WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes - en to ro-RO translation catalogue (1040 entries)

en: %s WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes & Shipping Labels (Basic) %s is enabled but not effective. It requires %s WooCommerce %s in order to work.
ro-RO: %s Facturile PDF WooCommerce, buletine de ambalare, note de livrare și etichete de expediere (de bază) %s sunt activate, dar nu sunt eficiente. Pentru a funcționa, necesită %s WooCommerce %s.

en: (But customer notes can be added)
ro-RO: (Dar notele clienților pot fi adăugate)

en: (Visual and code editor)
ro-RO: (Editor vizual și de cod)

en: (Visual editor)
ro-RO: (Editor vizual)

en: 20+ predefined gift card templates
ro-RO: Peste 20 de șabloane de carduri cadou predefinite

en: 30 Day Money Back Guarantee
ro-RO: Garanție de rambursare în 30 de zile

en: 5.6 or higher recommended
ro-RO: 5.6 sau mai mare recomandat

en: Accepts payment using multiple Alternative Payment Methods (APM)
ro-RO: Acceptă plata folosind mai multe metode alternative de plată (APM)

en: Access denied !!!.
ro-RO: Acces interzis !!!.

en: Action
ro-RO: Acțiune

en: Activate
ro-RO: Activati

en: Activates Stripe checkout
ro-RO: Activează checkout Stripe

en: Active
ro-RO: Activ

en: Add
ro-RO: Adaugă

en: Add & update data while importing
ro-RO: Adăugați și actualizați date în timpul importului

en: Add 20+ payment methods
ro-RO: Adăugați peste 20 de metode de plată

en: Add a custom suffix for order numbers
ro-RO: Adăugați un sufix personalizat pentru numerele de comandă

en: Add a payment link to invoice
ro-RO: Adăugați un link de plată la factură

en: Add a print delivery note button to the order email
ro-RO: Adăugați un buton de tipărire a bonului de livrare la e-mailul de comandă

en: Add a print label button to the order email
ro-RO: Adăugați un buton de tipărire a etichetei la e-mailul de comandă

en: Add a print packing slip button to My account page
ro-RO: Afișați butonul „Tipărește factura” pentru clienți

en: Add additional column in product table
ro-RO: Adăugați o coloană suplimentară în tabelul de produse

en: Add additional column in product table of package documents
ro-RO: Adăugați o coloană suplimentară în tabelul de produse din documentele pachetului

en: Add additional data to invoice layout
ro-RO: Adăugați date suplimentare la aspectul facturii

en: Add additional info
ro-RO: Adăugați informații suplimentare

en: Add additional information
ro-RO: Adăugați informații suplimentare

en: Add additional order & product meta fields
ro-RO: Adăugați o coloană suplimentară în tabelul de produse

en: Add additional product & order data fields
ro-RO: Adăugați câmpuri suplimentare pentru date despre produse și comenzi

en: Add additional product attributes
ro-RO: Adăugați o variantă de produs

en: Add and update data while importing
ro-RO: Adăugați și actualizați date în timpul importului

en: Add company logo & return policy to label
ro-RO: Adăugați sigla companiei și politica de returnare pe etichetă

en: Add custom data to documents
ro-RO: Adăugați date personalizate în documente

en: Add custom data to invoices
ro-RO: Adăugați date personalizate la facturi

en: Add custom fields to shipping label layout
ro-RO: Imprimați eticheta de expediere

en: Add custom footer
ro-RO: Adăugați subsol personalizat

en: Add custom footers to packing slips
ro-RO: Adaugă nota de client la bonul de ambalare

en: Add custom templates for gift cards
ro-RO: Adăugați șabloane personalizate pentru carduri cadou

en: Add customer note
ro-RO: Adăugați câmpul personalizat

en: Add date to credit note number
ro-RO: Adăugați data la numărul notei de credit

en: Add date to invoice number
ro-RO: Adăugați data la numărul facturii

en: Add date to proforma invoice number
ro-RO: Adăugați data la numărul facturii proforma

en: Add extra product & order data fields
ro-RO: Adăugați câmpuri suplimentare pentru date despre produse și comenzi

en: Add extra text in received seal
ro-RO: Adăugați text suplimentar în sigiliul primit

en: Add extra text in received seal.
ro-RO: Adăugați text suplimentar în sigiliul primit.

en: Add footer
ro-RO: Subsol

en: Add multiple shipping labels in one page
ro-RO: Imprimați eticheta de expediere

en: Add multiple shipping labels on one page
ro-RO: Adăugați mai multe etichete de expediere pe o singură pagină

en: Add new
ro-RO: Adaugă nou

en: Add notes like fragile, keep dry, etc.
ro-RO: Adăugați note precum fragil, păstrați uscat etc.

en: Add order & product meta fields
ro-RO: Comandați câmpurile meta

en: Add order meta fields
ro-RO: Adăugați meta câmpuri de comandă

en: Add order meta fields
ro-RO: Adăugați meta câmpuri de comandă

en: Add order meta fields to shipping labels
ro-RO: Imprimați eticheta de expediere

en: Add print document button to selected order emails
ro-RO: Adăugați butonul de tipărire a documentului la e-mailurile de comandă selectate

en: Add product & order meta fields
ro-RO: Comandați câmpurile meta

en: Add product attributes
ro-RO: Adăugați atributele produsului

en: Add product images to packing slips
ro-RO: Adăugați imagini ale produselor la borderourile de ambalare

en: Add product meta fields
ro-RO: Adăugați meta câmpuri de produs

en: Add product meta fields & attributes
ro-RO: Adăugați meta câmpuri și atribute ale produsului

en: Add product variation
ro-RO: Adăugați o variantă de produs

en: Add product variation in package documents
ro-RO: Adăugați o variantă de produs în documentele pachetului

en: Add product variation in product (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
ro-RO: Adăugați o variație de produs în produs (funcționează numai cu lista de ambalare, eticheta de livrare și bonul de livrare)

en: Add product variation. (Works with Invoice and Dispatch label only)
ro-RO: Adăugați o variantă de produs. (Funcționează numai cu eticheta Factură și expediere)

en: Add quote button to the product & shop pages
ro-RO: Adăugați butonul de cotație la paginile de produse și magazin

en: Add shop details
ro-RO: Adăugați detaliile magazinului

en: Add usage restrictions for gift cards
ro-RO: Adăugați restricții de utilizare pentru cardurile cadou

en: Add ‘Pay Later’ option at checkout
ro-RO: Adăugați opțiunea „Plătiți mai târziu” la finalizare

en: Add/Edit Order Meta Field
ro-RO: Adăugați / Editați Câmpul Meta

en: Additional feed intervals (30 minutes, 6 hours, 12 hours)
ro-RO: Intervale suplimentare de alimentare (30 minute, 6 ore, 12 ore)

en: Address Label Add-on
ro-RO: Supliment pentru etichetă de adresă

en: Address details
ro-RO: Detaliile adresei

en: Address font size
ro-RO: Dimensiunea fontului adresei

en: Address label
ro-RO: Etichetă de adresă

en: Address labels
ro-RO: Etichete de adresă

en: Address line 1
ro-RO: Adresa 1

en: Address line 2
ro-RO: Adresa 2

en: Adds Express PayPal Checkout Option on the product page and Mini-cart for faster checkout
ro-RO: Adaugă opțiunea de plată rapidă PayPal pe pagina produsului și mini-coș pentru o comandă mai rapidă

en: Adds Footer to the delivery note
ro-RO: Adaugă Footer la nota de livrare

en: Adds Footer to the packing slip
ro-RO: Adaugă subsol la bonul de livrare

en: Adds PayPal Smart Button Checkout option
ro-RO: Adaugă opțiunea PayPal Smart Button Checkout

en: Adds customer note in the dispatch label
ro-RO: Adaugă nota client în eticheta de expediere

en: Adds customer note to the delivery note
ro-RO: Adaugă nota client la bonul de livrare

en: Adds customer note to the packing slip
ro-RO: Adaugă nota de client la bonul de ambalare

en: Adds footer in dispatch label
ro-RO: Adaugă subsol în eticheta de expediere

en: Adds footer to the  Shipping label
ro-RO: Adaugă subsol la eticheta de expediere

en: Adds product image to the line items in the product table
ro-RO: Adaugă imaginea produsului la elementele rând din tabelul de produse

en: Admins and customers both can leverage this feature wherever applicable. Disabling will remove all the provisions. Yet, the invoices are customizable.
ro-RO: Administratorii și clienții pot folosi această funcție oriunde este cazul. Dezactivarea va elimina toate prevederile. Cu toate acestea, facturile sunt personalizabile.

en: Advanced BOGO Coupons
ro-RO: Cupoane BOGO avansate

en: Advanced filters and customizations for import & export
ro-RO: Filtre avansate și personalizări pentru import și export

en: Advanced filters and customizations for import and export
ro-RO: Filtre avansate și personalizări pentru import și export

en: Advanced options
ro-RO: Optiuni avansate

en: Advanced visual and code editor
ro-RO: Editor vizual și de cod avansat

en: Align
ro-RO: Alinia

en: All document types
ro-RO: Toate tipurile de documente

en: All fields are mandatory
ro-RO: Toate campurile sunt obligatorii

en: All unsaved changes will be lost upon switching to a new layout.
ro-RO: Toate modificările nesalvate se vor pierde la trecerea la un nou aspect.

en: All users
ro-RO: Toți utilizatorii

en: Allow coupon combinations
ro-RO: Permiteți combinații de cupoane

en: Allow customers to print invoices
ro-RO: Permiteți clienților să imprime facturile

en: Allow remote stylesheets and images
ro-RO: Permite foi de stil și imagini la distanță

en: Allows customers to print the invoice from the specified pages.
ro-RO: Permite clienților să imprime factura din paginile specificate.

en: Allows guest checkout
ro-RO: Permite checkout-ul oaspeților

en: Already tried the free %s WebToffee mPDF addon %s.
ro-RO: Am încercat deja %s suplimentul WebToffee mPDF %s.

en: Alter additional item meta
ro-RO: Modificați meta elementul suplimentar

en: Alter barcode information
ro-RO: Modificați informațiile codului de bare

en: Alter billing address
ro-RO: Modificați adresa de facturare

en: Alter dispatch date
ro-RO: Modificați data expedierii

en: Alter fee
ro-RO: Taxa de modificare

en: Alter formated item price. (Works with Invoice and Dispatch label only)
ro-RO: Modificați prețul articolului formatat. (Funcționează numai cu eticheta Factură și expediere)

en: Alter formated item total. (Works with Invoice and Dispatch label only)
ro-RO: Modificați totalul articolului formatat. (Funcționează numai cu eticheta Factură și expediere)

en: Alter formated subtotal
ro-RO: Modificați subtotalul formatat

en: Alter invoice date
ro-RO: Modificați data facturii

en: Alter item price
ro-RO: Modificați prețul articolului

en: Alter item price format
ro-RO: Modificați formatul prețului articolului

en: Alter item price. (Works with Invoice and Dispatch label only)
ro-RO: Modificați prețul articolului. (Funcționează numai cu eticheta Factură și expediere)

en: Alter item quantity
ro-RO: Modificați cantitatea articolului

en: Alter item quantity in package documents
ro-RO: Modificați cantitatea articolului în documentele de pachet

en: Alter item quantity in product table (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
ro-RO: Modificați cantitatea articolului în tabelul de produse (funcționează numai cu lista de ambalare, eticheta de livrare și bonul de livrare)

en: Alter item quantity. (Works with Invoice and Dispatch label only)
ro-RO: Modificați cantitatea articolului. (Funcționează numai cu eticheta Factură și expediere)

en: Alter item total
ro-RO: Modificați totalul articolului

en: Alter item total format
ro-RO: Modificați formatul total al articolului

en: Alter item total in package documents
ro-RO: Modificați totalul articolului din documentele pachetului

en: Alter item total in product table (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
ro-RO: Modificați totalul articolului în tabelul de produse (funcționează numai cu lista de ambalare, eticheta de livrare și bonul de livrare)

en: Alter item total. (Works with Invoice and Dispatch label only)
ro-RO: Modificați totalul articolului. (Funcționează numai cu eticheta Factură și expediere)

en: Alter order date
ro-RO: Modificați data comenzii

en: Alter product name
ro-RO: Modificați numele produsului

en: Alter product name in product (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
ro-RO: Modificați numele produsului în produs (funcționează numai cu lista de ambalare, eticheta de livrare și bonul de livrare)

en: Alter product name. (Works with Invoice and Dispatch label only)
ro-RO: Modificați numele produsului. (Funcționează numai cu eticheta Factură și expediere)

en: Alter product table column
ro-RO: Modificați coloana tabelului de produse

en: Alter product table column in package documents
ro-RO: Modificați coloana tabelului de produse din documentele pachetului

en: Alter product table column. (Works with Invoice and Dispatch label only)
ro-RO: Modificați coloana tabelului de produse. (Funcționează numai cu eticheta Factură și expediere)

en: Alter product table column. (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
ro-RO: Modificați coloana tabelului de produse. (Funcționează numai cu Lista de ambalare, eticheta de expediere și bonul de livrare)

en: Alter product table head.(Add, remove, change order)
ro-RO: Modificați capul tabelului de produse. (Adăugați, eliminați, schimbați ordinea)

en: Alter product table head.(Add,remove, change the order)
ro-RO: Modificați capul tabelului de produse. (Adăugați, eliminați, modificați comanda)

en: Alter shipping address
ro-RO: Modificați adresa de expediere

en: Alter shipping from address
ro-RO: Modificați livrarea de la adresa

en: Alter shipping method
ro-RO: Modificați metoda de expediere

en: Alter subtotal
ro-RO: Modificați subtotalul

en: Alter subtotal format
ro-RO: Modificați formatul subtotalului

en: Alter template HTML before printing
ro-RO: Modificați codul HTML al șablonului înainte de imprimare

en: Alter template HTML before printing.
ro-RO: Modificați HTML-ul șablonului înainte de imprimare.

en: Alter the footer data
ro-RO: Modificați datele de subsol

en: Alter the footer data.
ro-RO: Modificați datele de subsol.

en: Alter the product name in package documents
ro-RO: Modificați numele produsului în documentele pachetului

en: Alter the settings array
ro-RO: Modificați matricea de setări

en: Alter the variation data.
ro-RO: Modificați datele de variație.

en: Alter total fee
ro-RO: Modificați taxa totală

en: Alter total price
ro-RO: Modificați prețul total

en: Alter total price in words
ro-RO: Modificați prețul total în cuvinte

en: Angle
ro-RO: Unghi

en: Assign QR code to all of invoices generated for the orders in your store
ro-RO: Atribuiți cod QR tuturor facturilor generate pentru comenzile din magazinul dvs

en: Assign QR codes to all generated invoices
ro-RO: Atribuiți coduri QR tuturor facturilor generate

en: Assign different types of info in your QR code, including:
ro-RO: Atribuiți diferite tipuri de informații în codul dvs. QR, inclusiv:

en: Assits in GDPR (RGPD, DSVGO), LGPD, CNIL, POPIA, and CCPA
ro-RO: Asistență în GDPR (RGPD, DSVGO), LGPD, CNIL, POPIA și CCPA

en: Attach document to order email
ro-RO: Atașați documentul la e-mailul comenzii

en: Attach documents to selected order status emails
ro-RO: Atașați documente la e-mailurile cu starea comenzii selectate

en: Attach invoice PDF to admin email
ro-RO: Atașați factura PDF în e-mailul comenzii

en: Attach invoice PDF to order emails
ro-RO: Atașați factura PDF pentru a comanda e-mailuri

en: Attach invoice pdf in WooCommerce Email
ro-RO: Atașați factura pdf în WooCommerce Email

en: Attach invoice pdf in customer email
ro-RO: Atașați factura PDF în e-mailul comenzii

en: Attach proforma invoice PDF to order emails
ro-RO: Atașați factura proforma PDF pentru a comanda e-mailuri

en: Attach sales terms
ro-RO: Atașați termenii de vânzare

en: Attach special notes with proforma invoices
ro-RO: Atașați note speciale cu facturile proforma

en: Attach transport & sales terms
ro-RO: Atașați termenii de transport și vânzare

en: Attach transport terms
ro-RO: Atașați termenii de transport

en: Auto reset sequence per month/year etc
ro-RO: Secvență de resetare automată pe lună/an etc

en: Auto-generate invoices, packing slips, and credit notes
ro-RO: Generați automat facturi, bonuri de ambalare și note de credit

en: Automate invoice creation
ro-RO: Automatizați crearea facturilor

en: Automatic cleanup
ro-RO: Curățare automată

en: Automatic email alerts for admin & users
ro-RO: Alerte automate prin e-mail pentru administrator și utilizatori

en: Automatically add products
ro-RO: Adăugați automat produse

en: Automatically attach packing slip with order email
ro-RO: Atașați automat factura PDF cu adresa de e-mail a comenzii

en: Automatically block cookies/script
ro-RO: Blocați automat cookie-urile/scriptul

en: Automatically create invoice based on order status
ro-RO: Creați automat o factură în funcție de starea comenzii

en: Automatically creates invoices for selected order statuses.
ro-RO: Creează automat facturi pentru stările de comenzi selectate.

en: Automatically email picklists based on order status
ro-RO: E-mail automat liste de alegere în funcție de starea comenzii

en: Automatically generate professional WooCommerce order-related documents for all your orders
ro-RO: Generați automat documente profesionale legate de comenzile WooCommerce pentru toate comenzile dvs

en: Automatically generate suggestions based on order history
ro-RO: Generați automat sugestii pe baza istoricului comenzilor

en: Automatically send quotes to users
ro-RO: Trimiteți automat cotații utilizatorilor

en: Back
ro-RO: Înapoi

en: Barcode
ro-RO: Cod de bare

en: Based on order number
ro-RO: Pe baza numărului de comandă

en: Basic - 0
ro-RO: De bază - 0

en: Basic - 1
ro-RO: De bază - 1

en: Before using this tool, please make sure you followed the steps described in this article %1$s how to reset/delete existing invoice numbers%2$s.
ro-RO: Înainte de a utiliza acest instrument, asigurați-vă că ați urmat pașii descriși în acest articol %1$s cum să resetați/Ștergeți numerele de factură existente%2$s.

en: Better with transparent PNG images
ro-RO: Mai bine cu imagini PNG transparente

en: Bill to
ro-RO: Client :

en: Billing address
ro-RO: Adresă de facturare

en: Bold
ro-RO: Îndrăzneţ

en: Border radius
ro-RO: Chenar

en: Border width
ro-RO: Dimensiunea chenarului

en: Box name
ro-RO: Numele cutiei

en: Built-in label templates
ro-RO: Personalizați șablonul

en: Built-in templates to personalize packing slip
ro-RO: Șabloane încorporate pentru a personaliza borderoul de ambalare

en: Bulk generate coupons
ro-RO: Generați cupoane în vrac

en: Bulk print address labels
ro-RO: Imprimați în vrac etichete de adresă

en: Bulk print picklists from the admin order page
ro-RO: Imprimați în bloc listele de alegere din pagina de comandă administrativă

en: Bulk print shipping labels
ro-RO: Imprimare în vrac etichete de expediere

en: Buyer name
ro-RO: Numele cumpărătorului

en: Cancel
ro-RO: Anulare

en: Cannot close this banner
ro-RO: Nu se poate închide acest banner

en: Capture the authorized payment later
ro-RO: Capturați plata autorizată mai târziu

en: Cart Discount
ro-RO: Cosul de reducere

en: Cart abandonment coupons
ro-RO: Cupoane de abandonare a coșului

en: Cart discount
ro-RO: Reducere coș

en: Cash on delivery
ro-RO: Ramburs la livrare

en: Category wise template listing
ro-RO: Lista de șabloane în funcție de categorii

en: Caution: Settings here are only for advanced users.
ro-RO: Atenție: setările de aici sunt doar pentru utilizatorii avansați.

en: Center
ro-RO: Centru

en: Change address label layout
ro-RO: Schimbați aspectul etichetei de adresă

en: Change color, text, background, border & more
ro-RO: Schimbați culoarea, textul, fundalul, chenarul și multe altele

en: Change document number format & length
ro-RO: Schimbați formatul și lungimea numărului documentului

en: Change layout
ro-RO: Modifică format

en: Choose a country&hellip;
ro-RO: Alegeți o țară și un vârf;

en: Choose a layout.
ro-RO: Alegeți un aspect de formular.

en: Choose date
ro-RO: Alegeți data

en: Choose email classes
ro-RO: Alegeți cursuri de e-mail

en: Choose emails for invoice attachment
ro-RO: Alegeți e-mailuri pentru atașarea facturii

en: Choose order status
ro-RO: Alegeți Starea comenzii

en: Choose the order emails to which you'd like to attach invoices for your customers
ro-RO: Alegeți e-mailurile de comandă la care doriți să atașați facturi pentru clienții dvs

en: City
ro-RO: Oraș

en: Classic
ro-RO: Clasic

en: Click here to add Company logo
ro-RO: Faceți clic aici pentru a adăuga logo-ul companiei

en: Click here to add Company name
ro-RO: Faceți clic aici pentru a adăuga numele companiei

en: Click here to add From address
ro-RO: Faceți clic aici pentru a adăuga adresa de la De la

en: Click here to add Signature
ro-RO: Faceți clic aici pentru a adăuga semnătura

en: Click to append with existing data
ro-RO: Faceți clic pentru a adăuga date existente

en: Click to view predefined templates.
ro-RO: Faceți clic pentru a vizualiza șabloanele predefinite.

en: Close
ro-RO: Închide

en: Code
ro-RO: Cod

en: Code Copied
ro-RO: Cod copiat

en: Collect payments with a payment link on the invoice
ro-RO: Încasați plățile cu un link de plată pe factură

en: Color
ro-RO: Culoare

en: Combine with the existing templates
ro-RO: Combinați cu șabloanele existente

en: Company Logo
ro-RO: Logoul companiei

en: Company Logo / Name
ro-RO: Logoul companiei

en: Company Name
ro-RO: Numele Companiei

en: Company Tax ID
ro-RO: Numele Companiei

en: Company details
ro-RO: Detalii companie

en: Company logo
ro-RO: Logo companie

en: Company name
ro-RO: Numele Companiei

en: Company name font size
ro-RO: Dimensiunea fontului companiei

en: Compatible with WPML
ro-RO: Compatibil cu WPML

en: Compatible with WooCommerce PDF Invoice, Packing Slip & Credit Note (Premium)
ro-RO: Compatibil cu factura PDF WooCommerce, borderoul de ambalare și nota de credit (Premium)

en: Compatible with WooCommerce PDF Invoice, Packing Slip & Credit Note (Pro)
ro-RO: Compatibil cu factură PDF WooCommerce, borderouri de ambalare, note de livrare și etichetă de expediere (versiunile gratuite și Pro)

en: Compatible with WooCommerce PDF Invoice, Packing Slips, Delivery Notes, and Shipping Label (Free and Pro versions)
ro-RO: Compatibil cu factură PDF WooCommerce, borderouri de ambalare, note de livrare și etichetă de expediere (versiunile gratuite și Pro)

en: Compatible with WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes, and Shipping Labels (Free)
ro-RO: Compatibil cu facturi PDF WooCommerce, borderouri de ambalare, note de livrare și etichete de expediere (gratuit)

en: Compatible with major 3rd-party plugins
ro-RO: Compatibil cu principalele pluginuri terță parte

en: Complete the invoice number format to suit your requirements
ro-RO: Completați formatul numărului facturii în funcție de cerințele dvs

en: Configure the general settings required for the delivery note.
ro-RO: Configurați setările generale necesare pentru bonul de livrare.

en: Configure the general settings required for the dispatch label.
ro-RO: Configurați setările generale necesare pentru eticheta de expediere.

en: Configure the general settings required for the invoice.
ro-RO: Configurați setările generale necesare pentru factură.

en: Configure the general settings required for the packing slip.
ro-RO: Configurați setările generale necesare pentru bonul de expediere.

en: Configure the general settings required for the shipping label.
ro-RO: Configurați setările generale necesare pentru eticheta de expediere.

en: Contact Number
ro-RO: Numar de contact

en: Contact Us
ro-RO: Contactează-ne

en: Contact number
ro-RO: Telefon

en: Copied
ro-RO: Copiat

en: Copy
ro-RO: Copiază

en: Copy Code
ro-RO: Copiere cod

en: Could you tell us a bit more?
ro-RO: Ne-ai putea spune ceva mai mult?

en: Could you tell us more about that feature?
ro-RO: Ne-ai putea spune mai multe despre această funcție?

en: Country/State
ro-RO: Țara de origine

en: Coupon Used
ro-RO: Cupon folosit

en: Coupon embeds
ro-RO: Încorporarea cuponului

en: Coupon info
ro-RO: Informații despre cupoane

en: Coupons based on past purchases
ro-RO: Cupoane bazate pe achiziții anterioare

en: Create QR code coupons
ro-RO: Creați cupoane cu coduri QR

en: Create QR code that reads order or invoice number
ro-RO: Creați un cod QR care citește numărul comenzii sau al facturii

en: Create a cookie consent banner
ro-RO: Creați un banner de consimțământ pentru cookie-uri

en: Create a new template or edit an existing template.
ro-RO: Creați un șablon nou sau editați un șablon existent.

en: Create and offer sign-up discount coupons
ro-RO: Creați și oferiți cupoane de reducere pentru înscriere

en: Create and run successful promotional campaigns with the best tools for WooCommerce
ro-RO: Creați și rulați campanii promoționale de succes cu cele mai bune instrumente pentru WooCommerce

en: Create attractive gift cards
ro-RO: Creați carduri cadou atractive

en: Create cookie policy
ro-RO: Creați o politică de cookie-uri

en: Create delivery notes, shipping & dispatch labels
ro-RO: Creați note de livrare, etichete de expediere și expediere

en: Create new
ro-RO: Creaza nou

en: Create new template
ro-RO: Creați un nou șablon

en: Create or customize picklist templates
ro-RO: Creați sau personalizați șabloanele de liste de selectare

en: Create proforma invoice automatically for selected order statuses
ro-RO: Creați automat factură proforma pentru stările de comenzi selectate

en: Create proforma invoices automatically
ro-RO: Creați automat facturi proforma

en: Create simple & variable subscriptions
ro-RO: Creați abonamente simple și variabile

en: Create unlimited gift cards
ro-RO: Creați carduri cadou nelimitate

en: Create users on order import
ro-RO: Creați utilizatori la importul comenzii

en: Create your unique invoice numbering system
ro-RO: Creați-vă sistemul unic de numerotare a facturilor

en: Credit note
ro-RO: Notă de credit

en: Creditnote number format
ro-RO: Formatul numărului notei de credit

en: Cross-platform compatibility
ro-RO: Compatibilitate multi-platformă

en: Custom
ro-RO: Personalizat

en: Custom (Pro version)
ro-RO: Footer personalizat

en: Custom PDF name prefix
ro-RO: Prefix personalizat pentru nume PDF

en: Custom details, as below:
ro-RO: Detalii personalizate, după cum urmează:

en: Custom footer
ro-RO: Subsol personalizat

en: Custom invoice date
ro-RO: Data facturii personalizată

en: Custom logo for invoice
ro-RO: Logo personalizat pentru factură

en: Custom number
ro-RO: Serii de numere personalizate

en: Custom number series
ro-RO: Serii de numere personalizate

en: Custom sequence for free orders
ro-RO: Secvență personalizată pentru comenzi gratuite

en: Customer Note
ro-RO: Mențiune client

en: Customer Note:
ro-RO: Mențiune client:

en: Customer note
ro-RO: Mențiune client

en: Customer note:
ro-RO: Mențiune client:

en: Customizable countdown sales banner
ro-RO: Banner personalizat de vânzări cu numărătoare inversă

en: Customizable tax items, tax fields (SSN, VAT, etc.)
ro-RO: Elemente fiscale personalizabile, câmpuri fiscale (SSN, TVA etc.)

en: Customize
ro-RO: Personalizați

en: Customize Pay Later option display
ro-RO: Personalizați afișarea opțiunii Plătiți mai târziu

en: Customize and send emails to new users on import
ro-RO: Personalizați și trimiteți e-mailuri către utilizatori noi la import

en: Customize cookie banner
ro-RO: Personalizați bannerul cookie

en: Customize document layout & properties
ro-RO: Personalizați aspectul și proprietățile documentului

en: Customize individual elements using block editors
ro-RO: Personalizați elementele individuale folosind editori de blocuri

en: Customize invoice PDF name format
ro-RO: Personalizați formatul de nume PDF al facturii

en: Customize label sizes
ro-RO: Personalizați dimensiunile etichetelor

en: Customize layout elements & properties
ro-RO: Personalizați elementele și proprietățile aspectului

en: Customize layout properties
ro-RO: Personalizați proprietățile aspectului

en: Customize shipping label size
ro-RO: Personalizați dimensiunea etichetei de expediere

en: Customize the display of the recommended products
ro-RO: Personalizați afișarea produselor recomandate

en: Customize the title, button, and label texts
ro-RO: Personalizați titlul, butonul și textele etichetelor

en: Customizer for WooCommerce PDF Invoices
ro-RO: Personalizator pentru facturi PDF WooCommerce

en: Customizer for WooCommerce PDF Invoices Plugin
ro-RO: Personalizator pentru WooCommerce PDF Invoices Plugin

en: Customizer module is not active.
ro-RO: Modulul de personalizare nu este activ.

en: Dashed
ro-RO: Punctată

en: Data Import & Export
ro-RO: Import și export de date

en: Date format strings
ro-RO: Șiruri de format de dată

en: Date formats
ro-RO: Formate de dată

en: Date suffix in order numbers
ro-RO: Sufixul datei în numerele de ordine

en: Date:
ro-RO: Data:

en: Debug
ro-RO: Diagnosticare

en: Delete
ro-RO: Șterge

en: Delete all generated invoice numbers
ro-RO: Ștergeți toate numerele de factură generate

en: Delete all the settings made by this plugin
ro-RO: Ștergeți toate setările făcute de acest plugin

en: Delivery note
ro-RO: Aviz de însoțire

en: Department/Business unit/Sender name
ro-RO: Departamentul/Unitatea comercială/Numele expeditorului

en: Description
ro-RO: Descriere

en: Developed by
ro-RO: Dezvoltat de

en: Disable guest users from asking for quote
ro-RO: Dezactivați utilizatorilor invitați să solicite o ofertă

en: Dispatch Date:
ro-RO: Data expedierii:

en: Dispatch Label
ro-RO: Eticheta de expediere

en: Dispatch Label 1
ro-RO: Etichetă de expediere 1

en: Dispatch label
ro-RO: Eticheta de expediere

en: Display
ro-RO: Afişa

en: Display currency code
ro-RO: Afișează codul monedei

en: Display free line items in the invoice
ro-RO: Afișați elemente rând gratuite în factură

en: Display free line items on invoice
ro-RO: Afișați elementele rând gratuite pe factură

en: Display options for bundled products
ro-RO: Opțiuni de afișare pentru produsele la pachet

en: Display recommended products on the product pages
ro-RO: Afișați produsele recomandate pe paginile produselor

en: Display state name
ro-RO: Afișați numele stării

en: Display the total number of items on label
ro-RO: Afișați elemente rând gratuite în factură

en: Displays customer`s VAT number saved in the order details by third-party plugins in this document. Supported meta keys are
ro-RO: Afișează numărul de TVA al clientului salvat în detaliile comenzii de către pluginuri terțe în acest document. Cheile meta acceptate sunt

en: Displays the currently chosen document template with provisions to modify.
ro-RO: Afișează șablonul de document ales în prezent cu dispoziții de modificat.

en: Do not reset the templates
ro-RO: Nu resetați șabloanele

en: Do not show again
ro-RO: Nu arăta din nou

en: Document customizer
ro-RO: Personalizator de documente

en: Document details
ro-RO: Detalii Document

en: Document title
ro-RO: Titlu document

en: Documentation
ro-RO: Documentație

en: Documents
ro-RO: Documente

en: Dotted
ro-RO: Punctat

en: Download
ro-RO: Descarcă

en: Download Invoice
ro-RO: Descărcați factura

en: Download Invoices
ro-RO: Descărcați facturile

en: Download Packing slip
ro-RO: Descărcați fișa de ambalare

en: Download invoice
ro-RO: Descărcați factura

en: Drag-and-drop easy customization
ro-RO: Personalizare simplă prin glisare și plasare

en: E-commerce Promotions
ro-RO: Promoții de comerț electronic

en: Easy button and form customization
ro-RO: Personalizare ușoară a butoanelor și formularelor

en: Easy invoice layout customization
ro-RO: Personalizare simplă a aspectului facturii

en: Edit
ro-RO: Editeaza

en: Email
ro-RO: E-mail

en: Email Field
ro-RO: Câmp de e-mail

en: Email customers on order status change
ro-RO: Trimiteți un e-mail clienților cu privire la schimbarea stării comenzii

en: Email gift cards to customers
ro-RO: E-mail carduri cadou către clienți

en: Email:
ro-RO: E-mail:

en: Empty order
ro-RO: Comanda goală

en: Enable Invoice
ro-RO: Activați factura

en: Enable RTL support
ro-RO: Activați suportul RTL

en: Enable a common print button for
ro-RO: Activați un buton de imprimare comun pentru

en: Enable additional currency font support
ro-RO: Activați suportul suplimentar pentru fonturi valutare

en: Enable customers to Pay Later at checkout
ro-RO: Permiteți clienților să plătească mai târziu la finalizarea comenzii

en: Enable customers to print invoices & packing slips
ro-RO: Permiteți clienților să imprime facturile și borderourile de ambalare

en: Enable customers to print the documents from order emails
ro-RO: Permiteți clienților să imprime documentele din e-mailurile de comandă

en: Enable dedicated print buttons for
ro-RO: Activați butoanele de imprimare dedicate pentru

en: Enable quotation request for selected products
ro-RO: Activați cererea de ofertă pentru produsele selectate

en: Enable to apply the most recent settings to previous order invoices. This will match the previous invoices with the upcoming invoices.Changing the company address, name or any other settings in the future may overwrite previously created invoices with the most up-to-date information.
ro-RO: Activați pentru a aplica cele mai recente setări facturilor de comenzi anterioare. Aceasta va potrivi facturile anterioare cu facturile viitoare. Schimbarea adresei companiei, a numelui sau a oricăror alte setări în viitor poate suprascrie facturile create anterior cu cele mai actualizate informații.

en: Enable to attach invoice PDF to the new order email notification
ro-RO: Atașați factura PDF în e-mailul comenzii

en: Enable to create invoice for orders generated before plugin installation
ro-RO: Activați crearea unei facturi pentru comenzile generate înainte de instalarea pluginului

en: Enable to create invoices for free orders
ro-RO: Activați crearea de facturi pentru comenzile gratuite.

en: Enable to create invoices for free orders.
ro-RO: Activați crearea de facturi pentru comenzile gratuite.

en: Enable to have a preview of the document before the print is initiated
ro-RO: Activați pentru a avea o previzualizare a documentului înainte de a începe imprimarea

en: Enable to print, download, and mail invoices.
ro-RO: Activați pentru imprimare, descărcare și trimitere prin poștă a facturilor.

en: Enable to show currency code instead of currency symbol
ro-RO: Activați pentru a afișa codul monedei în loc de simbolul monedei

en: Enable to show state name in addresses
ro-RO: Activați pentru a afișa numele statului în adrese

en: Enable to use additional font library to support the currency symbol in pdf
ro-RO: Activați utilizarea bibliotecii de fonturi suplimentare pentru a accepta simbolul monedei în format pdf

en: End
ro-RO: Sfârșit

en: Ensure security with base64 & URI printing
ro-RO: Asigurați securitatea prin imprimare base64 și URI

en: Enter a name for your template
ro-RO: Introduceți un nume pentru șablonul dvs

en: Error
ro-RO: Eroare

en: Error uploading the file
ro-RO: Eroare la încărcarea fișierului

en: Error.
ro-RO: Eroare.

en: Error:
ro-RO: EROARE:

en: Error: Empty JSON file
ro-RO: Eroare: Fișier JSON gol

en: Error: Invalid JSON data
ro-RO: Eroare: date JSON nevalide

en: Example Code
ro-RO: Exemplu de cod

en: Exclude out-of-stock products
ro-RO: Excludeți produsele epuizate

en: Exclude specific products
ro-RO: Excludeți anumite produse

en: Exclude virtual items from picklists
ro-RO: Excludeți articolele virtuale din listele de selectare

en: Exclude virtual products from picklists
ro-RO: Excludeți produsele virtuale din listele de selectare

en: Explicit/Implicit consent
ro-RO: Consimțământ explicit/implicit

en: Export
ro-RO: Exportă

en: Export and import custom fields and third-party plugin fields
ro-RO: Exportați și importați câmpuri personalizate și câmpuri pentru pluginuri terțe

en: Export product images in a separate zip file
ro-RO: Exportați imaginile produselor într-un fișier zip separat

en: Export settings (JSON)
ro-RO: Setări de export (JSON)

en: Export to FTP/SFTP
ro-RO: Exportați pe FTP/SFTP

en: Extensions
ro-RO: Extensii

en: Extra Details
ro-RO: Detalii suplimentare

en: Extra detail font size
ro-RO: Dimensiune font suplimentar detaliat

en: Fast and Superior Support
ro-RO: Suport rapid și superior

en: Features
ro-RO: Caracteristici

en: Fee
ro-RO: Taxa

en: Field Name
ro-RO: Numele domeniului

en: File path
ro-RO: Traiectorie fișier

en: Filter by user role, email, date, etc
ro-RO: Filtrați după rolul utilizatorului, e-mail, dată etc

en: Filter export by products, order status, email, date, etc
ro-RO: Filtrați exportul după produse, starea comenzii, e-mail, dată etc

en: Filter products based on product type
ro-RO: Filtrați produsele în funcție de tipul de produs

en: Filters
ro-RO: Filtre

en: Finish setup
ro-RO: Terminați configurarea

en: Fit multiple shipping labels on a single page
ro-RO: Imprimați eticheta de expediere

en: Fixed and custom gift card amounts
ro-RO: Sume fixe și personalizate ale cardurilor cadou

en: Footer
ro-RO: Subsol

en: For better RTL integration in PDF documents, please use our
ro-RO: Pentru o mai bună integrare RTL în documentele PDF, vă rugăm să utilizați

en: For better performances
ro-RO: Pentru performanțe mai bune

en: Free
ro-RO: Gratuit

en: Free version
ro-RO: Versiune gratuită

en: Free vs Premium
ro-RO: Gratuit vs Premium

en: Free!
ro-RO: Gratuit!

en: Frequently Bought Together for WooCommerce
ro-RO: Cumpărate frecvent împreună pentru WooCommerce

en: From
ro-RO: De la

en: From Address
ro-RO: Din adresa

en: From Address:
ro-RO: Din adresa:

en: From address
ro-RO: Din adresa

en: From left
ro-RO: De la stânga

en: From top
ro-RO: Gratar de bază: Glisați din partea de sus

en: From:
ro-RO: De la:

en: Full Page
ro-RO: Toată pagina

en: Full page
ro-RO: Toată pagina

en: GDPR Cookie Consent Plugin (CCPA Ready)
ro-RO: Plugin de consimțământ pentru cookie-uri GDPR (pregătit CCPA)

en: General Settings
ro-RO: Setări generale

en: Generate
ro-RO: Genereaza

en: Generate Billing Address labels
ro-RO: Generați etichete de adresă de facturare

en: Generate From Address labels
ro-RO: Generați de la etichete de adresă

en: Generate Return Address labels
ro-RO: Etichetă de adresă

en: Generate Shipping Address labels
ro-RO: Generați etichete de adresă de expediere

en: Generate WooCommerce product feeds for Google Shopping, Facebook Shop, and Instagram Shop
ro-RO: Generați fluxuri de produse WooCommerce pentru Google Shopping, Facebook Shop și Instagram Shop

en: Generate address labels
ro-RO: Generați etichete de adresă

en: Generate custom coupon URLs
ro-RO: Generați adrese URL de cupon personalizate

en: Generate custom-sized shipping labels
ro-RO: Etichetă de livrare

en: Generate dispatch labels and delivery notes
ro-RO: Generați etichete de expediere și note de livrare

en: Generate gift cards based on order status
ro-RO: Generați carduri cadou în funcție de starea comenzii

en: Generate invoices and credits notes
ro-RO: Generați facturi pentru comenzi gratuite

en: Generate invoices for existing orders
ro-RO: Generați facturi pentru comenzile existente

en: Generate invoices for free orders
ro-RO: Generați facturi pentru comenzi gratuite

en: Generate invoices for old orders
ro-RO: Generați facturi pentru comenzile vechi

en: Generate packing slips and credit notes
ro-RO: Generați bonuri de ambalare și note de credit

en: Generate picklists
ro-RO: Generați liste de selectare

en: Generate shipping labels and delivery notes
ro-RO: Adresa de transport

en: Generate shipping labels and dispatch labels
ro-RO: Adresa de transport

en: Generate ‘Shipping Address’, ‘Billing Address’, ‘From Address’, and ‘Return Address’ labels
ro-RO: Generați etichetele „Adresa de expediere”, „Adresa de facturare”, „De la adresa” și „Adresa de retur”

en: Generating
ro-RO: Generare

en: Get Add-on
ro-RO: Obțineți supliment

en: Get Help with Ensuring Compliance to Major Privacy Laws for Your WordPress Website - GDPR, CCPA, LGPD, CNIL, and More.
ro-RO: Obțineți ajutor pentru asigurarea conformității cu legile majore de confidențialitate pentru site-ul dvs. WordPress - GDPR, CCPA, LGPD, CNIL și altele.

en: Get Plugin
ro-RO: Obțineți pluginul

en: Get advanced features for your
ro-RO: Obțineți funcții avansate pentru dvs

en: Give away product coupons
ro-RO: Oferă cupoane de produse

en: Go to plugins page
ro-RO: Accesați pagina de pluginuri

en: Go to support
ro-RO: Suport RTL

en: Google local product inventory feed
ro-RO: Feed de inventar local de produse Google

en: Granular consent based on cookie categories
ro-RO: Consimțământ granular bazat pe categorii de cookie-uri

en: Group products by 'Category'
ro-RO: Grupați produsele după „Categorie”

en: Group products by category
ro-RO: Grupați produsele după „Categorie”

en: Group products by ‘Category’
ro-RO: Grupați produsele după „Categorie”

en: Group products by ‘Order’
ro-RO: Grupați produsele după „Comandă”

en: Group products in picklist by order/category
ro-RO: Grupați produsele în lista de selectare după comandă/categorie

en: Header Color
ro-RO: Culoarea antetului

en: Height
ro-RO: Înălţime

en: Hello there! Let’s begin with the basics
ro-RO: Salutare! Să începem cu elementele de bază

en: Help Guide
ro-RO: Ajutor Ghid

en: Help Links
ro-RO: Linkuri

en: Help and Support
ro-RO: Ajutor și asistență

en: Hey, we at %1$s WebToffee %2$s would like to thank you for using %3$s %4$s %5$s. %6$s Less than a minute of your time will motivate us to keep doing what we do. We would really appreciate if you could take a moment to drop a quick review that motivate us to keep going.
ro-RO: Bună, noi, la %sWebToffee%s, dorim să vă mulțumim că ați utilizat %s %s %s. %s Mai puțin de un minut din timpul dvs. ne va motiva să continuăm să facem ceea ce facem. Am aprecia cu adevărat dacă ați putea lua un moment pentru a renunța la o recenzie rapidă care ne motivează să continuăm.

en: Hide prices and ‘add to cart’ button
ro-RO: Ascundeți prețurile și butonul „adăugați în coș”.

en: Hide/Show received seal in invoice
ro-RO: Ascunde/Afișează sigiliul primit în factură

en: Hide/Show received seal in invoice.
ro-RO: Ascunde/Afișează sigiliul primit în factură.

en: I am unable to add customer VAT(or GSTIN or ABN or any other tax id etc)
ro-RO: Nu pot adăuga TVA pentru client (sau GSTIN sau ABN sau orice alt cod fiscal etc.)

en: I couldn't understand how to make it work
ro-RO: Nu am putut înțelege să-l fac să funcționeze

en: I found a better plugin
ro-RO: Am găsit un plugin mai bun

en: I rather wouldn't say
ro-RO: N-aș spune

en: INVOICE
ro-RO: Factură

en: If left blank, default to the logo from General settings. Ensure to select company logo from ‘Invoice > Customize > Company Logo’ to reflect on the invoice. Recommended size is 150×50px.
ro-RO: Dacă este lăsat necompletat, implicit la sigla din Setări generale. Asigurați-vă că selectați sigla companiei din „Factură > Personalizare > Logo companie” pentru a se reflecta pe factură. Dimensiunea recomandată este 150×50px.

en: If the order number is
ro-RO: Dacă numărul de comandă este

en: If you have a moment, please let us know why you are deactivating:
ro-RO: Dacă aveți un moment, vă rugăm să ne anunțați de ce dezactivați:

en: Image
ro-RO: Imagine

en: Image Signature
ro-RO: Semnătură de imagine

en: Image label
ro-RO: Eticheta de imagine

en: Image text align
ro-RO: Textul textului de aliniere

en: Import & export custom fields and values
ro-RO: Importați și exportați câmpuri și valori personalizate

en: Import Export Suite for WooCommerce
ro-RO: Import Export Suite pentru WooCommerce

en: Import and export coupons
ro-RO: Import și export cupoane

en: Import from URL, Google Sheets, FTP/SFTP
ro-RO: Importați din URL, Foi de calcul Google, FTP/SFTP

en: Import settings (JSON)
ro-RO: Setări de import (JSON)

en: Import/export Products, Orders, Subscriptions, Coupons, Customers, WordPress Users, Categories & Tags, Reviews
ro-RO: Import/export produse, comenzi, abonamente, cupoane, clienți, utilizatori WordPress, categorii și etichete, recenzii

en: Imported successfully
ro-RO: Widget-uri importate cu succes.

en: Importing the file will delete all the settings and replace with data from chosen file
ro-RO: Importul fișierului va șterge toate setările și va înlocui cu datele din fișierul ales

en: In minutes. Eg: 1440 for 1 day. Minimum value is 1440
ro-RO: În câteva minute. De exemplu: 1440 pentru 1 zi. Valoarea minimă este 1440

en: Include free(priced as 0) line items in the invoice
ro-RO: Includeți elemente rând gratuite (la preț ca 0) în factură

en: Include or exclude specific categories
ro-RO: Includeți sau excludeți anumite categorii

en: Include product image
ro-RO: Includeți imaginea produsului

en: Include product image in delivery note
ro-RO: Includeți imaginea produsului

en: Include the package number & box names on the label
ro-RO: Includeți numărul pachetului și numele cutiei pe etichetă

en: Incorrect file
ro-RO: Fișier incorect

en: Increment sequence in custom series
ro-RO: Secvența de creștere în seria personalizată

en: Input a custom prefix for ‘PDF name format’ that will appear at the beginning of the name. Defaulted to ‘Invoice_’.
ro-RO: Introduceți un prefix personalizat pentru „Format nume PDF” care va apărea la începutul numelui. Implicit la „Factură_”.

en: Instruction
ro-RO: Instrucțiune

en: Invalid access key and mail id
ro-RO: Cheie de acces și ID de e-mail nevalide

en: Invalid order id
ro-RO: ID de comandă nevalid.

en: Invoice
ro-RO: Factura fiscala

en: Invoice > Customize > Company Logo / Name
ro-RO: Factură > Personalizare > Logo / Nume companie

en: Invoice Date
ro-RO: Data facturii

en: Invoice Date:
ro-RO: Dată Factură:

en: Invoice Generation In Progress
ro-RO: Generarea facturii în curs

en: Invoice No.:
ro-RO: Nr Factura:

en: Invoice No:
ro-RO: Nr Factura:

en: Invoice Number
ro-RO: Număr de factură

en: Invoice date
ro-RO: Dată Factură

en: Invoice date:
ro-RO: Dată Factură:

en: Invoice details
ro-RO: Detaliile facturii

en: Invoice in PDF format will be attached with the order email for chosen order statuses.
ro-RO: Factura în format PDF va fi atașată la e-mailul comenzii pentru stările comenzii alese.

en: Invoice no:
ro-RO: Nr Factura:

en: Invoice number
ro-RO: Număr Factură

en: Invoice number format
ro-RO: Formatul numărului de factură

en: Invoice number length
ro-RO: Lungimea numărului facturii

en: Invoice numbers are getting generated in the background. This process may take a little while, so please be patient.
ro-RO: Numerele facturii sunt generate în fundal. Acest proces poate dura puțin, așa că vă rugăm să aveți răbdare.

en: Invoice setup successfully
ro-RO: Configurarea facturii cu succes

en: Invoice total
ro-RO: Totalul facturii

en: Invoice total tax
ro-RO: Facturați taxa totală

en: Invoice/Packing
ro-RO: Factură / ambalare

en: Invoiced date
ro-RO: Data facturarii

en: Invoices, Packing Slips and Credit Notes Module
ro-RO: Modulul Facturi, borderouri și note de credit

en: Invoices, Packing slips and Credit notes
ro-RO: Modulul Facturi, borderouri și note de credit

en: It seems the products in this order were removed, we cannot proceed this actoin now.
ro-RO: Se pare că produsele din această ordine au fost eliminate, nu putem continua această acțiune acum.

en: It seems this order is not yours
ro-RO: Se pare că această ordine nu este a ta

en: It seems this order is not yours.
ro-RO: Se pare că această ordine nu este a ta.

en: Item with same meta key already exists
ro-RO: Elementul cu aceeași cheie meta există deja

en: Jumbing LED Light Wall Ball
ro-RO: Minge de perete cu lumină LED Jumbing

en: Keep dry
ro-RO: Păstrați uscat

en: Key in your company name.
ro-RO: Introduceți numele companiei dvs.

en: Knock, Knock!
ro-RO: Cioc cioc!

en: Label
ro-RO: Eticheta

en: Language support issues
ro-RO: Probleme de asistență lingvistică

en: Last imported on:
ro-RO: Ultima importare pe:

en: Last updated on:
ro-RO: Ultima actualizare pe:

en: Left
ro-RO: Stânga

en: Lighter
ro-RO: Mai usoara

en: Lightning-fast printing
ro-RO: Imprimare rapidă

en: Limit spams with reCAPTCHA
ro-RO: Limitați spam-urile cu reCAPTCHA

en: Line height
ro-RO: Înălţime linie

en: Load from WooCommerce
ro-RO: Încărcați din WooCommerce

en: Location based exclusion for banner
ro-RO: Excluderea bazată pe locație pentru banner

en: Log all Stripe transactions
ro-RO: Înregistrați toate tranzacțiile Stripe

en: Logged in users
ro-RO: Autentificat în utilizatori

en: Logo Height
ro-RO: Logo Înălțime

en: Logo Width
ro-RO: Logo Lățime

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc nec vehicula purus. Mauris tempor nec ipsum ac tempus. Aenean vehicula porttitor tortor, et interdum tellus fermentum at. Fusce pellentesque justo rhoncus
ro-RO: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc nec vehicula purus. Mauris tempor nec ipsum ac tempus. Aenean vehicula porttitor tortor, și interdum tellus fermentum at. Fusce pellentesque justo rhoncus

en: Lots of customization options like button style, position, etc
ro-RO: O mulțime de opțiuni de personalizare, cum ar fi stilul butonului, poziția etc

en: Maintains action history and debug logs
ro-RO: Menține istoricul acțiunilor și jurnalele de depanare

en: Manage user credit balance
ro-RO: Gestionați soldul creditului utilizatorului

en: Manual Signature
ro-RO: Semnătură manuală

en: Manually create a bought-together list
ro-RO: Creați manual o listă de cumpărături

en: Map categories on product level
ro-RO: Hartați categoriile la nivel de produs

en: Mauris dignissim neque ut sapien vulputate, eu semper tellus porttitor. Cras porta lectus id augue interdum egestas.
ro-RO: Mauris dignissim neque ut sapien vulputate, eu sempre tellus porttitor. Cras porta lectus id augue interdum egestas.

en: Mauris dignissim neque ut sapien vulputate, eu semper tellus porttitor. Cras porta lectus id augue interdum egestas. Suspendisse potenti. Phasellus mollis porttitor enim sit amet fringilla. Nulla sed ligula venenatis, rutrum lectus vel
ro-RO: Mauris dignissim neque ut sapien vulputate, eu sempre tellus porttitor. Cras porta lectus id augue interdum egestas. Suspendisse potenti. Phasellus mollis porttitor enim sit amet fringilla. Nulla sed ligula venenatis, rutrum lectus vel

en: Mention the name of the plugin or meta key if any
ro-RO: Menționați numele pluginului sau meta cheii, dacă există

en: Meta Key
ro-RO: Meta-cheie

en: Missing RTL/Unicode language(e.g Chinese, Arabic etc) support for PDF document.
ro-RO: Lipsește compatibilitatea limbii RTL / Unicode (de exemplu, chineză, arabă etc.) pentru documentul PDF.

en: Monitor payments using Stripe dashboard
ro-RO: Monitorizați plățile folosind tabloul de bord Stripe

en: More order number templates
ro-RO: Mai multe șabloane de numere de comandă

en: Multilingual support
ro-RO: Suport multilingv

en: Multiple address label layouts
ro-RO: Personalizați șablonul

en: Multiple display formats for bundled products
ro-RO: Afișați prețul în tabelul cu produse

en: Multiple display options for bundle products
ro-RO: Opțiuni multiple de afișare pentru produse în pachet

en: Multiple pre-built layouts
ro-RO: Aspecte multiple prefabricate

en: Multiple premium invoice templates to choose from
ro-RO: Mai multe șabloane de factură premium din care să alegeți

en: Multiple product recommendation layouts
ro-RO: Aspecte multiple de recomandare de produse

en: Multiple templates to personalize the document
ro-RO: Mai multe șabloane pentru a personaliza documentul

en: Multiple templates to personalize the label
ro-RO: Mai multe șabloane pentru a personaliza eticheta

en: My account - Order details page
ro-RO: Contul meu - Pagina cu detaliile comenzii

en: My account - Order lists page
ro-RO: Contul meu - Pagina Liste de comenzi

en: My templates
ro-RO: Șabloanele mele

en: Name
ro-RO: Nume

en: Need a field to add the tax id on checkout page
ro-RO: Aveți nevoie de un câmp pentru a adăuga codul fiscal pe pagina de finalizare a achiziției

en: Next
ro-RO: Următor

en: No
ro-RO: Nu

en: No files found.
ro-RO: Niciun fișier găsit.

en: No modules
ro-RO: Fara module

en: No of Items
ro-RO: Nr. de elemente

en: No template found.
ro-RO: Nu sa găsit niciun șablon.

en: No temporary file found
ro-RO: Nu a fost găsit niciun fișier temporar

en: None
ro-RO: Nici unul

en: Not interested
ro-RO: Nu sunt interesat

en: Note
ro-RO: Notiță

en: Note:
ro-RO: Notă:

en: Offer store credits
ro-RO: Oferiți credite în magazin

en: Offers built-in label templates
ro-RO: Oferă șabloane de etichete încorporate

en: Offers cloud printing of invoice PDFs using PrintNode
ro-RO: Oferă tipărirea în cloud a documentelor PDF de facturi folosind PrintNode

en: One or more order do not have invoice generated. Generate manually?
ro-RO: Unul sau mai multe comenzi nu au generat factură. Generați manual?

en: Opacity
ro-RO: Opacitate

en: Option to enable in-context checkout
ro-RO: Opțiune pentru a activa verificarea în context

en: Option to include/exclude tax to Invoice
ro-RO: Opțiunea de a include / exclude taxe la factură

en: Option to set up a specific PayPal locale
ro-RO: Opțiune pentru a configura o anumită locație PayPal

en: Order
ro-RO: Comanda

en: Order Date
ro-RO: Data comandă

en: Order Date:
ro-RO: Data comanda:

en: Order Details
ro-RO: Detalii comanda

en: Order Discount
ro-RO: Ordine Reducere

en: Order Meta
ro-RO: Metadatele Comenzilor

en: Order No.:
ro-RO: Comandă nu.:

en: Order No:
ro-RO: Nr. Comanda:

en: Order Number
ro-RO: Numar de ordine

en: Order date
ro-RO: Data comandă

en: Order date:
ro-RO: Dată comandă:

en: Order discount
ro-RO: Ordine Reducere

en: Order email
ro-RO: E-mail de comandă

en: Order meta fields
ro-RO: Comandați câmpurile meta

en: Order no:
ro-RO: Nr. Comanda:

en: Order number
ro-RO: Număr Comandă

en: Order number (default)
ro-RO: Numărul comenzii (implicit)

en: Order, Coupon, Subscription Export Import for WooCommerce
ro-RO: Comanda, cupon, abonament Export Import pentru WooCommerce

en: Other
ro-RO: Alte

en: Others
ro-RO: Altele

en: Output
ro-RO: Ieșire

en: PDF Invoices
ro-RO: Facturi PDF

en: PDF library
ro-RO: Biblioteca PDF

en: PDF name format
ro-RO: Formate de dată

en: PREVIEW
ro-RO: PREVIZUALIZARE

en: Package Number
ro-RO: Numărul pachetului

en: Packing slip
ro-RO: Eticheta ambalare

en: Partial and Full Refund of the order amount
ro-RO: Rambursarea parțială și completă a sumei comenzii

en: PayPal Express Checkout Payment Gateway for WooCommerce
ro-RO: PayPal Express Checkout Payment Gateway pentru WooCommerce

en: Payment & subscription
ro-RO: Plata si abonament

en: Payment Method
ro-RO: Modalitate de plată

en: Payment Method:
ro-RO: Metoda de plată:

en: Payment method
ro-RO: Modalitate de plată

en: Payment method:
ro-RO: Metoda de plată:

en: Payment method:
ro-RO: Metoda de plată:

en: Payment received stamp
ro-RO: Plată primit timbru

en: Ph No:
ro-RO: Nu Ph:

en: Phone No:
ro-RO: Telefon:

en: Phone no:
ro-RO: Telefon:

en: Phone number
ro-RO: Număr de telefon

en: Pick list
ro-RO: Lista de alegere

en: Pick lists
ro-RO: Liste de alegere

en: Picklist
ro-RO: Listă de alegere

en: Picklists Add-on
ro-RO: Supliment pentru liste de alegere

en: Please enter mandatory fields
ro-RO: Vă rugăm să introduceți câmpuri obligatorii

en: Please enter name
ro-RO: Introduceți numele

en: Please enter order number
ro-RO: Vă rugăm să introduceți numărul comenzii

en: Please fill the `from address` in the plugin's general settings.
ro-RO: Vă rugăm să completați „de la adresa” din setările generale ale pluginului.

en: Please save all data before leaving this page. All unsaved data will be lost. Are you sure?
ro-RO: Vă rugăm să salvați toate datele înainte de a părăsi această pagină. Toate datele nesalvate se vor pierde. Esti sigur?

en: Please select json file
ro-RO: Vă rugăm să selectați fișierul json

en: Please wait
ro-RO: Te rog să aștepți

en: Plugin settings not available in my language
ro-RO: Setările pluginului nu sunt disponibile în limba mea

en: Postal code
ro-RO: Cod poștal

en: Pre-built layout for documents
ro-RO: O varietate de șabloane prefabricate pentru fiecare document

en: Pre-built layouts
ro-RO: Aspecte prefabricate

en: Pre-built layouts & customizable templates
ro-RO: Aspecte prefabricate și șabloane personalizabile

en: Pre-built layouts for documents
ro-RO: Aspecte prefabricate pentru documente

en: Pre-built proforma invoice layouts
ro-RO: Aspecte de facturi proforma prefabricate

en: Premium Extensions
ro-RO: Extensii Premium

en: Premium extensions
ro-RO: Extensii premium

en: Premium version
ro-RO: Versiune Premium

en: Present
ro-RO: Prezent

en: Preview before printing
ro-RO: Previzualizare înainte de imprimare

en: Preview documents before printing
ro-RO: Previzualizare înainte de imprimare

en: Preview sample PDF
ro-RO: Previzualizați exemplul PDF

en: Price
ro-RO: Preț

en: Price label
ro-RO: Etichetă de preț

en: Price text align
ro-RO: Preț text alin

en: Print
ro-RO: Printare

en: Print Delivery note
ro-RO: Imprimați nota de livrare

en: Print Dispatch Label
ro-RO: Eticheta de expediere a etichetelor

en: Print Invoice
ro-RO: Imprimare factură

en: Print Invoices
ro-RO: Imprimare facturi

en: Print PDF invoices for WooCommerce
ro-RO: Imprimați facturi PDF pentru WooCommerce

en: Print Packing slip
ro-RO: Imprimați fișa de ambalare

en: Print Shipping Label
ro-RO: Imprimați eticheta de expediere

en: Print button access for
ro-RO: Acces butonul de imprimare pentru

en: Print invoice
ro-RO: Imprimare factură

en: Print/Download
ro-RO: Imprimare / descărcare

en: Print/Download Delivery note
ro-RO: Tipăriți / descărcați nota de livrare

en: Print/Download Dispatch Label
ro-RO: Imprimați / descărcați eticheta de expediere

en: Print/Download Invoice
ro-RO: Imprimați / descărcați factura

en: Print/Download Packing slip
ro-RO: Tipăriți / descărcați fișa de ambalare

en: Prints Packing List,Invoice,Delivery Note and Shipping Label.
ro-RO: Imprimă lista de ambalare, factură, bon de livrare și etichetă de expediere.

en: Privacy Policy
ro-RO: Politică de confidențialitate

en: Privacy compliance
ro-RO: Respectarea confidențialității

en: Pro Add-on
ro-RO: Supliment Pro

en: Pro version
ro-RO: Versiunea PRO

en: Pro-rate charges till first renewal
ro-RO: Taxe proporționale până la prima reînnoire

en: Product
ro-RO: Produs

en: Product Import Export Plugin For WooCommerce
ro-RO: Product Import Export Plugin pentru WooCommerce

en: Product Table
ro-RO: Tabel de produse

en: Product attributes
ro-RO: Atribute produs

en: Product label
ro-RO: Eticheta produsului

en: Product meta fields
ro-RO: Câmpuri meta de produs

en: Product text align
ro-RO: Alinierea textului produsului

en: Proforma Invoices Add-on
ro-RO: Supliment pentru facturi proforma

en: Proforma invoice
ro-RO: Factură proformă

en: Proforma invoice number format
ro-RO: Formatul numărului facturii proforma

en: Proforma invoices
ro-RO: Facturi proforma

en: Provide refunds to store credit
ro-RO: Oferiți rambursări pentru creditul magazinului

en: QR Code
ro-RO: Cod QR

en: QR Code Addon for WooCommerce PDF Invoices
ro-RO: Supliment de cod QR pentru facturi PDF WooCommerce

en: QR code
ro-RO: Cod QR

en: Qty label
ro-RO: Eticheta etichetă

en: Qty text align
ro-RO: Cantitate text aliniat

en: Quantity
ro-RO: Cantitate

en: Quick setup page to add & edit recommendations
ro-RO: Pagina de configurare rapidă pentru a adăuga și edita recomandări

en: RTL support for documents
ro-RO: Suport RTL pentru documente

en: Rate us now
ro-RO: Evaluează-ne acum

en: Recommended 128MB or more
ro-RO: Se recomandă 128 MB sau mai mult

en: Recommended for better performances
ro-RO: Recomandat pentru performanțe mai bune

en: Recommended size is 150x50px.
ro-RO: Dimensiunea recomandată este 150x50px.

en: Recommended size is 150×50px
ro-RO: Dimensiunea recomandată este 150×50px

en: Recommended to compress PDF documents
ro-RO: Recomandat pentru comprimarea documentelor PDF

en: Recommended, will use fallback functions
ro-RO: Recomandat, va folosi funcții de rezervă

en: Refer to our documentation to setup and get started
ro-RO: Consultă documentația noastră pentru a configura și începe

en: Refund
ro-RO: Rambursa

en: Refund in this order seems not having credit number yet. Do you want to manually generate one ?
ro-RO: Rambursarea în această comandă pare să nu aibă încă un număr de credit. Doriți să generați unul manual?

en: Remind me later
ro-RO: Aminteşte-mi mai târziu

en: Remote Print add-on for WooCommerce PDF Invoices - PrintNode
ro-RO: Supliment de imprimare la distanță pentru facturi PDF WooCommerce - PrintNode

en: Removing year [Y] from the prefix will disable the annual reset functionality
ro-RO: Eliminarea anului [Y] din prefix va dezactiva funcționalitatea de resetare anuală

en: Removing year [Y] from the suffix will disable the annual reset functionality
ro-RO: Eliminarea anului [Y] din sufix va dezactiva funcționalitatea de resetare anuală

en: Renewal interval & expiry customizations
ro-RO: Interval de reînnoire și personalizări de expirare

en: Replace the existing templates
ro-RO: Înlocuiți șabloanele existente

en: Required
ro-RO: Necesar

en: Required if you have images in your documents
ro-RO: Obligatoriu dacă aveți imagini în documente

en: Reset all settings to default
ro-RO: Resetați toate setările la valorile implicite

en: Reset successfully
ro-RO: Resetați cu succes

en: Reset will delete all the settings, saved templates and reset to the default settings
ro-RO: Resetarea va șterge toate setările, șabloanele salvate și va reseta la setările implicite

en: Restrict coupons by country
ro-RO: Restricționați cupoanele în funcție de țară

en: Retain user passwords on import/export
ro-RO: Păstrați parolele utilizatorului la import/export

en: Return Policy
ro-RO: Politica de returnare

en: Return address
ro-RO: Adresa expeditorului

en: Return policy
ro-RO: Politica de returnare

en: Review
ro-RO: Recenzie

en: Review now
ro-RO: Examinați acum

en: Right
ro-RO: Dreapta

en: S.NO
ro-RO: S.NR

en: S.No
ro-RO: S.Nr

en: S.no
ro-RO: S.nr

en: SKU
ro-RO: Cod produs

en: SKU label
ro-RO: Eticheta SKU

en: SKU text align
ro-RO: SKU text alin

en: SSN
ro-RO: CNP

en: SSN number
ro-RO: Număr Inreg. / C.I.

en: SSN:
ro-RO: NAS:

en: Save
ro-RO: Salvați

en: Save and activate
ro-RO: Salvați și activați

en: Save before you proceed.
ro-RO: Salvați înainte de a continua.

en: Save document layout as template
ro-RO: Salvați aspectul documentului ca șablon

en: Saving
ro-RO: Salvăm datele

en: Saving...
ro-RO: Se salvează…

en: Scan and list cookies
ro-RO: Scanați și enumerați cookie-urile

en: Schedule automated import & export
ro-RO: Programați importul și exportul automat

en: Schedule automated import and export
ro-RO: Programați importul și exportul automat

en: Secure
ro-RO: Sigur

en: Secured payments with SCA and 3D secure
ro-RO: Plăți securizate cu SCA și 3D secure

en: Select One
ro-RO: Selectați unul

en: Select a name format for PDF invoice that includes invoice/order number.
ro-RO: Selectați un format de nume pentru factura PDF care include numărul de factură / comandă.

en: Select country
ro-RO: Selectați Țara

en: Select email classes that match the order statuses selected under the 'Automate invoice creation option. If no order status is selected, you must manually generate invoice to attach it with these order emails.
ro-RO: Selectați clasele de e-mail care se potrivesc cu stările comenzii selectate în „Opțiunea de creare automată a facturii”. Dacă nu este selectată nicio stare a comenzii, trebuie să generați manual factura pentru a o atașa la aceste e-mailuri de comandă.

en: Select/add order meta to display additional information related to the order on the invoice.
ro-RO: Selectați/adăugați meta comanda pentru a afișa informații suplimentare legate de comandă pe factură.

en: Seller name
ro-RO: Numele vânzătorului

en: Seller tax ID
ro-RO: Codul fiscal al vânzătorului

en: Send automated emails notifications
ro-RO: Trimiteți notificări automate prin e-mail

en: Separate tax column in product table for multiple tax options in dispatch labels
ro-RO: Coloana de impozite separate din tabelul de produse pentru mai multe opțiuni de impozitare

en: Separate tax column in product table for multiple tax options in proforma invoices
ro-RO: Coloana de taxe separată în tabelul de produse pentru mai multe opțiuni fiscale în facturile proforma

en: Separate tax column in the product table for multiple tax options in invoices
ro-RO: Coloana de taxe separată în tabelul de produse pentru mai multe opțiuni fiscale din facturi

en: Sequential Order Number for WooCommerce
ro-RO: Număr de ordine secvențial pentru WooCommerce

en: Serial No label
ro-RO: Numărul de serie etichetă

en: Serial no text align
ro-RO: Serial fără aliniere a textului

en: Set custom proforma invoice number
ro-RO: Setați numărul personalizat de factură proforma

en: Set free trial and sign-up fee
ro-RO: Setați proba gratuită și taxa de înregistrare

en: Set quote expiry period
ro-RO: Setați perioada de expirare a ofertei

en: Set the  Size of the Shipping label to be either full page or custom size.
ro-RO: Setați dimensiunea etichetei de expediere să fie fie pentru pagină întreagă, fie dimensiune personalizată.

en: Set up a redirect page
ro-RO: Configurați o pagină de redirecționare

en: Set up discounts on the recommended product bundle
ro-RO: Configurați reduceri la pachetul de produse recomandat

en: Settings
ro-RO: Setări

en: Settings Updated
ro-RO: Setarile actualizate

en: Settings are empty
ro-RO: Setările sunt goale

en: Settings updated.
ro-RO: Setările aduse la zi.

en: Ship Date:
ro-RO: Data de expediere:

en: Ship to
ro-RO: Livrare către

en: Shipping
ro-RO: Livrare

en: Shipping Address
ro-RO: Adresa de transport

en: Shipping Address:
ro-RO: Adresa de transport:

en: Shipping Label
ro-RO: Eticheta de livrare

en: Shipping Label 1
ro-RO: Etichetă de livrare

en: Shipping Method
ro-RO: Metodă de livrare

en: Shipping address
ro-RO: Adresă de livrare

en: Shipping label
ro-RO: Eticheta de expediere

en: Shipping label size
ro-RO: Etichetă de livrare

en: Shipping labels
ro-RO: Etichete de expediere

en: Shipping labels, Dispatch labels and Delivery Notes Module
ro-RO: Modulul Etichete de expediere, Etichete de expediere și Note de livrare

en: Shipping labels, Dispatch labels and Delivery notes
ro-RO: Modulul Etichete de expediere, Etichete de expediere și Note de livrare

en: Shop name
ro-RO: Nume magazin

en: Shortcode support for the Paypal Express button
ro-RO: Suport pentru coduri scurte pentru butonul Paypal Express

en: Show Less
ro-RO: Afișați mai puține

en: Show More
ro-RO: Arată mai multe

en: Show Pay Later option at checkout
ro-RO: Afișați opțiunea Plătiți mai târziu la finalizare

en: Show different taxes in separate columns
ro-RO: Afișați taxe diferite în coloane separate

en: Show payment link on invoice
ro-RO: Afișați linkul de plată pe factură

en: Show print invoice button for customers
ro-RO: Afișați butonul „Tipărește factura” pentru clienți

en: Show print invoice button to customers
ro-RO: Afișați butonul „Tipărește factura” pentru clienți

en: Show print packing slip button to customers
ro-RO: Afișați clienților butonul de tipărire a bonului de ambalare

en: Show product variation data
ro-RO: Afișați datele despre variațiile produsului

en: Show variation data for variable products
ro-RO: Afișați datele de variație pentru produse variabile

en: Show variation data of products
ro-RO: Afișați datele de variație ale produselor

en: Shows a preview of the template on an actual order. Key in an order number to view the same.
ro-RO: Afișează o previzualizare a șablonului pentru o comandă reală. Tastați un număr de comandă pentru a vedea același lucru.

en: Signature type
ro-RO: Tipul semnăturii

en: Skip invoice setup
ro-RO: Omiteți configurarea facturii

en: Smart Coupons for WooCommerce
ro-RO: Cupoane inteligente pentru WooCommerce

en: Some useful `filters` to extend plugin's functionality
ro-RO: Câteva „filtre” utile pentru a extinde funcționalitatea pluginului

en: Sort order items in product table
ro-RO: Sortați articolele de comandă în tabelul de produse

en: Sort order items in the product table
ro-RO: Sortați articolele de comandă în tabelul de produse

en: Sort order items in the product table
ro-RO: Sortați articolele de comandă în tabelul de produse

en: Sort products based on Name or SKU
ro-RO: Sortați produsele în funcție de Nume sau SKU

en: Specify your company tax ID. For e.g., you may enter as VAT: GB123456789, GSTIN:0948745 or ABN:51 824 753 556
ro-RO: Specificați codul fiscal al companiei. De ex. puteți introduce ca TVA: GB123456789, GSTIN: 0948745 sau ABN: 51 824 753 556

en: Step 1
ro-RO: Pasul 1

en: Step 2
ro-RO: Pasul 2

en: Step 3
ro-RO: Pasul 3

en: Style
ro-RO: Stil

en: Submit & Deactivate
ro-RO: Trimiteti & dezactivați

en: Subscriptions for WooCommerce
ro-RO: Abonamente pentru WooCommerce

en: Success
ro-RO: Personalizați

en: Successfully cleared all temp files.
ro-RO: Au fost șterse cu succes toate fișierele temporare.

en: Suffix
ro-RO: Sufix

en: Summary Table
ro-RO: Tabel rezumat

en: Support
ro-RO: A sustine

en: Support for additional fields that can be added to the feed
ro-RO: Suport pentru câmpuri suplimentare care pot fi adăugate în flux

en: Support for multiple product types
ro-RO: Suport pentru mai multe tipuri de produse

en: Support for serial and USB scales
ro-RO: Suport pentru cântare seriale și USB

en: Supported address types
ro-RO: Tipuri de adrese acceptate

en: Supported by a team with 99% Customer Satisfaction Score
ro-RO: Sprijinit de o echipă cu un scor de satisfacție a clienților de 99%.

en: Supported documents
ro-RO: Documentație

en: Supports Excel, XML, CSV, and TSV file formats
ro-RO: Suporta formatele de fișiere Excel, XML, CSV și TSV

en: Supports WooCommerce Subscriptions for Express buttons
ro-RO: Acceptă abonamente WooCommerce pentru butoanele Express

en: Supports automatic & manual printing
ro-RO: Suportă imprimare automată și manuală

en: Supports recurring discounts
ro-RO: Acceptă reduceri recurente

en: Supports recurring payments
ro-RO: Acceptă plăți recurente

en: Switching to order number will disable the annual reset functionality
ro-RO: Trecerea la numărul de comandă va dezactiva funcționalitatea de resetare anuală

en: Sync WooCommerce products to Facebook catalog
ro-RO: Sincronizați produsele WooCommerce cu catalogul Facebook

en: Synchronize subscription renewal
ro-RO: Sincronizați reînnoirea abonamentului

en: System Configuration
ro-RO: Configuratia sistemului

en: System Info
ro-RO: Informații sistem

en: Table body text color
ro-RO: Culoarea textului corpului de masă

en: Table head background
ro-RO: Fundalul capului mesei

en: Table head text color
ro-RO: Culoarea textului capului mesei

en: Tax ID
ro-RO: ID taxă

en: Tax label
ro-RO: Eticheta Taxa

en: Tax text align
ro-RO: Aliniere text

en: Tel:
ro-RO: Telefon:

en: Template created and activated.
ro-RO: Șablonul a fost creat.

en: Template created.
ro-RO: Șablonul a fost creat.

en: Template updated and activated.
ro-RO: Șablonul a fost actualizat.

en: Template updated.
ro-RO: Șablonul a fost actualizat.

en: Template with same name already exists.
ro-RO: Șablonul cu același nume există deja.

en: Templates
ro-RO: Template-uri

en: Text Color
ro-RO: Culoare text

en: Text align
ro-RO: Aliniere text

en: Text color
ro-RO: Culoarea textului

en: That’s awesome! We’d love it if you take a moment to share what you think and help spread the word.
ro-RO: Asta-i grozav! Ne-ar plăcea să alocați un moment pentru a împărtăși ceea ce credeți și a ajuta să răspândiți vestea.

en: The best-in-the-class import, export, and migration solutions for your WooCommerce data
ro-RO: Cele mai bune soluții de import, export și migrare pentru datele dvs. WooCommerce

en: The company name and the address details from this section will be used as the sender address in the invoice and other related documents.
ro-RO: Numele companiei și detaliile adresei din această secțiune vor fi folosite ca adresă de expeditor în factură și în alte documente aferente.

en: The date is displayed on the invoice. It can be either the order creation date or the invoiced date.
ro-RO: Data este afișată pe factură. Poate fi fie data creării comenzii, fie data facturării.

en: The default library to be used PDF generation
ro-RO: Biblioteca implicită care va fi utilizată generarea PDF

en: The latest specified starting number will be used after reset
ro-RO: Cel mai recent număr de pornire specificat va fi folosit după resetare

en: The most popular payment gateways and subscription solutions to scale your business
ro-RO: Cele mai populare gateway-uri de plată și soluții de abonament pentru a vă extinde afacerea

en: The plugin didn't work as expected
ro-RO: Pluginul nu a funcționat așa cum era de așteptat

en: The plugin is great, but I need specific feature that you don't support
ro-RO: Pluginul este grozav, dar am nevoie de funcții specifice pe care nu le acceptați

en: The plugins %s and %s cannot be active in your store at the same time. Kindly deactivate one of these prior to activating the other.
ro-RO: Pluginurile %s și %s nu pot fi active în magazin în același timp. Vă rugăm să dezactivați una dintre acestea înainte de a o activa pe cealaltă.

en: There is no items in this order.
ro-RO: Nu există articole în această ordine.

en: There is no order with this given id
ro-RO: Nu există nicio comandă cu acest ID dat

en: There is no order with this id
ro-RO: Nu există nicio comandă cu acest id

en: This filter is used to alter the barcode information for all the document templates
ro-RO: Acest filtru este folosit pentru a modifica informațiile codului de bare pentru toate șabloanele de documente

en: This filter is used to alter the invoice date in all the document templates
ro-RO: Acest filtru este folosit pentru a modifica data facturii în toate șabloanele de documente

en: This filter is used to alter the order date in all the document templates
ro-RO: Acest filtru este folosit pentru a modifica data comenzii în toate șabloanele de document

en: This is basic template. In order to use premium feature, you need to switch and activate the premium template
ro-RO: Acesta este șablonul de bază. Pentru a utiliza funcția premium, trebuie să comutați și să activați șablonul premium

en: This is premium template which is not compatible with the basic plugin
ro-RO: Acesta este șablonul premium care nu este compatibil cu pluginul de bază

en: This template is not comaptible with QR Code addon plugin
ro-RO: Acest șablon nu este compatibil cu pluginul addon QR Code

en: This way up
ro-RO: Pe aici in sus

en: This will remove all invoice numbers created by WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes & Shipping Labels by WebToffee.
ro-RO: Acest lucru va elimina toate numerele de factură create de WooCommerce Facturile PDF, borderourile de ambalare, Notele de livrare și Etichetele de expediere de WebToffee.

en: Timely compatibility updates and bug fixes
ro-RO: Actualizări de compatibilitate în timp util și remedieri de erori

en: Title
ro-RO: Titlu

en: Title font size
ro-RO: Dimensiunea fontului titlului

en: To Address
ro-RO: Pentru a răspunde

en: To add a different meta key
ro-RO: Pentru a adăuga o altă cheie meta

en: To add more than one custom order meta,
ro-RO: Pentru a adăuga mai multe meta de comandă personalizată,

en: To compress PDF documents
ro-RO: Pentru a comprima documente PDF

en: To help you comply with invoice mandates that require QR Codes
ro-RO: Pentru a vă ajuta să respectați mandatele de facturare care necesită coduri QR

en: To include the keyed in name to the Invoice, ensure to select
ro-RO: Pentru a include numele introdus pe factură, asigurați-vă că selectați

en: To include the uploaded image as logo to the invoice, ensure to select Company logo from
ro-RO: Pentru a include imaginea încărcată ca siglă pe factură, asigurați-vă că selectați sigla companiei din

en: To proceed with the import, please type %1$s in the field below
ro-RO: Pentru a continua cu importul, introduceți %1$s în câmpul de mai jos

en: To proceed with the reset, please type %1$s in the field below
ro-RO: Pentru a continua cu resetarea, introduceți %1$s în câmpul de mai jos

en: To:
ro-RO: La:

en: Total Price
ro-RO: Tarif Total

en: Total Tax
ro-RO: Taxa totală

en: Total Weight
ro-RO: Greutatea totală

en: Total files
ro-RO: Total fișiere

en: Total label
ro-RO: Etichetă totală

en: Total price
ro-RO: Pret Total

en: Total tax
ro-RO: Taxa totală

en: Total text align
ro-RO: Alinierea totală a textului

en: Total weight label
ro-RO: Etichetă de greutate totală

en: Total weight text align
ro-RO: Greutatea totală aliniată

en: Tracking Number
ro-RO: Număr de urmărire

en: Tracking Number:
ro-RO: Număr de urmărire:

en: Tracking number
ro-RO: Număr de urmărire

en: Tracking number:
ro-RO: Număr de urmărire:

en: Truncation did not complete as expected.
ro-RO: Trunchierea nu s-a finalizat conform așteptărilor.

en: Type in prefix/ suffix / date format if required
ro-RO: Introduceți în format prefix/ sufix/ dată dacă este necesar

en: Type template name to search
ro-RO: Introduceți numele șablonului pentru a căuta

en: URL Coupons for WooCommerce
ro-RO: Cupoane URL pentru WooCommerce

en: Unable to add from third party plugin that collects customer VAT(or GSTIN or ABN etc)
ro-RO: Imposibil de adăugat de la un plugin terță parte care colectează TVA-ul clientului (sau GSTIN sau ABN etc.)

en: Unable to generate PDF.
ro-RO: Imposibil de generat PDF.

en: Unable to load template.
ro-RO: Imposibil de încărcat șablonul.

en: Unable to print Delivery note. Please check the items in the order.
ro-RO: Imposibil de imprimat nota de livrare. Vă rugăm să verificați articolele din comandă.

en: Unable to print Packing slip. Please check the items in the order.
ro-RO: Nu se poate imprima fișa de ambalare. Vă rugăm să verificați articolele din comandă.

en: Unable to save theme.
ro-RO: Imposibil de salvat tema.

en: Unable to switch view.
ro-RO: Imposibil de schimbat vizualizarea.

en: Unable to update settings due to an internal error. %s To troubleshoot please click %s here. %s
ro-RO: Setările nu pot fi actualizate din cauza unei erori interne. %s Pentru depanare, faceți clic pe %s aici. %s

en: Unit Price
ro-RO: Preț unitar

en: Unit price
ro-RO: Pret unitar

en: Unlock limitless possibilities of invoice customization with the addon -
ro-RO: Deblocați posibilități nelimitate de personalizare a facturilor cu ajutorul suplimentului -

en: Untitled template
ro-RO: Șablon fără titlu

en: Update Settings
ro-RO: Actualizați setările

en: Updated
ro-RO: Actualizat

en: Upgrade To Premium
ro-RO: Treceți la premium

en: Upgrade to premium
ro-RO: Treceți la premium

en: Upload logo
ro-RO: Incarca logo

en: Upload your image
ro-RO: Încărcați imaginea

en: Use custom number format & length
ro-RO: Utilizați formatul și lungimea numărului personalizat

en: Use custom number series to number documents
ro-RO: Utilizați seria de numere personalizate pentru a numerota documentele

en: Use invoice created date
ro-RO: Utilizați data creării facturii

en: Use latest settings for invoice
ro-RO: Folosiți data comenzii ca dată de facturare proforma

en: Use order date
ro-RO: Utilizați data comenzii

en: Use order date as input instead.
ro-RO: Data comenzii utilizatorului ca input.

en: Use order number as document number
ro-RO: Utilizați numărul de comandă ca număr de document

en: Use upsells, cross-sells, & related products as frequently bought products
ro-RO: Folosiți vânzările în plus, vânzările încrucișate și produsele conexe ca produse cumpărate frecvent

en: User consent logging
ro-RO: Înregistrarea consimțământului utilizatorului

en: Users who haven`t logged will also be allowed to print
ro-RO: Utilizatorii care nu s-au autentificat vor avea de asemenea permisiunea de a imprima

en: Users will be redirected to login page if not logged in
ro-RO: Utilizatorii vor fi redirecționați către pagina de autentificare dacă nu s-au autentificat

en: VAT
ro-RO: TVA

en: VAT number
ro-RO: Cod fiscal:

en: VAT:
ro-RO: TVA:

en: Verified compatibility with major plugins
ro-RO: Compatibilitate verificată cu pluginuri majore

en: View add-on
ro-RO: Vizualizați suplimentul

en: View live preview of customization
ro-RO: Vizualizați previzualizarea live a personalizării

en: View progress
ro-RO: Vedeți progresul

en: View sample customization demo
ro-RO: Vizualizați o demonstrație personalizată

en: Visual
ro-RO: Vizual

en: WPML compatibility
ro-RO: Compatibilitate WPML

en: WPML compatibilityCustomize label sizes
ro-RO: Compatibilitate WPMLPersonalizați dimensiunile etichetelor

en: WPML multilingual and multicurrency support
ro-RO: Suport multilingv și multivalută WPML

en: WT PDF Invoice Debug
ro-RO: WT PDF Depanare facturi

en: We do not collect any personal data when you submit this form. It's your feedback that we value.
ro-RO: Nu colectăm date cu caracter personal atunci când trimiteți acest formular. Apreciem feedback-ul dvs.

en: We would love to help you on any queries or issues.
ro-RO: Ne-ar plăcea să vă ajutăm cu privire la orice întrebări sau probleme.

en: WebToffee WooCommerce Gift Cards
ro-RO: Carduri cadou WebToffee WooCommerce

en: WebToffee WooCommerce Request A Quote
ro-RO: WebToffee WooCommerce Solicitați o cotație

en: Weight
ro-RO: Greutate

en: Weight:
ro-RO: Greutate:

en: What did you expect?
ro-RO: La ce te astepti?

en: What length would you prefer for your credit note
ro-RO: Ce lungime ai prefera pentru nota ta de credit

en: What length would you prefer for your invoice
ro-RO: Ce lungime preferați pentru factura dvs

en: What length would you prefer for your invoice number
ro-RO: Ce lungime preferați pentru numărul facturii dvs

en: What length would you prefer for your proforma invoice
ro-RO: Ce lungime ai prefera pentru factura proforma

en: What should be the starting number for your credit notes?
ro-RO: Care ar trebui să fie numărul de pornire pentru notele dvs. de credit?

en: What should be the starting number for your invoices?
ro-RO: Care ar trebui să fie numărul de pornire pentru facturile dvs.?

en: What should be the starting number for your proforma invoices?
ro-RO: Care ar trebui să fie numărul de pornire pentru facturile dumneavoastră proforma?

en: When enabled, replaces state code with state name in the from, return, billing and shipping addresses
ro-RO: Când este activat, înlocuiește codul de stat cu numele statului în adresele de la de la, returnare, facturare și expediere

en: Which language?
ro-RO: Ce limba?

en: Which plugin?
ro-RO: Care plugin?

en: Width
ro-RO: Lăţime

en: WooCommerce Address Labels plugin
ro-RO: Plugin WooCommerce Address Labels

en: WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips and Credit Notes plugin
ro-RO: Plugin WooCommerce Facturi PDF, borderouri și note de credit

en: WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes and Shipping Labels
ro-RO: Facturi PDF WooCommerce, borderouri de ambalare, note de livrare și etichete de expediere

en: WooCommerce Pick lists plugin
ro-RO: Plugin pentru liste de alegere WooCommerce

en: WooCommerce Picklists plugin
ro-RO: Pluginul WooCommerce Picklists

en: WooCommerce Proforma Invoices
ro-RO: Facturi proforma WooCommerce

en: WooCommerce Proforma Invoices plugin
ro-RO: Plugin WooCommerce Proforma Facturi

en: WooCommerce Shipping labels, Dispatch labels and Delivery Notes plugin
ro-RO: Etichete de expediere WooCommerce, etichete de expediere și plugin pentru Note de livrare

en: WooCommerce Stripe Payment Gateway
ro-RO: Poarta de plată WooCommerce Stripe

en: Woocommerce PDF invoices, packing slips, delivery notes, and shipping labels
ro-RO: Facturi PDF WooCommerce, borderouri de ambalare, note de livrare și etichete de expediere

en: WordPress Users & WooCommerce Customers Import Export
ro-RO: Utilizatori WordPress și clienți WooCommerce Import Export

en: Would you like us to assist you?
ro-RO: Vrei să te ajutăm?

en: Writtable
ro-RO: Inscriptibil

en: Yes
ro-RO: Da

en: You are covered by our 30-Day Money Back Guarantee
ro-RO: Sunteți acoperit de Garanția noastră de rambursare a banilor în 30 de zile

en: You are not allowed to access this page
ro-RO: Nu aveți voie să accesați această pagină

en: You are not allowed to do this action
ro-RO: Nu aveți voie să faceți această acțiune

en: You are not allowed to view this page.
ro-RO: Nu aveți permisiunea de a vizualiza această pagină.

en: You are using free version of %1$s. %2$s Checkout premium here %3$s.
ro-RO: Utilizați versiunea gratuită a %1$s. %2$s Checkout premium aici %3$s.

en: You can add additional column head via `wf_pklist_alter_product_table_head` filter. You need to add column data via this filter. (Works with Invoice and Dispatch label only)
ro-RO: Puteți adăuga un cap de coloană suplimentar prin filtrul `wf_pklist_alter_product_table_head`. Trebuie să adăugați date coloanei prin acest filtru. (Funcționează numai cu eticheta Factură și expediere)

en: You can add additional column head via `wf_pklist_alter_product_table_head` filter. You need to add column data via this filter. (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
ro-RO: Puteți adăuga un cap de coloană suplimentar prin filtrul `wf_pklist_alter_product_table_head`. Trebuie să adăugați date coloanei prin acest filtru. (Funcționează numai cu Lista de ambalare, eticheta de expediere și bonul de livrare)

en: You can add custom/predefined order meta using its key
ro-RO: Puteți adăuga meta comanda personalizată/predefinită folosind cheia acesteia

en: You can add more than 1 order meta in
ro-RO: Puteți adăuga mai mult de 1 meta de comandă

en: You can control the visibility of the seal according to order status via filters. See filter documentation %s here. %s
ro-RO: Puteți controla vizibilitatea sigiliului în funcție de starea comenzii prin filtre. Consultați documentația de filtrare %s aici. %s

en: You can edit an existing item by using its key.
ro-RO: Puteți edita un element existent folosind cheia acestuia.

en: You can't undo this action. Are you sure?
ro-RO: Nu puteți anula această acțiune. Esti sigur?

en: You have to select order(s) first!
ro-RO: Trebuie să selectați ordinele mai întâi!

en: You`ve just created
ro-RO: Tocmai ai creat

en: Your next %s number would be
ro-RO: Următorul dvs. număr %s ar fi

en: [prefix][invoice_no]
ro-RO: [prefix] [număr de factură]

en: [prefix][order_no]
ro-RO: [prefix] [Numar de ordine]

en: allow_url_fopen disabled
ro-RO: allow_url_fopen dezactivat

en: commercial documents using
ro-RO: documente comerciale folosind

en: from
ro-RO: de la

en: incl. tax
ro-RO: incl. impozit

en: is required
ro-RO: este obligatoriu

en: mPDF add-on
ro-RO: supliment mPDF

en: n/a
ro-RO: n / A

en: number has not been generated yet. Do you want to manually generate one ?
ro-RO: numărul nu a fost încă generat. Doriți să generați unul manual?

en: orders listing page
ro-RO: pagina de listare a comenzilor

[ctx: placeholder]
en: Enter
ro-RO: Introduce

en: search filter
ro-RO: filtrul de căutare

en: the %s number would be
ro-RO: numărul %s ar fi

en: upgrade to premium version
ro-RO: upgrade la versiunea premium

en: via %s
ro-RO: prin %s

en: ‘Generate invoice for free orders’ is disabled in Invoice settings > Advanced. You are attempting to generate invoice for this free order. Proceed?
ro-RO: „Generați factura pentru comenzi gratuite” este dezactivat în Setări factură> Avansat. Încercați să generați factură pentru această comandă gratuită. Continua?

en: Select email types corresponding to the order statuses under Automate invoice creation option. If none are selected, invoices must be generated manually to be attached to emails.
ro-RO: Selectați tipurile de e-mail corespunzătoare stărilor comenzii din opțiunea Automatizare crearea facturii. Dacă nu sunt selectate, facturile trebuie generate manual pentru a fi atașate la e-mailuri.

en: Shipping Method:
ro-RO: Metoda de livrare:

en: Attach invoice PDF to selected WooCommerce emails.
ro-RO: Atașați factura PDF la e-mailurile WooCommerce selectate.
