Adds footer in dispatch label
cs-CZ: Přidá zápatí do expedičního štítku

en: Adds footer to the  Shipping label
cs-CZ: Přidá zápatí do štítku Doprava

en: Adds product image to the line items in the product table
cs-CZ: Přidá obrázek produktu k řádkovým položkám v tabulce produktů

en: Admins and customers both can leverage this feature wherever applicable. Disabling will remove all the provisions. Yet, the invoices are customizable.
cs-CZ: Správci i zákazníci mohou tuto funkci využít všude tam, kde je to možné. Deaktivací odstraníte všechna ustanovení. Faktury jsou však přizpůsobitelné.

en: Advanced BOGO Coupons
cs-CZ: Pokročilé kupóny BOGO

en: Advanced filters and customizations for import & export
cs-CZ: Pokročilé filtry a přizpůsobení pro import a export

en: Advanced filters and customizations for import and export
cs-CZ: Pokročilé filtry a přizpůsobení pro import a export

en: Advanced options
cs-CZ: Rozšířené možnosti

en: Advanced visual and code editor
cs-CZ: Pokročilý vizuální editor a editor kódu

en: Align
cs-CZ: Zarovnání

en: All document types
cs-CZ: Všechny typy dokumentů

en: All fields are mandatory
cs-CZ: Všechna pole jsou povinná

en: All unsaved changes will be lost upon switching to a new layout.
cs-CZ: Všechny neuložené změny budou při přepnutí na nový layout ztraceny.

en: All users
cs-CZ: Všichni uživatelé

en: Allow coupon combinations
cs-CZ: Povolit kombinace kupónů

en: Allow customers to print invoices
cs-CZ: Umožněte zákazníkům tisknout faktury

en: Allow remote stylesheets and images
cs-CZ: Povolit vzdálené šablony stylů a obrázky

en: Allows customers to print the invoice from the specified pages.
cs-CZ: Umožňuje zákazníkům vytisknout fakturu ze zadaných stránek.

en: Allows guest checkout
cs-CZ: Umožňuje odbavení hostů

en: Already tried the free %s WebToffee mPDF addon %s.
cs-CZ: Již jste vyzkoušeli bezplatný doplněk %s WebToffee mPDF %s.

en: Alter additional item meta
cs-CZ: Změnit meta další položky

en: Alter barcode information
cs-CZ: Změňte informace o čárovém kódu

en: Alter billing address
cs-CZ: Změňte fakturační adresu

en: Alter dispatch date
cs-CZ: Změnit datum odeslání

en: Alter fee
cs-CZ: Změna poplatku

en: Alter formated item price. (Works with Invoice and Dispatch label only)
cs-CZ: Změnit formátovanou cenu položky. (Funguje pouze se štítkem Faktura a Odeslání)

en: Alter formated item total. (Works with Invoice and Dispatch label only)
cs-CZ: Změnit celkový počet naformátovaných položek. (Funguje pouze se štítkem Faktura a Odeslání)

en: Alter formated subtotal
cs-CZ: Změnit formátovaný mezisoučet

en: Alter invoice date
cs-CZ: Změnit datum faktury

en: Alter item price
cs-CZ: Změnit cenu položky

en: Alter item price format
cs-CZ: Změnit formát ceny položky

en: Alter item price. (Works with Invoice and Dispatch label only)
cs-CZ: Změnit cenu položky. (Funguje pouze se štítkem Faktura a Odeslání)

en: Alter item quantity
cs-CZ: Změňte množství položky

en: Alter item quantity in package documents
cs-CZ: Změňte množství položky v dokumentaci balíku

en: Alter item quantity in product table (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
cs-CZ: Změňte množství položky v tabulce produktů (funguje pouze s balicím listem, přepravním štítkem a dodacím listem)

en: Alter item quantity. (Works with Invoice and Dispatch label only)
cs-CZ: Změňte množství položky. (Funguje pouze se štítkem Faktura a Odeslání)

en: Alter item total
cs-CZ: Změnit celkový počet položek

en: Alter item total format
cs-CZ: Změnit celkový formát položky

en: Alter item total in package documents
cs-CZ: Změňte celkový počet položek v dokumentech balíku

en: Alter item total in product table (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
cs-CZ: Změňte celkový počet položek v tabulce produktů (funguje pouze s balicím listem, přepravním štítkem a dodacím listem)

en: Alter item total. (Works with Invoice and Dispatch label only)
cs-CZ: Změnit celkový počet položek. (Funguje pouze se štítkem Faktura a Odeslání)

en: Alter order date
cs-CZ: Změnit datum objednávky

en: Alter product name
cs-CZ: Změňte název produktu

en: Alter product name in product (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
cs-CZ: Změňte název produktu v produktu (funguje pouze s balicím listem, přepravním štítkem a dodacím listem)

en: Alter product name. (Works with Invoice and Dispatch label only)
cs-CZ: Změňte název produktu. (Funguje pouze se štítkem Faktura a Odeslání)

en: Alter product table column
cs-CZ: Změnit sloupec tabulky produktů

en: Alter product table column in package documents
cs-CZ: Změňte sloupec tabulky produktů v dokumentech balíku

en: Alter product table column. (Works with Invoice and Dispatch label only)
cs-CZ: Změnit sloupec tabulky produktů. (Funguje pouze se štítkem Faktura a Odeslání)

en: Alter product table column. (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
cs-CZ: Změnit sloupec tabulky produktů. (Funguje pouze s balicím listem, přepravním štítkem a dodacím listem)

en: Alter product table head.(Add, remove, change order)
cs-CZ: Změnit hlavu tabulky produktů. (Přidat, odebrat, změnit pořadí)

en: Alter product table head.(Add,remove, change the order)
cs-CZ: Změnit hlavu tabulky produktů. (Přidat, odebrat, změnit pořadí)

en: Alter shipping address
cs-CZ: Změňte dodací adresu

en: Alter shipping from address
cs-CZ: Změnit odeslání z adresy

en: Alter shipping method
cs-CZ: Změnit způsob dopravy

en: Alter subtotal
cs-CZ: Změnit mezisoučet

en: Alter subtotal format
cs-CZ: Změnit formát mezisoučtu

en: Alter template HTML before printing
cs-CZ: Před tiskem změňte HTML šablony

en: Alter template HTML before printing.
cs-CZ: Před tiskem změňte HTML šablony.

en: Alter the footer data
cs-CZ: Změňte data zápatí

en: Alter the footer data.
cs-CZ: Změňte data zápatí.

en: Alter the product name in package documents
cs-CZ: Změňte název produktu v dokumentaci balení

en: Alter the settings array
cs-CZ: Změňte pole nastavení

en: Alter the variation data.
cs-CZ: Změňte data variace.

en: Alter total fee
cs-CZ: Změnit celkový poplatek

en: Alter total price
cs-CZ: Změnit celkovou cenu

en: Alter total price in words
cs-CZ: Změňte celkovou cenu slovy

en: Angle
cs-CZ: Úhel

en: Assign QR code to all of invoices generated for the orders in your store
cs-CZ: Přiřaďte QR kód všem fakturám vygenerovaným za objednávky ve vašem obchodě

en: Assign QR codes to all generated invoices
cs-CZ: Přiřaďte QR kódy všem vygenerovaným fakturám

en: Assign different types of info in your QR code, including:
cs-CZ: Přiřaďte svému QR kódu různé typy informací, včetně:

en: Assits in GDPR (RGPD, DSVGO), LGPD, CNIL, POPIA, and CCPA
cs-CZ: Pomáhá v GDPR (RGPD, DSVGO), LGPD, CNIL, POPIA a CCPA

en: Attach document to order email
cs-CZ: Přiložte dokument k e-mailu objednávky

en: Attach documents to selected order status emails
cs-CZ: Přiložte dokumenty k vybraným e-mailům o stavu objednávky

en: Attach invoice PDF to admin email
cs-CZ: Přiložte fakturu ve formátu PDF k e-mailu správce

en: Attach invoice PDF to order emails
cs-CZ: Přiložte fakturu ve formátu PDF k e-mailům s objednávkami

en: Attach invoice pdf in WooCommerce Email
cs-CZ: Přiložte fakturu ve formátu pdf v e-mailu WooCommerce

en: Attach invoice pdf in customer email
cs-CZ: Přiložte fakturu ve formátu pdf do e-mailu zákazníka

en: Attach proforma invoice PDF to order emails
cs-CZ: K e-mailům s objednávkami přiložte proforma fakturu ve formátu PDF

en: Attach sales terms
cs-CZ: Připojte podmínky prodeje

en: Attach special notes with proforma invoices
cs-CZ: K proforma fakturám připojte speciální poznámky

en: Attach transport & sales terms
cs-CZ: Připojte přepravní a prodejní podmínky

en: Attach transport terms
cs-CZ: Připojte přepravní podmínky

en: Auto reset sequence per month/year etc
cs-CZ: Sekvence automatického resetování za měsíc/rok atd

en: Auto-generate invoices, packing slips, and credit notes
cs-CZ: Automatické generování faktur, dodacích listů a dobropisů

en: Automate invoice creation
cs-CZ: Automatizujte vytváření faktur

en: Automatic cleanup
cs-CZ: Automatické čištění

en: Automatic email alerts for admin & users
cs-CZ: Automatická e-mailová upozornění pro správce a uživatele

en: Automatically add products
cs-CZ: Automaticky přidávat produkty

en: Automatically attach packing slip with order email
cs-CZ: Automaticky připojte dodací list k e-mailu objednávky

en: Automatically block cookies/script
cs-CZ: Automaticky blokovat soubory cookie/script

en: Automatically create invoice based on order status
cs-CZ: Automaticky vytvořit fakturu na základě stavu objednávky

en: Automatically creates invoices for selected order statuses.
cs-CZ: Vytváří faktury pro vybrané stavy objednávek.

en: Automatically email picklists based on order status
cs-CZ: Automaticky e-mailem výběrové seznamy na základě stavu objednávky

en: Automatically generate professional WooCommerce order-related documents for all your orders
cs-CZ: Automaticky generujte profesionální dokumenty týkající se objednávek WooCommerce pro všechny vaše objednávky

en: Automatically generate suggestions based on order history
cs-CZ: Automaticky generovat návrhy na základě historie objednávek

en: Automatically send quotes to users
cs-CZ: Automaticky odesílat nabídky uživatelům

en: Back
cs-CZ: Zpět

en: Barcode
cs-CZ: Čárový kód

en: Based on order number
cs-CZ: Na základě čísla objednávky

en: Basic - 0
cs-CZ: Základní - 0

en: Basic - 1
cs-CZ: Základní - 1

en: Before using this tool, please make sure you followed the steps described in this article %1$s how to reset/delete existing invoice numbers%2$s.
cs-CZ: Před použitím tohoto nástroje se prosím ujistěte, že jste postupovali podle kroků popsaných v tomto článku, %1$sjak obnovit/smazat stávající čísla faktur%2$s.

en: Better with transparent PNG images
cs-CZ: Lepší s průhlednými obrázky PNG

en: Bill to
cs-CZ: Účtovat

en: Billing Address
cs-CZ: Fakturační adresa

en: Billing Address:
cs-CZ: Fakturační adresa:

en: Billing address
cs-CZ: Fakturační adresa

en: Bold
cs-CZ: Tučně

en: Bolder
cs-CZ: Tučnější

en: Border radius
cs-CZ: Zaoblení okrajů

en: Border width
cs-CZ: Šířka okraje

en: Box name
cs-CZ: Název pole

en: Built-in label templates
cs-CZ: Vybírejte z předem připravených šablon

en: Built-in templates to personalize packing slip
cs-CZ: Vestavěné šablony pro přizpůsobení dodacího listu

en: Bulk generate coupons
cs-CZ: Hromadné generování kuponů

en: Bulk print address labels
cs-CZ: Hromadný tisk adresních štítků

en: Bulk print picklists from the admin order page
cs-CZ: Hromadný tisk výběrových seznamů ze stránky objednávky správce

en: Bulk print shipping labels
cs-CZ: Hromadný tisk přepravních štítků

en: Buyer name
cs-CZ: Jméno kupujícího

en: Cancel
cs-CZ: Zrušit

en: Cannot close this banner
cs-CZ: Tento banner nelze zavřít

en: Capture the authorized payment later
cs-CZ: Zachyťte autorizovanou platbu později

en: Cart Discount
cs-CZ: Sleva na košík

en: Cart abandonment coupons
cs-CZ: Kupóny na opuštění košíku

en: Cart discount
cs-CZ: Sleva do košíku

en: Cash on delivery
cs-CZ: Dobírka

en: Category wise template listing
cs-CZ: Seznam šablon podle kategorií

en: Caution: Settings here are only for advanced users.
cs-CZ: Upozornění: Nastavení zde jsou pouze pro pokročilé uživatele.

en: Center
cs-CZ: Na střed

en: Change address label layout
cs-CZ: Změnit rozložení štítku s adresou

en: Change color, text, background, border & more
cs-CZ: Změňte barvu, text, pozadí, ohraničení a další

en: Change document number format & length
cs-CZ: Změna formátu a délky čísla dokumentu

en: Change layout
cs-CZ: Změnit rozvržení

en: Checkout Premium
cs-CZ: Pokladna Premium

en: Choose a country&hellip;
cs-CZ: Vyberte zemi&hellip;

en: Choose a layout.
cs-CZ: Zvolit šablonu.

en: Choose date
cs-CZ: Vybrat termín

en: Choose email classes
cs-CZ: Vyberte e-mailové třídy

en: Choose emails for invoice attachment
cs-CZ: Vyberte e-maily pro přílohu faktury

en: Choose order status
cs-CZ: Zvolte stav objednávky

en: Choose the order emails to which you'd like to attach invoices for your customers
cs-CZ: Vyberte e-maily objednávek, ke kterým chcete přiložit faktury pro své zákazníky

en: City
cs-CZ: Město

en: Classic
cs-CZ: Klasický

en: Click here to add Company logo
cs-CZ: Kliknutím zde přidáte logo společnosti

en: Click here to add Company name
cs-CZ: Kliknutím zde přidáte název společnosti

en: Click here to add From address
cs-CZ: Kliknutím zde přidáte adresu odesílatele

en: Click here to add Signature
cs-CZ: Klepnutím zde přidáte podpis

en: Click to append with existing data
cs-CZ: Kliknutím přidáte existující data

en: Click to view predefined templates.
cs-CZ: Kliknutím zobrazíte předdefinované šablony.

en: Close
cs-CZ: Zavřít

en: Code
cs-CZ: Kód

en: Code Copied
cs-CZ: Kód zkopírován

en: Collect payments with a payment link on the invoice
cs-CZ: Inkasujte platby pomocí platebního odkazu na faktuře

en: Color
cs-CZ: Barva

en: Combine with the existing templates
cs-CZ: Kombinujte se stávajícími šablonami

en: Company Logo
cs-CZ: Logo společnosti

en: Company Logo / Name
cs-CZ: Logo / název společnosti

en: Company Name
cs-CZ: Název společnosti

en: Company Tax ID
cs-CZ: Název společnosti

en: Company details
cs-CZ: Detaily o společnosti

en: Company logo
cs-CZ: Logo firmy

en: Company name
cs-CZ: Název společnosti

en: Company name font size
cs-CZ: Velikost písma názvu společnosti

en: Compatible with WPML
cs-CZ: Kompatibilní s WPML

en: Compatible with WooCommerce PDF Invoice, Packing Slip & Credit Note (Premium)
cs-CZ: Kompatibilní s WooCommerce PDF fakturou, balicím listem a dobropisem (Premium)

en: Compatible with WooCommerce PDF Invoice, Packing Slip & Credit Note (Pro)
cs-CZ: Kompatibilní s WooCommerce PDF fakturou, balicím listem a dobropisem (Pro)

en: Compatible with WooCommerce PDF Invoice, Packing Slips, Delivery Notes, and Shipping Label (Free and Pro versions)
cs-CZ: Kompatibilní s WooCommerce PDF fakturou, balicími listy, dodacími listy a přepravním štítkem (verze zdarma a Pro)

en: Compatible with WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes, and Shipping Labels (Free)
cs-CZ: Kompatibilní s fakturami WooCommerce PDF, balicími listy, dodacími listy a přepravními štítky (zdarma)

en: Compatible with major 3rd-party plugins
cs-CZ: Kompatibilní s hlavními pluginy třetích stran

en: Complete the invoice number format to suit your requirements
cs-CZ: Vyplňte formát čísla faktury tak, aby vyhovoval vašim požadavkům

en: Configure the general settings required for the delivery note.
cs-CZ: Nakonfigurujte obecná nastavení požadovaná pro dodací list.

en: Configure the general settings required for the dispatch label.
cs-CZ: Nakonfigurujte obecná nastavení požadovaná pro expediční štítek.

en: Configure the general settings required for the invoice.
cs-CZ: Nakonfigurujte obecná nastavení požadovaná pro fakturu.

en: Configure the general settings required for the packing slip.
cs-CZ: Nakonfigurujte obecná nastavení požadovaná pro dodací list.

en: Configure the general settings required for the shipping label.
cs-CZ: Nakonfigurujte obecná nastavení požadovaná pro přepravní štítek.

en: Contact Number
cs-CZ: Kontaktní číslo

en: Contact Us
cs-CZ: Napište nám

en: Contact number
cs-CZ: Kontaktní číslo

en: Copied
cs-CZ: Zkopírováno

en: Copy
cs-CZ: Kopírovat

en: Copy Code
cs-CZ: Kopírovat kód

en: Could you tell us a bit more?
cs-CZ: Můžete nám říct něco víc?

en: Could you tell us more about that feature?
cs-CZ: Můžete nám říci více o této funkci?

en: Country/State
cs-CZ: Země / Stát

en: Coupon Used
cs-CZ: Použitý kupón

en: Coupon embeds
cs-CZ: Vložení kupónu

en: Coupon info
cs-CZ: Informace o kupónu

en: Coupons based on past purchases
cs-CZ: Kupóny založené na minulých nákupech

en: Create QR code coupons
cs-CZ: Vytvořte kupóny s QR kódem

en: Create QR code that reads order or invoice number
cs-CZ: Vytvořte QR kód, který přečte číslo objednávky nebo faktury

en: Create a cookie consent banner
cs-CZ: Vytvořte banner souhlasu se soubory cookie

en: Create a new template or edit an existing template.
cs-CZ: Vytvořit novou šablonu nebo upravit existující šablonu.

en: Create and offer sign-up discount coupons
cs-CZ: Vytvářejte a nabízejte registrační slevové kupóny

en: Create and run successful promotional campaigns with the best tools for WooCommerce
cs-CZ: Vytvářejte a provozujte úspěšné propagační kampaně s nejlepšími nástroji pro WooCommerce

en: Create attractive gift cards
cs-CZ: Vytvořte atraktivní dárkové karty

en: Create cookie policy
cs-CZ: Vytvořit zásady pro soubory cookie

en: Create delivery notes, shipping & dispatch labels
cs-CZ: Vytvářejte dodací listy, přepravní a expediční štítky

en: Create new
cs-CZ: Vytvořit nový

en: Create new template
cs-CZ: Vytvořit novou šablonu

en: Create or customize picklist templates
cs-CZ: Vytvořte nebo přizpůsobte šablony výběrových seznamů

en: Create proforma invoice automatically for selected order statuses
cs-CZ: Vytvořte proforma fakturu automaticky pro vybrané stavy objednávek

en: Create proforma invoices automatically
cs-CZ: Vytvářejte proforma faktury automaticky

en: Create simple & variable subscriptions
cs-CZ: Vytvářejte jednoduchá a variabilní předplatná

en: Create unlimited gift cards
cs-CZ: Vytvořte neomezené množství dárkových karet

en: Create users on order import
cs-CZ: Vytvořte uživatele při importu objednávky

en: Create your unique invoice numbering system
cs-CZ: Vytvořte si svůj jedinečný systém číslování faktur

en: Credit note
cs-CZ: Dobropis

en: Creditnote number format
cs-CZ: Formát čísla kreditní bankovky

en: Cross-platform compatibility
cs-CZ: Kompatibilita napříč platformami

en: Custom
cs-CZ: Vlastní

en: Custom (Pro version)
cs-CZ: Verze Pro

en: Custom PDF name prefix
cs-CZ: Vlastní předpona názvu PDF

en: Custom details, as below:
cs-CZ: Vlastní podrobnosti, jak je uvedeno níže:

en: Custom footer
cs-CZ: Vlastní zápatí

en: Custom invoice date
cs-CZ: Vlastní datum faktury

en: Custom logo for invoice
cs-CZ: Vlastní logo pro fakturu

en: Custom number
cs-CZ: Vlastní číselná řada

en: Custom number series
cs-CZ: Vlastní číselná řada

en: Custom sequence for free orders
cs-CZ: Vlastní sekvence pro bezplatné objednávky

en: Customer Note
cs-CZ: Poznámka zákazníka

en: Customer Note:
cs-CZ: Poznámky zákazníka:

en: Customer note
cs-CZ: Poznámka zákazníka

en: Customer note:
cs-CZ: Poznámka zákazníka:

en: Customizable countdown sales banner
cs-CZ: Přizpůsobitelný prodejní banner s odpočítáváním

en: Customizable tax items, tax fields (SSN, VAT, etc.)
cs-CZ: Přizpůsobitelné daňové položky, daňová pole (SSN, DPH atd.)

en: Customize
cs-CZ: Přizpůsobit

en: Customize Pay Later option display
cs-CZ: Přizpůsobit zobrazení možnosti Pay Later

en: Customize and send emails to new users on import
cs-CZ: Přizpůsobte a posílejte e-maily novým uživatelům při importu

en: Customize cookie banner
cs-CZ: Přizpůsobte banner cookie

en: Customize document layout & properties
cs-CZ: Přizpůsobte rozvržení a vlastnosti dokumentu

en: Customize individual elements using block editors
cs-CZ: Přizpůsobte jednotlivé prvky pomocí editorů bloků

en: Customize invoice PDF name format
cs-CZ: Přizpůsobte formát názvu faktury PDF

en: Customize label sizes
cs-CZ: Přizpůsobte velikosti štítků

en: Customize layout elements & properties
cs-CZ: Přizpůsobte prvky a vlastnosti rozvržení

en: Customize layout properties
cs-CZ: Přizpůsobte vlastnosti rozvržení

en: Customize shipping label size
cs-CZ: Přizpůsobte velikost přepravního štítku

en: Customize the display of the recommended products
cs-CZ: Přizpůsobte si zobrazení doporučených produktů

en: Customize the title, button, and label texts
cs-CZ: Přizpůsobte text nadpisu, tlačítka a štítku

en: Customizer for WooCommerce PDF Invoices
cs-CZ: Customizer pro WooCommerce PDF faktury

en: Customizer module is not active.
cs-CZ: Modul Customizer není aktivní.

en: Dashed
cs-CZ: Přerušovaný

en: Data Import & Export
cs-CZ: Import a export dat

en: Date format strings
cs-CZ: Řetězce formátu data

en: Date formats
cs-CZ: Formát data

en: Date suffix in order numbers
cs-CZ: Přípona data v objednávkových číslech

en: Date:
cs-CZ: Datum:

en: Debug
cs-CZ: Režim ladění

en: Delete
cs-CZ: Odstranit

en: Delete all generated invoice numbers
cs-CZ: Smažte všechna vygenerovaná čísla faktur

en: Delete all the settings made by this plugin
cs-CZ: Smažte všechna nastavení provedená tímto pluginem

en: Delivery note
cs-CZ: Dodací list

en: Department/Business unit/Sender name
cs-CZ: Oddělení/Obchodní jednotka/Jméno odesílatele

en: Description
cs-CZ: Popis

en: Developed by
cs-CZ: Vyvinuto

en: Disable guest users from asking for quote
cs-CZ: Zakázat uživatelům hosta žádat o cenovou nabídku

en: Dispatch Date:
cs-CZ: Datum odeslání:

en: Dispatch Label
cs-CZ: Expediční štítek

en: Dispatch Label 1
cs-CZ: Štítek odeslání 1

en: Dispatch label
cs-CZ: Expediční štítek

en: Display
cs-CZ: Zobrazení

en: Display currency code
cs-CZ: Zobrazit kód měny

en: Display free line items in the invoice
cs-CZ: Zobrazit na faktuře bezplatné řádkové položky

en: Display free line items on invoice
cs-CZ: Zobrazit bezplatné řádkové položky na faktuře

en: Display options for bundled products
cs-CZ: Možnosti zobrazení pro přibalené produkty

en: Display recommended products on the product pages
cs-CZ: Zobrazte doporučené produkty na produktových stránkách

en: Display state name
cs-CZ: Zobrazovat název stavu

en: Display the total number of items on label
cs-CZ: Zobrazení celkového počtu položek na štítku

en: Displays customer`s VAT number saved in the order details by third-party plugins in this document. Supported meta keys are
cs-CZ: Zobrazuje DIČ zákazníka uložené v detailech objednávky pluginy třetích stran v tomto dokumentu. Podporované meta klíče jsou

en: Displays the currently chosen document template with provisions to modify.
cs-CZ: Zobrazí aktuálně zvolenou šablonu dokumentu s možností úprav.

en: Do not reset the templates
cs-CZ: Neresetujte šablony

en: Do not show again
cs-CZ: Znovu nezobrazovat

en: Document
cs-CZ: Dokument

en: Document customizer
cs-CZ: Nástroj pro přizpůsobení dokumentů

en: Document details
cs-CZ: Podrobnosti o dokumentu

en: Document title
cs-CZ: Název dokumentu

en: Documentation
cs-CZ: Dokumentace

en: Documents
cs-CZ: Dokumenty

en: Dotted
cs-CZ: Tečkovaný

en: Download
cs-CZ: Stáhnout

en: Download Invoice
cs-CZ: Stáhnout fakturu

en: Download Invoices
cs-CZ: Stáhnout faktury

en: Download Packing slip
cs-CZ: Stáhnout dodací list

en: Download invoice
cs-CZ: Stáhnout fakturu

en: Drag-and-drop easy customization
cs-CZ: Snadné přizpůsobení přetažením

en: E-commerce Promotions
cs-CZ: Propagace elektronického obchodu

en: Easy button and form customization
cs-CZ: Snadné přizpůsobení tlačítka a formuláře

en: Easy invoice layout customization
cs-CZ: Snadné přizpůsobení rozložení faktury

en: Edit
cs-CZ: Upravit

en: Email Field
cs-CZ: E-mail

en: Email customers on order status change
cs-CZ: E-mail zákazníkům o změně stavu objednávky

en: Email gift cards to customers
cs-CZ: E-mailové dárkové karty zákazníkům

en: Empty order
cs-CZ: Prázdná objednávka

en: Enable Invoice
cs-CZ: Povolit fakturu

en: Enable RTL support
cs-CZ: Povolit podporu RTL

en: Enable a common print button for
cs-CZ: Povolit společné tlačítko tisku pro

en: Enable additional currency font support
cs-CZ: Povolit další podporu písma měny

en: Enable customers to Pay Later at checkout
cs-CZ: Umožněte zákazníkům zaplatit později u pokladny

en: Enable customers to print invoices & packing slips
cs-CZ: Umožněte zákazníkům tisknout faktury a dodací listy

en: Enable customers to print the documents from order emails
cs-CZ: Umožněte zákazníkům tisknout dokumenty z e-mailů objednávek

en: Enable dedicated print buttons for
cs-CZ: Povolit vyhrazená tlačítka tisku pro

en: Enable quotation request for selected products
cs-CZ: Povolit žádost o cenovou nabídku pro vybrané produkty

en: Enable to apply the most recent settings to previous order invoices. This will match the previous invoices with the upcoming invoices.Changing the company address, name or any other settings in the future may overwrite previously created invoices with the most up-to-date information.
cs-CZ: Aktivujte, chcete-li použít nejnovější nastavení na faktury předchozích objednávek. Tím se předchozí faktury shodují s nadcházejícími fakturami. Změna adresy společnosti, názvu nebo jakéhokoli jiného nastavení v budoucnu může přepsat dříve vytvořené faktury nejaktuálnějšími informacemi.

en: Enable to attach invoice PDF to the new order email notification
cs-CZ: Povolit připojení faktury ve formátu PDF k e-mailovému oznámení o nové objednávce

en: Enable to create invoice for orders generated before plugin installation
cs-CZ: Povolit vytváření faktur za objednávky vygenerované před instalací pluginu

en: Enable to create invoices for free orders
cs-CZ: Povolit vytváření faktur pro bezplatné objednávky

en: Enable to create invoices for free orders.
cs-CZ: Povolit vytváření faktur pro bezplatné objednávky.

en: Enable to have a preview of the document before the print is initiated
cs-CZ: Povolením zobrazíte náhled dokumentu před zahájením tisku

en: Enable to print, download, and mail invoices.
cs-CZ: Umožňuje tisk, stahování a odesílání faktur.

en: Enable to show currency code instead of currency symbol
cs-CZ: Povolit zobrazení kódu měny místo symbolu měny

en: Enable to show state name in addresses
cs-CZ: Povolit zobrazení názvu státu v adresách

en: Enable to use additional font library to support the currency symbol in pdf
cs-CZ: Povolit použití další knihovny písem pro podporu symbolu měny v pdf

en: End
cs-CZ: Konec

en: Ensure security with base64 & URI printing
cs-CZ: Zajistěte zabezpečení pomocí tisku base64 a URI

en: Enter a name for your template
cs-CZ: Zadejte název šablony

en: Error
cs-CZ: Chyba

en: Error uploading the file
cs-CZ: Chyba při nahrávání souboru

en: Error.
cs-CZ: Chyba.

en: Error:
cs-CZ: Chyba:

en: Error: Empty JSON file
cs-CZ: Chyba: Prázdný soubor JSON

en: Error: Invalid JSON data
cs-CZ: Chyba: Neplatná data JSON

en: Example Code
cs-CZ: Příklad kódu

en: Exclude out-of-stock products
cs-CZ: Vyloučit produkty, které nejsou skladem

en: Exclude specific products
cs-CZ: Vyloučit konkrétní produkty

en: Exclude virtual items from picklists
cs-CZ: Vyloučit virtuální položky z výběrových seznamů

en: Exclude virtual products from picklists
cs-CZ: Vyloučit virtuální produkty z výběrových seznamů

en: Explicit/Implicit consent
cs-CZ: Explicitní/implicitní souhlas

en: Export and import custom fields and third-party plugin fields
cs-CZ: Exportujte a importujte vlastní pole a pole pluginů třetích stran

en: Export product images in a separate zip file
cs-CZ: Exportujte obrázky produktů do samostatného souboru zip

en: Export settings (JSON)
cs-CZ: Exportovat nastavení (JSON)

en: Export to FTP/SFTP
cs-CZ: Export na FTP/SFTP

en: Extensions
cs-CZ: Rozšíření

en: Extra Details
cs-CZ: Extra detaily

en: Extra detail font size
cs-CZ: Velikost písma pro extra detail

en: Fast and Superior Support
cs-CZ: Rychlá a vynikající podpora

en: Features
cs-CZ: Vlastnosti

en: Fee
cs-CZ: Poplatek

en: Field Name
cs-CZ: Jméno Pole

en: File path
cs-CZ: Cesta k souboru

en: Filter by user role, email, date, etc
cs-CZ: Filtrujte podle uživatelské role, e-mailu, data atd

en: Filter export by products, order status, email, date, etc
cs-CZ: Filtrujte export podle produktů, stavu objednávky, e-mailu, data atd

en: Filter products based on product type
cs-CZ: Filtrujte produkty podle typu produktu

en: Filters
cs-CZ: Filtry

en: Finish setup
cs-CZ: Dokončete nastavení

en: Fit multiple shipping labels on a single page
cs-CZ: Umístěte více přepravních štítků na jednu stránku

en: Fixed and custom gift card amounts
cs-CZ: Pevné a vlastní částky dárkových karet

en: Font size
cs-CZ: Velikost písma

en: Footer
cs-CZ: Zápatí

en: For better RTL integration in PDF documents, please use our
cs-CZ: Pro lepší integraci RTL v dokumentech PDF použijte prosím naše

en: For better performances
cs-CZ: Pro lepší výkony

en: Format
cs-CZ: Formát

en: Fragile
cs-CZ: Křehké

en: Free
cs-CZ: Zdarma

en: Free version
cs-CZ: Verze zdarma

en: Free vs Premium
cs-CZ: Zdarma vs Premium

en: Free!
cs-CZ: Zdarma!

en: Frequently Bought Together for WooCommerce
cs-CZ: Často kupované společně pro WooCommerce

en: From
cs-CZ: Od

en: From Address
cs-CZ: Odesílatel

en: From Address:
cs-CZ: Adresa odesílatele:

en: From address
cs-CZ: Adresa odesílatele

en: From left
cs-CZ: Zleva

en: From top
cs-CZ: Od vrchu

en: From:
cs-CZ: Od:

en: Full Page
cs-CZ: Celá stránka

en: Full page
cs-CZ: Celá stránka

en: GDPR Cookie Consent Plugin (CCPA Ready)
cs-CZ: GDPR Cookie Consent (CCPA Ready)

en: General
cs-CZ: Obecné

en: General Settings
cs-CZ: Základní nastavení

en: Generate
cs-CZ: Generovat

en: Generate Billing Address labels
cs-CZ: Generování štítků s fakturační adresou

en: Generate From Address labels
cs-CZ: Generovat z adresních štítků

en: Generate Return Address labels
cs-CZ: Generování štítků se zpáteční adresou

en: Generate Shipping Address labels
cs-CZ: Podporuje vlastní velikosti adresních/přepravních štítků

en: Generate WooCommerce product feeds for Google Shopping, Facebook Shop, and Instagram Shop
cs-CZ: Generujte produkty WooCommerce pro Nákupy Google, Facebook Shop a Instagram Shop

en: Generate address labels
cs-CZ: Generování adresních štítků

en: Generate custom coupon URLs
cs-CZ: Vygenerujte adresy URL vlastních kuponů

en: Generate custom-sized shipping labels
cs-CZ: Generujte přepravní štítky vlastní velikosti

en: Generate dispatch labels and delivery notes
cs-CZ: Generujte expediční štítky a dodací listy

en: Generate gift cards based on order status
cs-CZ: Vygenerujte dárkové karty na základě stavu objednávky

en: Generate invoices and credits notes
cs-CZ: Vytvářejte faktury a dobropisy

en: Generate invoices for existing orders
cs-CZ: Generování faktur pro existující objednávky

en: Generate invoices for free orders
cs-CZ: Generujte faktury pro bezplatné objednávky

en: Generate invoices for old orders
cs-CZ: Generování faktur za staré objednávky

en: Generate packing slips and credit notes
cs-CZ: Generujte dodací listy a dobropisy

en: Generate picklists
cs-CZ: Vytvářejte výběrové seznamy

en: Generate shipping labels and delivery notes
cs-CZ: Generujte přepravní štítky a dodací listy

en: Generate shipping labels and dispatch labels
cs-CZ: Generování přepravních štítků a štítků pro odeslání

en: Generate ‘Shipping Address’, ‘Billing Address’, ‘From Address’, and ‘Return Address’ labels
cs-CZ: Vygenerujte štítky „Doručovací adresa“, „Fakturační adresa“, „Adresa odesílatele“ a „Zpáteční adresa“

en: Generating
cs-CZ: Generuji

en: Get Add-on
cs-CZ: Získejte doplněk

en: Get Help with Ensuring Compliance to Major Privacy Laws for Your WordPress Website - GDPR, CCPA, LGPD, CNIL, and More.
cs-CZ: Získejte pomoc se zajištěním souladu s hlavními zákony o ochraně osobních údajů pro váš web WordPress – GDPR, CCPA, LGPD, CNIL a další.

en: Get Plugin
cs-CZ: Získat zásuvný modul

en: Get advanced features for your
cs-CZ: Získejte pokročilé funkce pro váš

en: Give away product coupons
cs-CZ: Rozdávejte produktové kupony

en: Go to plugins page
cs-CZ: Přejít na stránku pluginů

en: Go to support
cs-CZ: Přejít na podporu

en: Google local product inventory feed
cs-CZ: Zdroj lokálně dostupného zboží Google

en: Granular consent based on cookie categories
cs-CZ: Granulární souhlas na základě kategorií souborů cookie

en: Group products by 'Category'
cs-CZ: Seskupit produkty podle 'Kategorie'

en: Group products by category
cs-CZ: Seskupit produkty podle 'Kategorie'

en: Group products by ‘Category’
cs-CZ: Seskupit produkty podle 'Kategorie'

en: Group products by ‘Order’
cs-CZ: Seskupit produkty podle 'Objednat'

en: Group products in picklist by order/category
cs-CZ: Seskupte produkty v seznamu podle objednávky/kategorie

en: Header Color
cs-CZ: Barva nadpisu

en: Height
cs-CZ: Výška

en: Hello there! Let’s begin with the basics
cs-CZ: Ahoj! Začněme základy

en: Help Guide
cs-CZ: Průvodce nápovědou

en: Help Links
cs-CZ: Odkazy na nápovědu

en: Help and Support
cs-CZ: Pomoc a podpora

en: Hide prices and ‘add to cart’ button
cs-CZ: Skrýt ceny a tlačítko „přidat do košíku“

en: Hide/Show received seal in invoice
cs-CZ: Skrýt/Zobrazit přijatou pečeť na faktuře

en: Hide/Show received seal in invoice.
cs-CZ: Skrýt/Zobrazit přijatou pečeť na faktuře.

en: I am unable to add customer VAT(or GSTIN or ABN or any other tax id etc)
cs-CZ: Nemohu přidat DPH zákazníka (nebo GSTIN nebo ABN nebo jakékoli jiné daňové identifikační číslo atd.)

en: I couldn't understand how to make it work
cs-CZ: Nechápal jsem, jak to udělat

en: I found a better plugin
cs-CZ: Našel jsem lepší plugin

en: I rather wouldn't say
cs-CZ: Raději bych neřekl

en: INVOICE
cs-CZ: FAKTURA

en: If left blank, default to the logo from General settings. Ensure to select company logo from ‘Invoice > Customize > Company Logo’ to reflect on the invoice. Recommended size is 150×50px.
cs-CZ: Pokud ponecháte prázdné, použije se výchozí logo z Obecného nastavení. Ujistěte se, že jste vybrali logo společnosti z „Faktura > Přizpůsobit > Logo společnosti“, aby se odrazilo na faktuře. Doporučená velikost je 150×50px.

en: If the order number is
cs-CZ: Číslo objednávky

en: If you have a moment, please let us know why you are deactivating:
cs-CZ: Pokud máte chvilku, sdělte nám prosím, proč deaktivujete:

en: Image
cs-CZ: Obrázek

en: Image Signature
cs-CZ: Obrázkový podpis

en: Image label
cs-CZ: Štítek obrázku

en: Image text align
cs-CZ: Zarovnání textu obrázku

en: Import & export custom fields and values
cs-CZ: Import a export vlastních polí a hodnot

en: Import Export Suite for WooCommerce
cs-CZ: Import Export Suite pro WooCommerce

en: Import and export coupons
cs-CZ: Dovozní a vývozní kupony

en: Import from URL, Google Sheets, FTP/SFTP
cs-CZ: Import z adresy URL, Tabulek Google, FTP/SFTP

en: Import settings (JSON)
cs-CZ: Nastavení importu (JSON)

en: Import/export Products, Orders, Subscriptions, Coupons, Customers, WordPress Users, Categories & Tags, Reviews
cs-CZ: Import/export produktů, objednávky, předplatná, kupóny, zákazníci, uživatelé WordPress, kategorie a štítky, recenze

en: Imported successfully
cs-CZ: Úspěšně importováno

en: Importing the file will delete all the settings and replace with data from chosen file
cs-CZ: Import souboru smaže všechna nastavení a nahradí je daty z vybraného souboru

en: In minutes. Eg: 1440 for 1 day. Minimum value is 1440
cs-CZ: V minutách. Např.: 1440 za 1 den. Minimální hodnota je 1440

en: Include free(priced as 0) line items in the invoice
cs-CZ: Zahrňte do faktury řádkové položky zdarma (s cenou 0)

en: Include or exclude specific categories
cs-CZ: Zahrnout nebo vyloučit konkrétní kategorie

en: Include product image
cs-CZ: Včetně obrázku produktu

en: Include product image in delivery note
cs-CZ: Do dodacího listu uveďte obrázek produktu

en: Include the package number & box names on the label
cs-CZ: Na štítek uveďte číslo balíku a názvy krabic

en: Incorrect file
cs-CZ: Nesprávný soubor

en: Increment sequence in custom series
cs-CZ: Posloupnost přírůstků ve vlastní řadě

en: Input a custom prefix for ‘PDF name format’ that will appear at the beginning of the name. Defaulted to ‘Invoice_’.
cs-CZ: Zadejte vlastní předponu pro „formát názvu PDF“, která se zobrazí na začátku jména. Výchozí nastavení je „Faktura_“.

en: Instruction
cs-CZ: Návod

en: Invalid access key and mail id
cs-CZ: Neplatný přístupový klíč a e-mailové ID

en: Invalid order id
cs-CZ: Neplatné ID objednávky

en: Invoice
cs-CZ: FAKTURA

en: Invoice > Customize > Company Logo / Name
cs-CZ: Faktura > Přizpůsobit > Logo / Název společnosti

en: Invoice Date
cs-CZ: Datum fakturace

en: Invoice Date:
cs-CZ: Datum vystavení:

en: Invoice Generation In Progress
cs-CZ: Probíhá generování faktury

en: Invoice No.:
cs-CZ: FAKTURA:

en: Invoice No:
cs-CZ: Faktura č.:

en: Invoice Number
cs-CZ: Faktura číslo

en: Invoice date
cs-CZ: Datum vystavení

en: Invoice date:
cs-CZ: Datum vystavení:

en: Invoice details
cs-CZ: Fakturační údaje

en: Invoice in PDF format will be attached with the order email for chosen order statuses.
cs-CZ: Faktura ve formátu PDF bude přiložena k emailu objednávky pro vybrané stavy objednávky.

en: Invoice no:
cs-CZ: Faktura č.:

en: Invoice number
cs-CZ: Číslo faktury

en: Invoice number format
cs-CZ: Formát čísla faktury

en: Invoice number length
cs-CZ: Délka čísla faktury

en: Invoice numbers are getting generated in the background. This process may take a little while, so please be patient.
cs-CZ: Čísla faktur se generují na pozadí. Tento proces může chvíli trvat, proto buďte trpěliví.

en: Invoice setup successfully
cs-CZ: Nastavení faktury bylo úspěšné

en: Invoice total
cs-CZ: Faktura celkem

en: Invoice total tax
cs-CZ: Fakturovat celkovou daň

en: Invoice/Packing
cs-CZ: Faktury/Balení

en: Invoiced date
cs-CZ: Datum fakturace

en: Invoices, Packing Slips and Credit Notes Module
cs-CZ: Modul faktur, balicích lístků a dobropisů

en: Invoices, Packing slips and Credit notes
cs-CZ: Faktury, dodací listy a dobropisy

en: It seems the products in this order were removed, we cannot proceed this actoin now.
cs-CZ: Zdá se, že produkty v této objednávce byly odstraněny, v této akci nyní nemůžeme pokračovat.

en: It seems this order is not yours
cs-CZ: Zdá se, že tato objednávka není vaše

en: It seems this order is not yours.
cs-CZ: Zdá se, že tato objednávka není vaše.

en: Item with same meta key already exists
cs-CZ: Položka se stejným meta klíčem již existuje

en: Keep dry
cs-CZ: Udržujte v suchu

en: Key in your company name.
cs-CZ: Zadejte název vaší společnosti.

en: Knock, Knock!
cs-CZ: Ťuk ťuk!

en: Label
cs-CZ: Štítek

en: Language support issues
cs-CZ: Problémy s jazykovou podporou

en: Last imported on:
cs-CZ: Naposledy importováno dne:

en: Last updated on:
cs-CZ: Poslední aktualizace:

en: Left
cs-CZ: Vlevo

en: Lighter
cs-CZ: Světlejší

en: Lightning-fast printing
cs-CZ: Bleskově rychlý tisk

en: Limit spams with reCAPTCHA
cs-CZ: Omezte spamy pomocí reCAPTCHA

en: Line height
cs-CZ: Výška řádku

en: Load from WooCommerce
cs-CZ: Načíst z WooCommerce

en: Location based exclusion for banner
cs-CZ: Vyloučení banneru na základě polohy

en: Log all Stripe transactions
cs-CZ: Zaznamenejte všechny transakce Stripe

en: Logged in users
cs-CZ: Přihlášení uživatelé

en: Logo Height
cs-CZ: Výška loga

en: Logo Width
cs-CZ: Šířka loga

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc nec vehicula purus. Mauris tempor nec ipsum ac tempus. Aenean vehicula porttitor tortor, et interdum tellus fermentum at. Fusce pellentesque justo rhoncus
cs-CZ: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elite. Nunc nec vehiclesula purus. Časová prodleva ipsum ac tempus. Aenean vehicles porttitor tortor, et interdum tellus fermentum at. Fusce pellentesque justo rhoncus

en: Lots of customization options like button style, position, etc
cs-CZ: Spousta možností přizpůsobení, jako je styl tlačítka, poloha atd

en: Maintains action history and debug logs
cs-CZ: Udržuje historii akcí a protokoly ladění

en: Manage user credit balance
cs-CZ: Správa zůstatku kreditu uživatele

en: Manual Signature
cs-CZ: Ruční podpis

en: Manually create a bought-together list
cs-CZ: Ručně vytvořte seznam zakoupených položek

en: Map categories on product level
cs-CZ: Mapujte kategorie na úrovni produktu

en: Mauris dignissim neque ut sapien vulputate, eu semper tellus porttitor. Cras porta lectus id augue interdum egestas.
cs-CZ: Nejčastěji se jedná o vulgární data, jako je portugalský semper tellus. Cras porta lectus id augue interdum egestas.

en: Mauris dignissim neque ut sapien vulputate, eu semper tellus porttitor. Cras porta lectus id augue interdum egestas. Suspendisse potenti. Phasellus mollis porttitor enim sit amet fringilla. Nulla sed ligula venenatis, rutrum lectus vel
cs-CZ: Nejčastěji se jedná o vulgární data, jako je portugalský semper tellus. Cras porta lectus id augue interdum egestas. Suspendisse potenti. Phasellus mollis porttitor enim sit amet fringilla. Nulla sed ligula venenatis, rutrum lectus vel

en: Mention the name of the plugin or meta key if any
cs-CZ: Uveďte název pluginu nebo meta klíč, pokud existuje

en: Meta Key
cs-CZ: Meta klíč

en: Missing RTL/Unicode language(e.g Chinese, Arabic etc) support for PDF document.
cs-CZ: Chybějící podpora formátu RTL/Unicode (např. Čínština, arabština atd.) Pro dokument PDF.

en: Monitor payments using Stripe dashboard
cs-CZ: Sledujte platby pomocí ovládacího panelu Stripe

en: More order number templates
cs-CZ: Více šablon objednacích čísel

en: Multilingual support
cs-CZ: Vícejazyčná podpora

en: Multiple address label layouts
cs-CZ: Rozložení více adresních štítků

en: Multiple display formats for bundled products
cs-CZ: Více formátů zobrazení pro přibalené produkty

en: Multiple display options for bundle products
cs-CZ: Více možností zobrazení pro balíčky produktů

en: Multiple pre-built layouts
cs-CZ: Více předpřipravených rozložení

en: Multiple premium invoice templates to choose from
cs-CZ: Na výběr je několik šablon prémiových faktur

en: Multiple product recommendation layouts
cs-CZ: Několik rozvržení doporučení produktů

en: Multiple templates to personalize the document
cs-CZ: Více šablon pro přizpůsobení dokumentu

en: Multiple templates to personalize the label
cs-CZ: Více šablon pro přizpůsobení štítku

en: My account - Order details page
cs-CZ: Můj účet – stránka Podrobnosti objednávky

en: My account - Order lists page
cs-CZ: Můj účet – stránka Seznamy objednávek

en: My templates
cs-CZ: Mé šablony

en: Name
cs-CZ: Jméno

en: Need a field to add the tax id on checkout page
cs-CZ: Potřebujete pole pro přidání DIČ na stránku pokladny

en: Next
cs-CZ: Další

en: No
cs-CZ: Ne

en: No files found.
cs-CZ: Nebyly nalezeny žádné soubory.

en: No modules
cs-CZ: Žádné moduly

en: No of Items
cs-CZ: Sloučit položky

en: No template found.
cs-CZ: Nebyla nalezena žádná šablona.

en: No temporary file found
cs-CZ: Nebyl nalezen žádný dočasný soubor

en: None
cs-CZ: Žádný

en: Normal
cs-CZ: Normální

en: Not interested
cs-CZ: Nebyly nalezeny žádné tiskárny

en: Note
cs-CZ: Poznámka

en: Note:
cs-CZ: Poznámka:

en: Offer store credits
cs-CZ: Nabídka kreditů do obchodu

en: Offers built-in label templates
cs-CZ: Nabízí vestavěné šablony štítků

en: Offers cloud printing of invoice PDFs using PrintNode
cs-CZ: Nabízí cloudový tisk faktur PDF pomocí PrintNode

en: One or more order do not have invoice generated. Generate manually?
cs-CZ: Jedna nebo více objednávek nemá vygenerovanou fakturu. Generovat ručně?

en: Opacity
cs-CZ: Průhlednost

en: Option to enable in-context checkout
cs-CZ: Možnost aktivace placení v kontextu

en: Option to include/exclude tax to Invoice
cs-CZ: Možnost zahrnout/vyloučit daň do faktury

en: Option to set up a specific PayPal locale
cs-CZ: Možnost nastavení konkrétního národního prostředí PayPal

en: Order
cs-CZ: Objednávka

en: Order Date
cs-CZ: Datum objednávky

en: Order Date:
cs-CZ: Datum objednávky:

en: Order Details
cs-CZ: Detaily objednávky

en: Order Discount
cs-CZ: Sleva na objednávku

en: Order Meta
cs-CZ: Objednat Meta

en: Order No.:
cs-CZ: Objednávka číslo.:

en: Order No:
cs-CZ: Číslo objednávky:

en: Order Number
cs-CZ: Číslo objednávky

en: Order date
cs-CZ: Datum objednávky

en: Order date:
cs-CZ: Datum objednávky:

en: Order discount
cs-CZ: Sleva

en: Order email
cs-CZ: Objednávka emailem

en: Order meta fields
cs-CZ: Objednejte meta pole

en: Order no:
cs-CZ: Objednávka číslo:

en: Order number
cs-CZ: Číslo objednávky

en: Order number (default)
cs-CZ: Číslo objednávky (výchozí)

en: Order, Coupon, Subscription Export Import for WooCommerce
cs-CZ: Objednávka, kupón, export předplatného Import pro WooCommerce

en: Other
cs-CZ: Jiný

en: Others
cs-CZ: Ostatní

en: Output
cs-CZ: Výstup

en: PDF Invoices
cs-CZ: PDF faktury

en: PDF library
cs-CZ: PDF knihovna

en: PDF name format
cs-CZ: Formáty data

en: PREVIEW
cs-CZ: NÁHLED

en: Package Number
cs-CZ: Číslo balíku

en: Packing slip
cs-CZ: Balení

en: Partial and Full Refund of the order amount
cs-CZ: Částečné a úplné vrácení částky objednávky

en: PayPal Express Checkout Payment Gateway for WooCommerce
cs-CZ: PayPal Express Checkout Platební brána pro WooCommerce

en: Payment & subscription
cs-CZ: Platba a předplatné

en: Payment Method
cs-CZ: Platební metoda

en: Payment Method:
cs-CZ: Způsob platby:

en: Payment method
cs-CZ: Způsob platby

en: Payment method:
cs-CZ: Způsob platby:

en: Payment method:
cs-CZ: Způsob platby:

en: Payment received stamp
cs-CZ: Čas přijetí platby

en: Phone No:
cs-CZ: Telefon:

en: Phone no:
cs-CZ: Telefon:

en: Phone number
cs-CZ: Telefonní číslo

en: Pick list
cs-CZ: Výběrový seznam

en: Pick lists
cs-CZ: Vyberte seznamy

en: Picklist
cs-CZ: Výběr

en: Picklists Add-on
cs-CZ: Doplněk pro výběrové seznamy

en: Please enter mandatory fields
cs-CZ: Zadejte povinná pole

en: Please enter name
cs-CZ: Zadejte prosím jméno

en: Please enter order number
cs-CZ: Prosím zadejte číslo objednávky

en: Please fill the `from address` in the plugin's general settings.
cs-CZ: Vyplňte prosím „adresu odesílatele“ v obecných nastaveních pluginu.

en: Please save all data before leaving this page. All unsaved data will be lost. Are you sure?
cs-CZ: Před opuštěním této stránky si prosím uložte všechna data. Všechna neuložená data budou ztracena. Pokračovat?

en: Please select json file
cs-CZ: Vyberte soubor json

en: Please wait
cs-CZ: Čekejte prosím

en: Plugin settings not available in my language
cs-CZ: Nastavení pluginu není v mém jazyce k dispozici

en: Postal code
cs-CZ: PSČ

en: Pre-built layout for documents
cs-CZ: Předem vytvořené rozvržení pro dokumenty

en: Pre-built layouts
cs-CZ: Předem připravené rozvržení

en: Pre-built layouts & customizable templates
cs-CZ: Předem vytvořené rozvržení a přizpůsobitelné šablony

en: Pre-built layouts for documents
cs-CZ: Předem vytvořené rozvržení pro dokumenty

en: Pre-built proforma invoice layouts
cs-CZ: Předem vytvořené rozvržení proforma faktury

en: Prefix
cs-CZ: Předpona

en: Premium
cs-CZ: Prémiový

en: Premium Extensions
cs-CZ: Prémiová rozšíření

en: Premium extensions
cs-CZ: Prémiová rozšíření

en: Premium version
cs-CZ: Prémiová verze

en: Present
cs-CZ: Součastnost

en: Preview before printing
cs-CZ: Náhled před tiskem

en: Preview documents before printing
cs-CZ: Náhled dokumentů před tiskem

en: Preview sample PDF
cs-CZ: Náhled ukázkového PDF

en: Price
cs-CZ: Cena

en: Price label
cs-CZ: Cenový štítek

en: Price text align
cs-CZ: Zarovnání textu ceny

en: Print
cs-CZ: Tisk

en: Print Delivery note
cs-CZ: Vytiskni dodací list

en: Print Dispatch Label
cs-CZ: Tisk Expedičního lístku

en: Print Invoice
cs-CZ: Tisk faktury

en: Print Invoices
cs-CZ: Tisk faktur

en: Print PDF invoices for WooCommerce
cs-CZ: Tisk PDF faktur pro WooCommerce

en: Print Packing slip
cs-CZ: Tisk Balení

en: Print Shipping Label
cs-CZ: Vytiskni přepravní štítek

en: Print button access for
cs-CZ: Přístup pomocí tlačítka Tisk pro

en: Print invoice
cs-CZ: Tisk faktury

en: Print/Download
cs-CZ: Tisk / stažení

en: Print/Download Delivery note
cs-CZ: Tisk / stažení dodacího listu

en: Print/Download Dispatch Label
cs-CZ: Tisk / stažení štítku odeslání

en: Print/Download Invoice
cs-CZ: Tisk / stažení faktury

en: Print/Download Packing slip
cs-CZ: Vytisknout / Stáhnout Dodací list

en: Prints Packing List,Invoice,Delivery Note and Shipping Label.
cs-CZ: Tiskne seznam balení, fakturu, dodací list a přepravní štítek.

en: Privacy Policy
cs-CZ: Zásady ochrany osobních údajů

en: Privacy compliance
cs-CZ: Dodržování ochrany osobních údajů

en: Pro Add-on
cs-CZ: Pro doplněk

en: Pro version
cs-CZ: Verze Pro

en: Pro-rate charges till first renewal
cs-CZ: Poměrné poplatky do prvního obnovení

en: Product
cs-CZ: Produkt

en: Product Import Export Plugin For WooCommerce
cs-CZ: Product Import Export Plugin pro WooCommerce

en: Product Table
cs-CZ: Tabulka produktů

en: Product attributes
cs-CZ: Atributy produktu

en: Product label
cs-CZ: Produkt - označení

en: Product meta fields
cs-CZ: Meta pole produktu

en: Product text align
cs-CZ: Produkt - zarovnání textu

en: Proforma Invoices Add-on
cs-CZ: Doplněk Proforma faktury

en: Proforma invoice
cs-CZ: Proforma faktura

en: Proforma invoice number format
cs-CZ: Formát čísla proforma faktury

en: Proforma invoices
cs-CZ: Proforma faktury

en: Provide refunds to store credit
cs-CZ: Poskytněte vrácení peněz do úložiště kreditu

en: QR Code
cs-CZ: QR kód

en: QR Code Addon for WooCommerce PDF Invoices
cs-CZ: Doplněk QR kódu pro faktury WooCommerce PDF

en: QR code
cs-CZ: QR kód

en: Qty label
cs-CZ: Množství - označení

en: Qty text align
cs-CZ: Množství - zarovnání textu

en: Quantity
cs-CZ: Množství

en: Quick setup page to add & edit recommendations
cs-CZ: Stránka rychlého nastavení pro přidání a úpravu doporučení

en: RTL support for documents
cs-CZ: Podpora RTL pro dokumenty

en: Rate us now
cs-CZ: Ohodnoťte nás nyní

en: Recommended 128MB or more
cs-CZ: Doporučeno 128 MB nebo více

en: Recommended for better performances
cs-CZ: Doporučeno pro lepší výkony

en: Recommended size is 150x50px.
cs-CZ: Vyberte logo společnosti z „Faktura> Přizpůsobit> Logo společnosti“, aby se odráželo na faktuře. Doporučená velikost je 150 x 50 pixelů.

en: Recommended size is 150×50px
cs-CZ: Doporučená velikost je 150×50px

en: Recommended to compress PDF documents
cs-CZ: Doporučeno pro komprimaci dokumentů PDF

en: Recommended, will use fallback functions
cs-CZ: Doporučeno, bude používat záložní funkce

en: Refer to our documentation to setup and get started
cs-CZ: Chcete-li nastavit a začít, podívejte se do naší dokumentace

en: Refund
cs-CZ: Vrácení peněz

en: Refund in this order seems not having credit number yet. Do you want to manually generate one ?
cs-CZ: Zdá se, že refundace v této objednávce zatím nemá číslo kreditu. Chcete jej ručně vygenerovat?

en: Remind me later
cs-CZ: Připomenout později

en: Remote Print add-on for WooCommerce PDF Invoices - PrintNode
cs-CZ: Doplněk Remote Print pro WooCommerce PDF faktury - PrintNode

en: Removing year [Y] from the prefix will disable the annual reset functionality
cs-CZ: Odebráním roku [Y] z prefixu deaktivujete funkci ročního resetování

en: Removing year [Y] from the suffix will disable the annual reset functionality
cs-CZ: Odebráním roku [Y] z přípony deaktivujete funkci ročního resetu

en: Renewal interval & expiry customizations
cs-CZ: Interval obnovy a přizpůsobení vypršení platnosti

en: Replace the existing templates
cs-CZ: Nahraďte stávající šablony

en: Required
cs-CZ: Vyžadováno

en: Required if you have images in your documents
cs-CZ: Povinné, pokud máte v dokumentech obrázky

en: Reset
cs-CZ: Resetovat

en: Reset all settings to default
cs-CZ: Obnovte všechna nastavení na výchozí

en: Reset successfully
cs-CZ: Resetování proběhlo úspěšně

en: Reset will delete all the settings, saved templates and reset to the default settings
cs-CZ: Reset odstraní všechna nastavení, uložené šablony a obnoví výchozí nastavení

en: Restrict coupons by country
cs-CZ: Omezit kupony podle země

en: Retain user passwords on import/export
cs-CZ: Uchovávejte uživatelská hesla při importu/exportu

en: Return Policy
cs-CZ: Návratová politika

en: Return address
cs-CZ: Zpáteční adresa

en: Return policy
cs-CZ: Návratová politika

en: Review
cs-CZ: Hodnocení

en: Review now
cs-CZ: Zkontrolovat nyní

en: Right
cs-CZ: Vpravo

en: S.No
cs-CZ: S.č

en: S.no
cs-CZ: ID A

en: SKU label
cs-CZ: Štítek SKU

en: SKU text align
cs-CZ: SKU - zarovnání textu

en: SSN
cs-CZ: IČO

en: SSN number
cs-CZ: IČO

en: SSN:
cs-CZ: DIČ:

en: Save
cs-CZ: Uložit

en: Save and activate
cs-CZ: Uložit a aktivovat

en: Save before you proceed.
cs-CZ: Uložte, než budete pokračovat.

en: Save document layout as template
cs-CZ: Uložit rozložení dokumentu jako šablonu

en: Saving
cs-CZ: Probíhá ukládání

en: Saving...
cs-CZ: Probíhá ukládání...

en: Scan and list cookies
cs-CZ: Naskenujte a vypište soubory cookie

en: Schedule automated import & export
cs-CZ: Naplánujte si automatický import a export

en: Schedule automated import and export
cs-CZ: Naplánujte si automatický import a export

en: Secure
cs-CZ: Zabezpečená

en: Secured payments with SCA and 3D secure
cs-CZ: Zabezpečené platby pomocí SCA a 3D secure

en: Select One
cs-CZ: Vybrat jedno

en: Select a name format for PDF invoice that includes invoice/order number.
cs-CZ: Vyberte formát názvu pro fakturu PDF, který obsahuje číslo faktury/objednávky.

en: Select country
cs-CZ: Zvolit zemi

en: Select email classes that match the order statuses selected under the 'Automate invoice creation option. If no order status is selected, you must manually generate invoice to attach it with these order emails.
cs-CZ: Vyberte třídy e-mailů, které odpovídají stavům objednávek vybraným pod 'možností Automatizovat vytváření faktur. Pokud není vybrán žádný stav objednávky, musíte ručně vygenerovat fakturu a připojit ji k těmto e-mailům s objednávkami.

en: Select/add order meta to display additional information related to the order on the invoice.
cs-CZ: Vyberte/přidejte meta k objednávce pro zobrazení dalších informací souvisejících s objednávkou na faktuře.

en: Seller name
cs-CZ: Jméno prodejce

en: Seller tax ID
cs-CZ: DIČ prodejce

en: Send automated emails notifications
cs-CZ: Odesílejte automatická upozornění e-mailem

en: Separate tax column in product table for multiple tax options in dispatch labels
cs-CZ: Oddělený sloupec daně v tabulce produktů pro více možností daně

en: Separate tax column in product table for multiple tax options in proforma invoices
cs-CZ: Samostatný sloupec daně v tabulce produktů pro více možností daně v proforma fakturách

en: Separate tax column in the product table for multiple tax options in invoices
cs-CZ: Samostatný sloupec daně v tabulce produktů pro více možností daně ve fakturách

en: Sequential Order Number for WooCommerce
cs-CZ: Sekvenční číslo objednávky pro WooCommerce

en: Serial No label
cs-CZ: Sériové bez štítku

en: Serial no text align
cs-CZ: Sériové žádné zarovnání textu

en: Set custom proforma invoice number
cs-CZ: Nastavit vlastní číslo proforma faktury

en: Set free trial and sign-up fee
cs-CZ: Nastavte bezplatnou zkušební verzi a registrační poplatek

en: Set quote expiry period
cs-CZ: Nastavte dobu platnosti nabídky

en: Set the  Size of the Shipping label to be either full page or custom size.
cs-CZ: Nastavte Velikost přepravního štítku na celou stránku nebo vlastní velikost.

en: Set up a redirect page
cs-CZ: Nastavte stránku přesměrování

en: Set up discounts on the recommended product bundle
cs-CZ: Nastavte slevy na doporučený balíček produktů

en: Settings
cs-CZ: Nastavení

en: Settings Updated
cs-CZ: Nastavení aktualizováno

en: Settings are empty
cs-CZ: Nastavení jsou prázdná

en: Settings updated.
cs-CZ: Nastavení upraveno.

en: Ship Date:
cs-CZ: Přepravní štítek:

en: Ship to
cs-CZ: Odeslat na

en: Shipping
cs-CZ: Doprava

en: Shipping Address
cs-CZ: Doručovací adresa

en: Shipping Address:
cs-CZ: Doručovací adresa:

en: Shipping Label
cs-CZ: Přepravní štítek

en: Shipping Label 1
cs-CZ: Shipping label

en: Shipping Method
cs-CZ: Způsob dopravy

en: Shipping address
cs-CZ: Dodací adresa

en: Shipping label
cs-CZ: Přepravní štítek

en: Shipping label size
cs-CZ: Velikost Přepravního štítku

en: Shipping labels
cs-CZ: Přepravní štítky

en: Shipping labels, Dispatch labels and Delivery Notes Module
cs-CZ: Modul přepravních štítků, expedičních štítků a dodacích listů

en: Shipping labels, Dispatch labels and Delivery notes
cs-CZ: Přepravní štítky, Expediční štítky a Dodací listy

en: Shop name
cs-CZ: Název obchodu

en: Shortcode support for the Paypal Express button
cs-CZ: Podpora krátkých kódů pro tlačítko Paypal Express

en: Show Less
cs-CZ: Zobrazit méně

en: Show More
cs-CZ: Zobrazit více

en: Show Pay Later option at checkout
cs-CZ: Zobrazit možnost Zaplatit později u pokladny

en: Show different taxes in separate columns
cs-CZ: Zobrazit různé daně v samostatných sloupcích

en: Show payment link on invoice
cs-CZ: Zobrazit odkaz na platbu na faktuře

en: Show print invoice button for customers
cs-CZ: Zobrazit tlačítko faktury pro zákazníky

en: Show print invoice button to customers
cs-CZ: Zobrazit tlačítko faktury pro zákazníky

en: Show print packing slip button to customers
cs-CZ: Ukažte zákazníkům tlačítko vytisknout dodací list

en: Show product variation data
cs-CZ: Zobrazit data o variantách produktu

en: Show variation data for variable products
cs-CZ: Zobrazit data variací pro různé produkty

en: Show variation data of products
cs-CZ: Zobrazit data o variantách produktů

en: Shows a preview of the template on an actual order. Key in an order number to view the same.
cs-CZ: Zobrazí náhled šablony na aktuální objednávce. Chcete-li zobrazit vybranou objednávku, zadejte její číslo.

en: Signature type
cs-CZ: Typ podpisu

en: Skip invoice setup
cs-CZ: Přeskočit nastavení faktury

en: Smart Coupons for WooCommerce
cs-CZ: Načíst z WooCommerce

en: Solid
cs-CZ: Plný

en: Some useful `filters` to extend plugin's functionality
cs-CZ: Některé užitečné `filtry` pro rozšíření funkčnosti pluginu

en: Sort order items in product table
cs-CZ: Přidat obrázek produktu do tabulky s produkty

en: Sort order items in the product table
cs-CZ: Seřaďte položky objednávky v produktové tabulce dokumentů

en: Sort order items in the product table
cs-CZ: Seřaďte položky objednávky v produktové tabulce dokumentů

en: Sort products based on Name or SKU
cs-CZ: Seřaďte produkty podle názvu nebo SKU

en: Specify your company tax ID. For e.g., you may enter as VAT: GB123456789, GSTIN:0948745 or ABN:51 824 753 556
cs-CZ: Zadejte DIČ své společnosti. Například pro můžete zadat jako DPH: GB123456789, GSTIN: 0948745 nebo ABN: 51 824 753 556

en: Start
cs-CZ: Začátek

en: Step 1
cs-CZ: Krok 1

en: Step 2
cs-CZ: Krok 2

en: Step 3
cs-CZ: Krok 3

en: Style
cs-CZ: Styl

en: Submit & Deactivate
cs-CZ: Odeslat & Deaktivovat

en: Subscriptions for WooCommerce
cs-CZ: Předplatné pro WooCommerce

en: Subtotal
cs-CZ: Mezisoučet

en: Success
cs-CZ: Úspěch

en: Successfully cleared all temp files.
cs-CZ: Všechny dočasné soubory byly úspěšně vymazány.

en: Suffix
cs-CZ: Přípona

en: Summary Table
cs-CZ: Souhrnná tabulka

en: Support
cs-CZ: Podpora

en: Support for additional fields that can be added to the feed
cs-CZ: Podpora pro další pole, která lze přidat do zdroje

en: Support for multiple product types
cs-CZ: Podpora pro více typů produktů

en: Support for serial and USB scales
cs-CZ: Podpora pro sériové a USB váhy

en: Supported address types
cs-CZ: Podporované typy adres

en: Supported by a team with 99% Customer Satisfaction Score
cs-CZ: Podporováno týmem s 99% skóre spokojenosti zákazníků

en: Supported documents
cs-CZ: Další dokumenty

en: Supports Excel, XML, CSV, and TSV file formats
cs-CZ: Podporuje formáty souborů Excel, XML, CSV a TSV

en: Supports WooCommerce Subscriptions for Express buttons
cs-CZ: Podporuje předplatné WooCommerce pro tlačítka Express

en: Supports automatic & manual printing
cs-CZ: Podporuje automatický a ruční tisk

en: Supports recurring discounts
cs-CZ: Podporuje opakující se slevy

en: Supports recurring payments
cs-CZ: Podporuje opakované platby

en: Switching to order number will disable the annual reset functionality
cs-CZ: Přepnutí na číslo objednávky deaktivuje funkci ročního resetování

en: Sync WooCommerce products to Facebook catalog
cs-CZ: Synchronizujte produkty WooCommerce do katalogu Facebooku

en: Synchronize subscription renewal
cs-CZ: Synchronizujte obnovení předplatného

en: System Configuration
cs-CZ: Konfigurace systému

en: System Info
cs-CZ: Systémové informace

en: Table body text color
cs-CZ: Barva textu tabulky

en: Table head background
cs-CZ: Barva pozadí hlavičky tabulky

en: Table head text color
cs-CZ: Barva textu hlavičky tabulky

en: Tax ID
cs-CZ: DIČ

en: Tax label
cs-CZ: Daňový štítek

en: Tax text align
cs-CZ: Zarovnání textu daně

en: Tel Field
cs-CZ: Telefon

en: Template created and activated.
cs-CZ: Šablona vytvořena a aktivována.

en: Template created.
cs-CZ: Šablona byla vytvořena.

en: Template updated and activated.
cs-CZ: Šablona aktualizována a aktivována.

en: Template updated.
cs-CZ: Šablona byla aktualizována.

en: Template with same name already exists.
cs-CZ: Šablona se stejným názvem již existuje.

en: Templates
cs-CZ: Šablony

en: Text Color
cs-CZ: Barva textu

en: Text align
cs-CZ: Zarovnání textu

en: Text color
cs-CZ: Barva textu

en: That’s awesome! We’d love it if you take a moment to share what you think and help spread the word.
cs-CZ: To je úžasné! Budeme rádi, když si uděláte chvilku a podělíte se o to, co si myslíte, a pomůžete to šířit dál.

en: The best-in-the-class import, export, and migration solutions for your WooCommerce data
cs-CZ: Nejlepší řešení pro import, export a migraci vašich dat WooCommerce ve své třídě

en: The company name and the address details from this section will be used as the sender address in the invoice and other related documents.
cs-CZ: Na faktuře a dalších souvisejících dokumentech bude jako adresa odesílatele použit název společnosti a podrobnosti o adrese z této části.

en: The date is displayed on the invoice. It can be either the order creation date or the invoiced date.
cs-CZ: Datum je uvedeno na faktuře. Může to být datum vytvoření objednávky nebo datum fakturace.

en: The default library to be used PDF generation
cs-CZ: Výchozí knihovna pro generování PDF

en: The latest specified starting number will be used after reset
cs-CZ: Po resetování bude použito poslední zadané startovní číslo

en: The most popular payment gateways and subscription solutions to scale your business
cs-CZ: Nejoblíbenější platební brány a řešení předplatného pro rozšíření vašeho podnikání

en: The plugin didn't work as expected
cs-CZ: Plugin nepracoval podle očekávání

en: The plugin is great, but I need specific feature that you don't support
cs-CZ: Plugin je skvělý, ale potřebuji konkrétní funkci, kterou nepodporujete

en: The plugins %s and %s cannot be active in your store at the same time. Kindly deactivate one of these prior to activating the other.
cs-CZ: Pluginy %s a %s nemohou být ve vašem obchodě aktivní současně. Před aktivací druhého, laskavě deaktivujte jeden z nich.

en: There is no items in this order.
cs-CZ: Nelze vytisknout dodací list. Zkontrolujte prosím položky v objednávce.

en: There is no order with this given id
cs-CZ: Neexistuje žádná objednávka s tímto daným ID

en: There is no order with this id
cs-CZ: Neexistuje žádná objednávka s tímto ID

en: This filter is used to alter the barcode information for all the document templates
cs-CZ: Tento filtr se používá ke změně informací o čárových kódech pro všechny šablony dokumentů

en: This filter is used to alter the invoice date in all the document templates
cs-CZ: Tento filtr se používá ke změně data faktury ve všech šablonách dokladů

en: This filter is used to alter the order date in all the document templates
cs-CZ: Tento filtr se používá ke změně data objednávky ve všech šablonách dokumentů

en: This is basic template. In order to use premium feature, you need to switch and activate the premium template
cs-CZ: Toto je základní šablona. Abyste mohli používat prémiovou funkci, musíte přepnout a aktivovat prémiovou šablonu

en: This is premium template which is not compatible with the basic plugin
cs-CZ: Toto je prémiová šablona, která není kompatibilní se základním pluginem

en: This template is not comaptible with QR Code addon plugin
cs-CZ: Tato šablona není kompatibilní s pluginem QR Code

en: This way up
cs-CZ: Posunout nahoru

en: This will remove all invoice numbers created by WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes & Shipping Labels by WebToffee.
cs-CZ: Tím se odstraní všechna čísla faktur vytvořená ve WooCommerce PDF fakturách, balicích listech, dodacích listech a přepravních štítcích od WebToffee.

en: Timely compatibility updates and bug fixes
cs-CZ: Včasné aktualizace kompatibility a opravy chyb

en: Title
cs-CZ: Titulek

en: Title font size
cs-CZ: Velikost písma názvu

en: To Address
cs-CZ: Na adresu

en: To add a different meta key
cs-CZ: Chcete-li přidat jiný meta klíč

en: To add more than one custom order meta,
cs-CZ: Chcete-li přidat více než jednu metadat vlastní objednávky,

en: To compress PDF documents
cs-CZ: Chcete-li komprimovat dokumenty PDF

en: To help you comply with invoice mandates that require QR Codes
cs-CZ: Abychom vám pomohli splnit fakturační příkazy, které vyžadují QR kódy

en: To include the keyed in name to the Invoice, ensure to select
cs-CZ: Chcete-li do faktury zahrnout zadané jméno, nezapomeňte vybrat

en: To include the uploaded image as logo to the invoice, ensure to select Company logo from
cs-CZ: Chcete-li na fakturu zahrnout nahraný obrázek jako logo, vyberte možnost Logo společnosti z

en: To proceed with the import, please type %1$s in the field below
cs-CZ: Chcete-li pokračovat v importu, zadejte do pole níže %1$s

en: To proceed with the reset, please type %1$s in the field below
cs-CZ: Chcete-li pokračovat v resetování, zadejte do pole níže %1$s

en: To:
cs-CZ: Do:

en: Total
cs-CZ: Celkem

en: Total Price
cs-CZ: Celková cena

en: Total Tax
cs-CZ: Daň celkem

en: Total Weight
cs-CZ: Hmotnost celkem - označení

en: Total files
cs-CZ: Celkem souborů

en: Total label
cs-CZ: Celkem - štítek

en: Total price
cs-CZ: Celková cena

en: Total tax
cs-CZ: Daň celkem

en: Total text align
cs-CZ: Celkem - zarovnání textu

en: Total weight label
cs-CZ: Hmotnost celkem - označení

en: Total weight text align
cs-CZ: Celkem hmotnost - zarovnání textu

en: Tracking Number
cs-CZ: Sledovací číslo zásilky

en: Tracking Number:
cs-CZ: Sledovací číslo zásilky:

en: Tracking number
cs-CZ: Sledovací číslo

en: Tracking number:
cs-CZ: Sledovací číslo:

en: Truncation did not complete as expected.
cs-CZ: Zkrácení neproběhlo podle očekávání.

en: Type in prefix/ suffix / date format if required
cs-CZ: V případě potřeby zadejte formát předpony / přípony / data

en: Type template name to search
cs-CZ: Zadejte název šablony pro vyhledání

en: URL Coupons for WooCommerce
cs-CZ: URL kupóny pro WooCommerce

en: Unable to add from third party plugin that collects customer VAT(or GSTIN or ABN etc)
cs-CZ: Nelze přidat plugin od třetí strany, který vybírá DPH zákazníka (nebo GSTIN nebo ABN atd.)

en: Unable to generate PDF.
cs-CZ: Nelze vygenerovat PDF.

en: Unable to load template.
cs-CZ: Šablonu nelze načíst.

en: Unable to print Delivery note. Please check the items in the order.
cs-CZ: Nelze vytisknout dodací list. Zkontrolujte prosím položky v objednávce.

en: Unable to print Packing slip. Please check the items in the order.
cs-CZ: Nelze vytisknout Dodací list. Zkontrolujte prosím položky v objednávce.

en: Unable to save theme.
cs-CZ: Šablonu se nepodařilo uložit.

en: Unable to switch view.
cs-CZ: Zobrazení nelze přepnout.

en: Unable to update settings due to an internal error. %s To troubleshoot please click %s here. %s
cs-CZ: Nastavení nelze aktualizovat z důvodu interní chyby. %s Chcete-li problém vyřešit, klikněte prosím %s sem. %s

en: Unit Price
cs-CZ: Cena

en: Unit price
cs-CZ: Cena za jednotku

en: Unlock limitless possibilities of invoice customization with the addon -
cs-CZ: Odemkněte neomezené možnosti přizpůsobení faktur pomocí addonu -

en: Untitled template
cs-CZ: Šablona bez názvu

en: Update Settings
cs-CZ: Aktualizovat nastavení

en: Updated
cs-CZ: Aktualizováno

en: Upgrade To Premium
cs-CZ: Upgradujte na prémium

en: Upgrade to premium
cs-CZ: Upgrade na Premium verzi

en: Upload logo
cs-CZ: Nahrát logo

en: Upload your image
cs-CZ: Nahrajte svůj obrázek

en: Use custom number format & length
cs-CZ: Použijte vlastní formát a délku čísel

en: Use custom number series to number documents
cs-CZ: K číslování dokladů použijte vlastní číselné řady

en: Use invoice created date
cs-CZ: Použít datum vytvoření faktury

en: Use latest settings for invoice
cs-CZ: Jako datum proforma faktury použijte datum objednávky

en: Use order date
cs-CZ: Použijte datum objednávky

en: Use order date as input instead.
cs-CZ: Místo toho datum objednávky uživatele.

en: Use order number as document number
cs-CZ: Jako číslo dokladu použijte číslo objednávky

en: Use upsells, cross-sells, & related products as frequently bought products
cs-CZ: Používejte upsells, cross-sells a související produkty jako často nakupované produkty

en: User consent logging
cs-CZ: Protokolování souhlasu uživatele

en: Users who haven`t logged will also be allowed to print
cs-CZ: Uživatelé, kteří se nepřihlásili, budou také moci tisknout

en: Users will be redirected to login page if not logged in
cs-CZ: Pokud uživatelé nebudou přihlášeni, budou přesměrováni na přihlašovací stránku

en: VAT
cs-CZ: DPH

en: VAT number
cs-CZ: DIČ

en: VAT:
cs-CZ: DIČ:

en: Verified compatibility with major plugins
cs-CZ: Ověřená kompatibilita s hlavními doplňky

en: View add-on
cs-CZ: Zobrazit doplněk

en: View live preview of customization
cs-CZ: Zobrazit živý náhled přizpůsobení

en: View progress
cs-CZ: Zobrazit pokrok

en: View sample customization demo
cs-CZ: Zobrazit ukázku přizpůsobení ukázky

en: Visual
cs-CZ: Vizuální

en: WPML compatibility
cs-CZ: Kompatibilita s WPML

en: WPML compatibilityCustomize label sizes
cs-CZ: Kompatibilita WPML Přizpůsobte velikosti štítků

en: WPML multilingual and multicurrency support
cs-CZ: Podpora vícejazyčnosti a více měn WPML

en: WT PDF Invoice Debug
cs-CZ: Ladění faktur WT PDF

en: We do not collect any personal data when you submit this form. It's your feedback that we value.
cs-CZ: Když odešlete tento formulář, neshromažďujeme žádné osobní údaje. Ceníme si vaší zpětné vazby.

en: We would love to help you on any queries or issues.
cs-CZ: Rádi bychom vám pomohli při jakýchkoli dotazech nebo problémech.

en: WebToffee WooCommerce Gift Cards
cs-CZ: Dárkové karty WebToffee WooCommerce

en: WebToffee WooCommerce Request A Quote
cs-CZ: WebToffee WooCommerce Žádost o cenovou nabídku

en: Weight
cs-CZ: Váha

en: Weight:
cs-CZ: Hmotnost:

en: What did you expect?
cs-CZ: Co jste očekávali?

en: What length would you prefer for your credit note
cs-CZ: Jakou délku byste u svého dobropisu preferovali

en: What length would you prefer for your invoice
cs-CZ: Jakou délku faktury preferujete

en: What length would you prefer for your invoice number
cs-CZ: Jakou délku byste preferovali pro číslo faktury

en: What length would you prefer for your proforma invoice
cs-CZ: Jakou délku byste u své proforma faktury preferovali

en: What should be the starting number for your credit notes?
cs-CZ: Jaké by mělo být startovní číslo pro vaše dobropisy?

en: What should be the starting number for your invoices?
cs-CZ: Jaké by mělo být počáteční číslo vašich faktur?

en: What should be the starting number for your proforma invoices?
cs-CZ: Jaké by mělo být počáteční číslo pro vaše proforma faktury?

en: When enabled, replaces state code with state name in the from, return, billing and shipping addresses
cs-CZ: Je-li povoleno, nahradí kód státu názvem státu v adresách odesílatele, zpáteční, fakturační a dodací adresy

en: Which language?
cs-CZ: Jaký plugin?

en: Which plugin?
cs-CZ: Jaký plugin?

en: Width
cs-CZ: Šířka

en: WooCommerce Address Labels plugin
cs-CZ: Plugin WooCommerce Address Labels

en: WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips and Credit Notes plugin
cs-CZ: Plugin WooCommerce PDF faktury, balicí lístky a kreditní poznámky

en: WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes and Shipping Labels
cs-CZ: WooCommerce PDF faktury, balicí listy, dodací listy a přepravní štítky

en: WooCommerce Pick lists plugin
cs-CZ: Plugin WooCommerce Výběr seznamů

en: WooCommerce Picklists plugin
cs-CZ: Plugin WooCommerce Picklists

en: WooCommerce Proforma Invoices
cs-CZ: Proforma faktury WooCommerce

en: WooCommerce Proforma Invoices plugin
cs-CZ: Plugin WooCommerce Proforma Invoices

en: WooCommerce Shipping labels, Dispatch labels and Delivery Notes plugin
cs-CZ: Plugin WooCommerce Shipping labels, Dispatch labels and Delivery Notes

en: WooCommerce Stripe Payment Gateway
cs-CZ: Platební brána WooCommerce Stripe

en: Woocommerce PDF invoices, packing slips, delivery notes, and shipping labels
cs-CZ: WooCommerce PDF faktury, balicí listy, dodací listy a přepravní štítky

en: WordPress Users & WooCommerce Customers Import Export
cs-CZ: Uživatelé WordPress a zákazníci WooCommerce Import Export

en: Would you like us to assist you?
cs-CZ: Chcete, abychom vám pomohli?

en: Writtable
cs-CZ: Zapisovatelný

en: Yes
cs-CZ: Ano

en: You are covered by our 30-Day Money Back Guarantee
cs-CZ: Jste kryti naší 30denní zárukou vrácení peněz

en: You are not allowed to access this page
cs-CZ: Na tuto stránku nemáte přístup

en: You are not allowed to do this action
cs-CZ: Tuto akci nemáte povoleno provést

en: You are not allowed to view this page.
cs-CZ: Nemáte oprávnění pro zobrazení této stránky.

en: You are using free version of %1$s. %2$s Checkout premium here %3$s.
cs-CZ: Používáte bezplatnou verzi %1$s. %2$s Checkout premium zde %3$s.

en: You can add additional column head via `wf_pklist_alter_product_table_head` filter. You need to add column data via this filter. (Works with Invoice and Dispatch label only)
cs-CZ: Další záhlaví sloupce můžete přidat pomocí filtru `wf_pklist_alter_product_table_head`. Přes tento filtr musíte přidat data sloupců. (Funguje pouze se štítkem Faktura a Odeslání)

en: You can add additional column head via `wf_pklist_alter_product_table_head` filter. You need to add column data via this filter. (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
cs-CZ: Další záhlaví sloupce můžete přidat pomocí filtru `wf_pklist_alter_product_table_head`. Přes tento filtr musíte přidat data sloupců. (Funguje pouze s balicím listem, přepravním štítkem a dodacím listem)

en: You can add custom/predefined order meta using its key
cs-CZ: Můžete přidat vlastní/předdefinované meta objednávky pomocí jejího klíče

en: You can add more than 1 order meta in
cs-CZ: Můžete přidat více než 1 meta v objednávce

en: You can control the visibility of the seal according to order status via filters. See filter documentation %s here. %s
cs-CZ: Viditelnost těsnění můžete kontrolovat podle stavu objednávky pomocí filtrů. Dokumentaci k filtru najdete %s zde. %s

en: You can edit an existing item by using its key.
cs-CZ: Stávající položku můžete upravit pomocí jejího klíče.

en: You can't undo this action. Are you sure?
cs-CZ: Tuto akci nemůžete vrátit zpět. Opravdu pokračovat?

en: You have to select order(s) first!
cs-CZ: Nejprve musíte vybrat objednávku (objednávky)!

en: You`ve just created
cs-CZ: Právě jste vytvořili

en: Your next %s number would be
cs-CZ: Vaše další číslo %s bude

en: [prefix][invoice_no]
cs-CZ: [prefix] [číslo faktury]

en: [prefix][order_no]
cs-CZ: [prefix] [číslo objednávky]

en: allow_url_fopen disabled
cs-CZ: allow_url_fopen zakázáno

en: commercial documents using
cs-CZ: pomocí komerčních dokumentů

en: from
cs-CZ: od

en: incl. tax
cs-CZ: vč. DPH

en: is required
cs-CZ: vyžadováno

en: mPDF add-on
cs-CZ: doplněk mPDF

en: number has not been generated yet. Do you want to manually generate one ?
cs-CZ: číslo ještě nebylo vygenerováno. Chcete jej vygenerovat ručně?

en: orders listing page
cs-CZ: stránka s výpisem objednávek

[ctx: placeholder]
en: Enter
cs-CZ: Zadat

en: search filter
cs-CZ: vyhledávací filtr

en: the %s number would be
cs-CZ: číslo %s by bylo

en: upgrade to premium version
cs-CZ: upgrade na prémiovou verzi

en: via %s
cs-CZ: přes %s

en: ‘Generate invoice for free orders’ is disabled in Invoice settings > Advanced. You are attempting to generate invoice for this free order. Proceed?
cs-CZ: Možnost „Generovat fakturu pro bezplatné objednávky“ je v nastavení faktury> Upřesnit zakázána. Pokoušíte se generovat fakturu pro tuto bezplatnou objednávku. Pokračovat?

en: Shipping Method:
cs-CZ: Způsob dopravy:

en: Attach invoice PDF to selected WooCommerce emails.
cs-CZ: Přiložte fakturu ve formátu PDF k vybraným e-mailům WooCommerce.

en: Select email types corresponding to the order statuses under Automate invoice creation option. If none are selected, invoices must be generated manually to be attached to emails.
cs-CZ: Vyberte typy e-mailů odpovídající stavům objednávky pod možností Automatizace vytváření faktur. Pokud nejsou vybrány žádné, musí být faktury generovány ručně, aby mohly být připojeny k e-mailům.
