WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes - en to tr-TR translation catalogue (1039 entries)

en: %s WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes & Shipping Labels (Basic) %s is enabled but not effective. It requires %s WooCommerce %s in order to work.
tr-TR: %s WooCommerce PDF Faturaları, Sevkiyat Fişleri, Sevk İrsaliyeleri ve Gönderi Etiketleri (Temel) %s etkin ancak etkin değil. Çalışması için %s WooCommerce %s gerekir.

en: (But customer notes can be added)
tr-TR: (Ancak müşteri notları eklenebilir)

en: (Visual and code editor)
tr-TR: (Görsel ve kod editörü)

en: (Visual editor)
tr-TR: (Görsel editör)

en: 20+ predefined gift card templates
tr-TR: Yeni şablon oluştur

en: 30 Day Money Back Guarantee
tr-TR: 30-gün para iade garantisi

en: 5.6 or higher recommended
tr-TR: 5.6 veya üstü önerilir

en: Accepts payment using multiple Alternative Payment Methods (APM)
tr-TR: Birden fazla Alternatif Ödeme Yöntemi (APM) kullanılarak ödeme kabul edilir

en: Access denied !!!.
tr-TR: Erişim reddedildi !!!.

en: Action
tr-TR: Eylem

en: Activate
tr-TR: Etkinleştir

en: Activates Stripe checkout
tr-TR: Stripe ödemesini etkinleştirir

en: Active
tr-TR: Aktif

en: Add
tr-TR: Ekle

en: Add & update data while importing
tr-TR: İçe aktarma sırasında veri ekleme ve güncelleme

en: Add 20+ payment methods
tr-TR: Ödeme Yöntemi

en: Add a custom suffix for order numbers
tr-TR: Sipariş numaraları için özel bir sonek ekleyin

en: Add a payment link to invoice
tr-TR: Faturaya ödeme bağlantısı ekleyin

en: Add a print delivery note button to the order email
tr-TR: Sipariş e-postasına teslimat notunu yazdır düğmesi ekleyin

en: Add a print label button to the order email
tr-TR: Sipariş e-postasına etiketi yazdır düğmesi ekleyin

en: Add a print packing slip button to My account page
tr-TR: Müşteriler için fatura yazdır düğmesini göster

en: Add additional column in product table
tr-TR: Ürün tablosuna ek sütun ekle

en: Add additional column in product table of package documents
tr-TR: Paket belgelerinin ürün tablosuna ek sütun ekleyin

en: Add additional data to invoice layout
tr-TR: Ek bilgi ekle

en: Add additional info
tr-TR: Ek bilgi ekle

en: Add additional information
tr-TR: Ek bilgi ekleyin

en: Add additional order & product meta fields
tr-TR: Ürün tablosuna ek sütun ekle

en: Add additional product & order data fields
tr-TR: Ürün tablosuna ek sütun ekle

en: Add additional product attributes
tr-TR: Ürün varyasyonu ekle

en: Add and update data while importing
tr-TR: İçe aktarma sırasında veri ekleme ve güncelleme

en: Add company logo & return policy to label
tr-TR: Etikete şirket logosunu ve iade politikasını ekleyin

en: Add custom data to documents
tr-TR: Paket belgelerine ürün varyasyonu ekleyin

en: Add custom data to invoices
tr-TR: Fatura için özel logo

en: Add custom fields to shipping label layout
tr-TR: Nakliye etiketine altbilgi ekle

en: Add custom footer
tr-TR: Müşteri notu ekle

en: Add custom footers to packing slips
tr-TR: Ambalaj listesine müşteri notu ekleyin

en: Add custom templates for gift cards
tr-TR: Fatura için özel logo

en: Add customer note
tr-TR: Müşteri notu ekle

en: Add date to credit note number
tr-TR: Kredi notu numarasına tarih ekleyin

en: Add date to invoice number
tr-TR: Fatura numarasına tarih ekleyin

en: Add date to proforma invoice number
tr-TR: Proforma fatura numarasına tarih ekleyin

en: Add extra product & order data fields
tr-TR: Ekstra ürün ve sipariş veri alanları ekleyin

en: Add extra text in received seal
tr-TR: Alınan mühüre fazladan metin ekleyin

en: Add extra text in received seal.
tr-TR: Alınan mühüre fazladan metin ekleyin.

en: Add footer
tr-TR: Altbilgi ekle

en: Add multiple shipping labels in one page
tr-TR: Nakliye etiketine altbilgi ekle

en: Add multiple shipping labels on one page
tr-TR: Nakliye etiketine altbilgi ekle

en: Add new
tr-TR: Yeni ekle

en: Add notes like fragile, keep dry, etc.
tr-TR: Kırılabilir, kuru tutun vb. gibi notlar ekleyin.

en: Add order & product meta fields
tr-TR: Mevcut Sipariş Meta Alanını Ekleyin

en: Add order meta fields
tr-TR: Mevcut Sipariş Meta Alanını Ekleyin

en: Add order meta fields
tr-TR: Mevcut Sipariş Meta Alanını Ekleyin

en: Add order meta fields to shipping labels
tr-TR: Nakliye etiketine altbilgi ekle

en: Add print document button to selected order emails
tr-TR: Seçilen sipariş e-postalarına belgeyi yazdır düğmesi ekleyin

en: Add product & order meta fields
tr-TR: Mevcut Sipariş Meta Alanını Ekleyin

en: Add product attributes
tr-TR: Ürün varyasyonu ekle

en: Add product images to packing slips
tr-TR: Paket listesine altbilgi ekle

en: Add product meta fields
tr-TR: Mevcut Sipariş Meta Alanını Ekleyin

en: Add product meta fields & attributes
tr-TR: Ödeme, sipariş ve ürün meta alanlarını (SSN, KDV vb.) Destekler.

en: Add product variation
tr-TR: Ürün varyasyonu ekle

en: Add product variation in package documents
tr-TR: Paket belgelerine ürün varyasyonu ekleyin

en: Add product variation in product (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
tr-TR: Ürüne ürün varyasyonu ekleyin (Yalnızca Paket Listesi, Sevkiyat Etiketi ve Sevk irsaliyesi ile çalışır)

en: Add product variation. (Works with Invoice and Dispatch label only)
tr-TR: Ürün varyasyonu ekleyin. (Yalnızca Fatura ve İrsaliye etiketi ile çalışır)

en: Add quote button to the product & shop pages
tr-TR: Ürün ve mağaza sayfalarına teklif butonu ekleyin

en: Add shop details
tr-TR: Mağaza ayrıntıları ekle

en: Add usage restrictions for gift cards
tr-TR: Hediye kartları için kullanım kısıtlamaları ekleyin

en: Add ‘Pay Later’ option at checkout
tr-TR: Ödeme sırasında 'Sonra Öde' seçeneğini ekleyin

en: Add/Edit Order Meta Field
tr-TR: Sipariş Meta Alanı Ekle/Düzenle

en: Additional feed intervals (30 minutes, 6 hours, 12 hours)
tr-TR: Ek besleme aralıkları (30 dakika, 6 saat, 12 saat)

en: Address Label Add-on
tr-TR: Adres Satırı

en: Address details
tr-TR: Adres detayları

en: Address font size
tr-TR: Adres satırı 1

en: Address label
tr-TR: Adres Satırı

en: Address labels
tr-TR: Ek belgeler oluşturun ve yazdırın (Adres Etiketleri, Çekme Listeleri, Proforma Faturalar ve Alacak Dekontları).

en: Address line 1
tr-TR: Adres satırı 1

en: Address line 2
tr-TR: Adres satırı 2

en: Adds Express PayPal Checkout Option on the product page and Mini-cart for faster checkout
tr-TR: Daha hızlı ödeme için ürün sayfasına Ekspres PayPal Ödeme Seçeneği ve Mini Sepet eklenir

en: Adds Footer to the delivery note
tr-TR: Teslimat notuna altbilgi ekle

en: Adds Footer to the packing slip
tr-TR: Paket listesine altbilgi ekle

en: Adds PayPal Smart Button Checkout option
tr-TR: PayPal Akıllı Düğme Ödeme seçeneğini ekler

en: Adds customer note in the dispatch label
tr-TR: Sevk etiketine müşteri notu ekle

en: Adds customer note to the delivery note
tr-TR: Teslimat notuna müşteri notu ekleyin

en: Adds customer note to the packing slip
tr-TR: Ambalaj listesine müşteri notu ekleyin

en: Adds footer in dispatch label
tr-TR: Sevk etiketine altbilgi ekle

en: Adds footer to the  Shipping label
tr-TR: Nakliye etiketine altbilgi ekle

en: Adds product image to the line items in the product table
tr-TR: Ürün tablosuna ürün resmi ekle

en: Admins and customers both can leverage this feature wherever applicable. Disabling will remove all the provisions. Yet, the invoices are customizable.
tr-TR: Yöneticiler ve müşteriler, uygun olan her yerde bu özellikten yararlanabilir. Devre dışı bırakmak tüm hükümleri kaldıracaktır. Ancak faturalar özelleştirilebilir.

en: Advanced BOGO Coupons
tr-TR: Gelişmiş seçenekler

en: Advanced filters and customizations for import & export
tr-TR: Kod düzenleyici ile birlikte gelişmiş özelleştirme seçenekleri

en: Advanced filters and customizations for import and export
tr-TR: Kod düzenleyici ile birlikte gelişmiş özelleştirme seçenekleri

en: Advanced options
tr-TR: Gelişmiş seçenekler

en: Advanced visual and code editor
tr-TR: Gelişmiş görsel ve kod düzenleyici

en: Align
tr-TR: Hizalama

en: All document types
tr-TR: Tüm belge türleri

en: All fields are mandatory
tr-TR: Tüm alanlar zorunlu

en: All unsaved changes will be lost upon switching to a new layout.
tr-TR: Yeni bir düzene geçildiğinde kaydedilmemiş tüm değişiklikler kaybolacak.

en: All users
tr-TR: Tüm kullanıcılar

en: Allow coupon combinations
tr-TR: Kupon kombinasyonlarına izin ver

en: Allow customers to print invoices
tr-TR: Faturaya müşteri notu ekle

en: Allow remote stylesheets and images
tr-TR: Uzak stil sayfalarına ve resimlere izin ver

en: Allows customers to print the invoice from the specified pages.
tr-TR: Müşterilerin faturayı belirtilen sayfalardan yazdırmasına olanak tanır.

en: Allows guest checkout
tr-TR: Misafirin ödeme yapmasına izin verir

en: Already tried the free %s WebToffee mPDF addon %s.
tr-TR: Ücretsiz %s WebToffee mPDF eklentisini %s zaten denedim.

en: Alter additional item meta
tr-TR: Ek öğe metasını değiştir

en: Alter barcode information
tr-TR: Barkod bilgilerini değiştir

en: Alter billing address
tr-TR: Fatura adresini değiştir

en: Alter dispatch date
tr-TR: Gönderim tarihini değiştir

en: Alter fee
tr-TR: Ücreti değiştir

en: Alter formated item price. (Works with Invoice and Dispatch label only)
tr-TR: Biçimlendirilmiş öğe fiyatını değiştirin. (Yalnızca Fatura ve İrsaliye etiketi ile çalışır)

en: Alter formated item total. (Works with Invoice and Dispatch label only)
tr-TR: Biçimlendirilmiş öğe toplamını değiştirin. (Yalnızca Fatura ve İrsaliye etiketi ile çalışır)

en: Alter formated subtotal
tr-TR: Biçimlendirilmiş ara toplamı değiştir

en: Alter invoice date
tr-TR: Fatura tarihini değiştir

en: Alter item price
tr-TR: Ürün fiyatını değiştir

en: Alter item price format
tr-TR: Öğe fiyat biçimini değiştirin

en: Alter item price. (Works with Invoice and Dispatch label only)
tr-TR: Ürün fiyatını değiştirin. (Yalnızca Fatura ve İrsaliye etiketi ile çalışır)

en: Alter item quantity
tr-TR: Ürün miktarını değiştir

en: Alter item quantity in package documents
tr-TR: Paket belgelerindeki kalem miktarını değiştir

en: Alter item quantity in product table (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
tr-TR: Ürün tablosundaki öğe miktarını değiştirin (Yalnızca Paket Listesi, Sevkiyat Etiketi ve Sevk irsaliyesi ile çalışır)

en: Alter item quantity. (Works with Invoice and Dispatch label only)
tr-TR: Öğe miktarını değiştirin. (Yalnızca Fatura ve İrsaliye etiketi ile çalışır)

en: Alter item total
tr-TR: Öğe toplamını değiştir

en: Alter item total format
tr-TR: Öğe toplam biçimini değiştir

en: Alter item total in package documents
tr-TR: Paket belgelerindeki öğe toplamını değiştir

en: Alter item total in product table (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
tr-TR: Ürün tablosundaki öğe toplamını değiştirin (Yalnızca Paket Listesi, Sevkiyat Etiketi ve Sevk irsaliyesi ile çalışır)

en: Alter item total. (Works with Invoice and Dispatch label only)
tr-TR: Öğe toplamını değiştirin. (Yalnızca Fatura ve İrsaliye etiketi ile çalışır)

en: Alter order date
tr-TR: Sipariş tarihini değiştir

en: Alter product name
tr-TR: Ürün adını değiştir

en: Alter product name in product (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
tr-TR: Üründeki ürün adını değiştirin (Yalnızca Paket Listesi, Sevkiyat Etiketi ve Sevk irsaliyesi ile çalışır)

en: Alter product name. (Works with Invoice and Dispatch label only)
tr-TR: Ürün adını değiştirin. (Yalnızca Fatura ve İrsaliye etiketi ile çalışır)

en: Alter product table column
tr-TR: Ürün tablosu sütununu değiştir

en: Alter product table column in package documents
tr-TR: Paket belgelerinde ürün tablosu sütununu değiştir

en: Alter product table column. (Works with Invoice and Dispatch label only)
tr-TR: Ürün tablosu sütununu değiştirin. (Yalnızca Fatura ve İrsaliye etiketi ile çalışır)

en: Alter product table column. (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
tr-TR: Ürün tablosu sütununu değiştirin. (Yalnızca Paket Listesi, Sevkiyat Etiketi ve Sevk irsaliyesi ile çalışır)

en: Alter product table head.(Add, remove, change order)
tr-TR: Ürün tablosu başlığını değiştirin.(Ekle, kaldır, sırayı değiştir)

en: Alter product table head.(Add,remove, change the order)
tr-TR: Ürün tablosu başlığını değiştirin.(Ekle,kaldır,sıralamayı değiştir)

en: Alter shipping address
tr-TR: Gönderim adresini değiştir

en: Alter shipping from address
tr-TR: Adresten gönderimi değiştir

en: Alter shipping method
tr-TR: Gönderim yöntemini değiştir

en: Alter subtotal
tr-TR: Ara toplamı değiştir

en: Alter subtotal format
tr-TR: Ara toplam biçimini değiştir

en: Alter template HTML before printing
tr-TR: Yazdırmadan önce şablon HTML'sini değiştirin

en: Alter template HTML before printing.
tr-TR: Yazdırmadan önce şablon HTML'sini değiştirin.

en: Alter the footer data
tr-TR: Altbilgi verilerini değiştirin

en: Alter the footer data.
tr-TR: Altbilgi verilerini değiştirin.

en: Alter the product name in package documents
tr-TR: Paket belgelerinde ürün adını değiştirin

en: Alter the settings array
tr-TR: Ayarlar dizisini değiştirin

en: Alter the variation data.
tr-TR: Varyasyon verilerini değiştirin.

en: Alter total fee
tr-TR: Toplam ücreti değiştir

en: Alter total price
tr-TR: Toplam fiyatı değiştir

en: Alter total price in words
tr-TR: Toplam fiyatı kelimelerle değiştirin

en: Angle
tr-TR: Açı

en: Assign QR code to all of invoices generated for the orders in your store
tr-TR: Mağazanızdaki siparişler için oluşturulan tüm faturalara QR kod atayın

en: Assign QR codes to all generated invoices
tr-TR: Oluşturulan tüm fatura numaralarını sil

en: Assign different types of info in your QR code, including:
tr-TR: QR kodunuza aşağıdakiler dahil farklı bilgi türleri atayın:

en: Assits in GDPR (RGPD, DSVGO), LGPD, CNIL, POPIA, and CCPA
tr-TR: GDPR (RGPD, DSVGO), LGPD, CNIL, POPIA ve CCPA'daki yardımlar

en: Attach document to order email
tr-TR: Fatura PDF'sini e-postaya ekle

en: Attach documents to selected order status emails
tr-TR: Seçilen sipariş durumları için faturalar oluşturur.

en: Attach invoice PDF to admin email
tr-TR: Fatura PDF'sini e-postaya ekle

en: Attach invoice PDF to order emails
tr-TR: Fatura PDF'sini e-postaya ekle

en: Attach invoice pdf in WooCommerce Email
tr-TR: WooCommerce E-postasına fatura pdf'i ekleyin

en: Attach invoice pdf in customer email
tr-TR: Fatura PDF'sini e-postaya ekle

en: Attach proforma invoice PDF to order emails
tr-TR: Fatura PDF'sini e-postaya ekle

en: Attach sales terms
tr-TR: Satış şartlarını ekleyin

en: Attach special notes with proforma invoices
tr-TR: Proforma faturalara özel notlar ekleyin

en: Attach transport & sales terms
tr-TR: Taşıma ve satış şartlarını ekleyin

en: Attach transport terms
tr-TR: Taşıma şartlarını ekleyin

en: Auto reset sequence per month/year etc
tr-TR: Ay/yıl vb. başına otomatik sıfırlama sırası

en: Auto-generate invoices, packing slips, and credit notes
tr-TR: Faturaları, sevk irsaliyelerini ve kredi notlarını otomatik olarak oluşturun

en: Automate invoice creation
tr-TR: Fatura tarihini değiştir

en: Automatic cleanup
tr-TR: Otomatik temizleme

en: Automatic email alerts for admin & users
tr-TR: Yönetici ve kullanıcılar için otomatik e-posta uyarıları

en: Automatically add products
tr-TR: Ürünleri otomatik olarak ekle

en: Automatically attach packing slip with order email
tr-TR: PDF Faturasını sipariş e-postasıyla otomatik olarak ekleyin

en: Automatically block cookies/script
tr-TR: Çerezleri/komut dosyasını otomatik olarak engelle

en: Automatically create invoice based on order status
tr-TR: Seçilen sipariş durumları için faturalar oluşturur.

en: Automatically creates invoices for selected order statuses.
tr-TR: Seçilen sipariş durumları için faturalar oluşturur.

en: Automatically email picklists based on order status
tr-TR: Sipariş durumuna göre seçim listelerini otomatik olarak e-postayla gönderin

en: Automatically generate professional WooCommerce order-related documents for all your orders
tr-TR: Tüm siparişleriniz için otomatik olarak profesyonel WooCommerce siparişleriyle ilgili belgeler oluşturun

en: Automatically generate suggestions based on order history
tr-TR: Seçilen sipariş durumları için faturalar oluşturur.

en: Automatically send quotes to users
tr-TR: Teklifleri kullanıcılara otomatik olarak gönder

en: Back
tr-TR: Geri

en: Barcode
tr-TR: Barkod

en: Based on order number
tr-TR: Lütfen isim giriniz

en: Basic - 0
tr-TR: Temel - 0

en: Basic - 1
tr-TR: Temel - 1

en: Before using this tool, please make sure you followed the steps described in this article %1$s how to reset/delete existing invoice numbers%2$s.
tr-TR: Bu aracı kullanmadan önce, lütfen %1$s mevcut fatura numaralarının nasıl sıfırlanacağı/silineceği%2$s makalesinde açıklanan adımları uyguladığınızdan emin olun.

en: Better with transparent PNG images
tr-TR: Şeffaf PNG görüntüleri ile daha iyi

en: Bill to
tr-TR: Fatura edilecek

en: Billing Address
tr-TR: Fatura Adresi

en: Billing Address:
tr-TR: Fatura Adresi:

en: Billing address
tr-TR: Fatura Adresi

en: Bold
tr-TR: Kalın

en: Bolder
tr-TR: Daha Kalın

en: Border radius
tr-TR: Bordür ovalliği

en: Border width
tr-TR: Kenarlık Genişliği

en: Box name
tr-TR: Kutu adı

en: Built-in label templates
tr-TR: Adsız şablon

en: Built-in templates to personalize packing slip
tr-TR: Sevk irsaliyesini kişiselleştirmek için yerleşik şablonlar

en: Bulk generate coupons
tr-TR: Toplu kupon oluşturma

en: Bulk print address labels
tr-TR: Adres Satırı

en: Bulk print picklists from the admin order page
tr-TR: Siparişler sayfasından tüm belgeleri toplu olarak yazdırın

en: Bulk print shipping labels
tr-TR: Kargo etiketi yazdır

en: Buyer name
tr-TR: Alıcı adı

en: Cancel
tr-TR: İptal

en: Cannot close this banner
tr-TR: Bu banner kapatılamıyor

en: Capture the authorized payment later
tr-TR: Yetkili ödemeyi daha sonra yakalayın

en: Cart Discount
tr-TR: Sepet İndirimi

en: Cart abandonment coupons
tr-TR: Alışveriş sepetini terk etme kuponları

en: Cart discount
tr-TR: Sepet İndirimi

en: Cash on delivery
tr-TR: Teslimatta nakit

en: Category wise template listing
tr-TR: Yeni şablon oluştur

en: Caution: Settings here are only for advanced users.
tr-TR: Dikkat: Buradaki ayarlar yalnızca ileri düzey kullanıcılar içindir.

en: Center
tr-TR: Merkez

en: Change address label layout
tr-TR: Görünümü Değiştir

en: Change color, text, background, border & more
tr-TR: Rengi, metni, arka planı, kenarlığı ve daha fazlasını değiştirin

en: Change document number format & length
tr-TR: Fatura numarası formatı

en: Change layout
tr-TR: Görünümü Değiştir

en: Checkout Premium
tr-TR: Premiuma yükselt

en: Choose a country&hellip;
tr-TR: Bir ülke seçin&hellip;

en: Choose a layout.
tr-TR: Bir görünüm seçin.

en: Choose date
tr-TR: Tarih seçin

en: Choose email classes
tr-TR: E-posta sınıflarını seçin

en: Choose emails for invoice attachment
tr-TR: Fatura eki için e-postaları seçin

en: Choose order status
tr-TR: Sipariş Durumu Seç

en: Choose the order emails to which you'd like to attach invoices for your customers
tr-TR: Müşterileriniz için fatura eklemek istediğiniz sipariş e-postalarını seçin

en: City
tr-TR: Şehir

en: Classic
tr-TR: Klasik

en: Click here to add Company logo
tr-TR: Şirket logosu eklemek için buraya tıklayın

en: Click here to add Company name
tr-TR: Şirket adı eklemek için buraya tıklayın

en: Click here to add From address
tr-TR: Kimden adresini eklemek için buraya tıklayın

en: Click here to add Signature
tr-TR: İmza eklemek için buraya tıklayın

en: Click to append with existing data
tr-TR: Mevcut verilerle eklemek için tıklayın

en: Click to view predefined templates.
tr-TR: Önceden tanımlanmış şablonları görüntülemek için tıklayın.

en: Close
tr-TR: Kapat

en: Code
tr-TR: Kod

en: Code Copied
tr-TR: Kod Kopyalandı

en: Collect payments with a payment link on the invoice
tr-TR: Faturadaki ödeme bağlantısını kullanarak ödemeleri alın

en: Color
tr-TR: Renk

en: Combine with the existing templates
tr-TR: Mevcut şablonlarla birleştirin

en: Company Logo
tr-TR: Şirket Logosu

en: Company Logo / Name
tr-TR: Şirket Logosu / Adı

en: Company Name
tr-TR: Şirket Adı

en: Company Tax ID
tr-TR: Şirket Adı

en: Company details
tr-TR: Firma detayları

en: Company logo
tr-TR: Şirket logosu

en: Company name
tr-TR: Şirket Adı

en: Company name font size
tr-TR: Şirket adı yazı tipi boyutu

en: Compatible with WPML
tr-TR: WPML ile uyumlu

en: Compatible with WooCommerce PDF Invoice, Packing Slip & Credit Note (Premium)
tr-TR: WooCommerce PDF Faturası, İrsaliyeler, Teslimat Notları ve Gönderi Etiketi ile uyumlu (Ücretsiz ve Pro sürümleri)

en: Compatible with WooCommerce PDF Invoice, Packing Slip & Credit Note (Pro)
tr-TR: WooCommerce PDF Faturası, İrsaliyeler, Teslimat Notları ve Gönderi Etiketi ile uyumlu (Ücretsiz ve Pro sürümleri)

en: Compatible with WooCommerce PDF Invoice, Packing Slips, Delivery Notes, and Shipping Label (Free and Pro versions)
tr-TR: WooCommerce PDF Faturası, İrsaliyeler, Teslimat Notları ve Gönderi Etiketi ile uyumlu (Ücretsiz ve Pro sürümleri)

en: Compatible with WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes, and Shipping Labels (Free)
tr-TR: WooCommerce PDF Faturası, İrsaliyeler, Teslimat Notları ve Gönderi Etiketi ile uyumlu (Ücretsiz ve Pro sürümleri)

en: Compatible with major 3rd-party plugins
tr-TR: Başlıca eklentilerle doğrulanmış uyumluluk

en: Complete the invoice number format to suit your requirements
tr-TR: İhtiyaçlarınıza uyacak şekilde fatura numarası biçimini doldurun

en: Configure the general settings required for the delivery note.
tr-TR: Fatura için gereken genel ayarları yapılandırın.

en: Configure the general settings required for the dispatch label.
tr-TR: Fatura için gereken genel ayarları yapılandırın.

en: Configure the general settings required for the invoice.
tr-TR: Fatura için gereken genel ayarları yapılandırın.

en: Configure the general settings required for the packing slip.
tr-TR: Fatura için gereken genel ayarları yapılandırın.

en: Configure the general settings required for the shipping label.
tr-TR: Fatura için gereken genel ayarları yapılandırın.

en: Contact Number
tr-TR: İletişim numarası

en: Contact Us
tr-TR: Bize Ulaşın

en: Contact number
tr-TR: İletişim numarası

en: Copied
tr-TR: Kopyalandı

en: Copy
tr-TR: Kopya

en: Copy Code
tr-TR: Kodu Kopyala

en: Could you tell us a bit more?
tr-TR: Bize biraz daha söyleyebilir misiniz?

en: Could you tell us more about that feature?
tr-TR: Bize bu özellik hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?

en: Country/State
tr-TR: Ülke/Bölge

en: Coupon Used
tr-TR: Kupon Kullanılmış

en: Coupon embeds
tr-TR: Kupon Kullanılmış

en: Coupon info
tr-TR: Kupon bilgisi

en: Coupons based on past purchases
tr-TR: Geçmişteki satın alımlara dayalı kuponlar

en: Create QR code coupons
tr-TR: QR kodu kuponları oluşturun

en: Create QR code that reads order or invoice number
tr-TR: Sipariş numarasını fatura numarası olarak kullan

en: Create a cookie consent banner
tr-TR: Çerez izni banner'ı oluşturun

en: Create a new template or edit an existing template.
tr-TR: Yeni bir şablon oluşturun veya mevcut bir şablonu düzenleyin.

en: Create and offer sign-up discount coupons
tr-TR: Kayıt indirim kuponları oluşturun ve sunun

en: Create and run successful promotional campaigns with the best tools for WooCommerce
tr-TR: WooCommerce için en iyi araçlarla başarılı tanıtım kampanyaları oluşturun ve yürütün

en: Create attractive gift cards
tr-TR: Çekici hediye kartları oluşturun

en: Create cookie policy
tr-TR: Çerez politikası oluştur

en: Create delivery notes, shipping & dispatch labels
tr-TR: Sevk etiketine müşteri notu ekle

en: Create new
tr-TR: Yeni oluştur

en: Create new template
tr-TR: Yeni şablon oluştur

en: Create or customize picklist templates
tr-TR: Nakliye etiketi boyutu

en: Create proforma invoice automatically for selected order statuses
tr-TR: Seçilen sipariş durumları için faturalar oluşturur.

en: Create proforma invoices automatically
tr-TR: Otomatik olarak fatura oluştur

en: Create simple & variable subscriptions
tr-TR: Basit ve değişken abonelikler oluşturun

en: Create unlimited gift cards
tr-TR: Sınırsız hediye kartları oluşturun

en: Create users on order import
tr-TR: Lütfen isim giriniz

en: Create your unique invoice numbering system
tr-TR: Benzersiz fatura numaralandırma sisteminizi oluşturun

en: Creditnote number format
tr-TR: Kredi notu numarası biçimi

en: Cross-platform compatibility
tr-TR: Platformlar arası uyumluluk

en: Custom
tr-TR: Özel

en: Custom (Pro version)
tr-TR: Profesyonel sürüm

en: Custom PDF name prefix
tr-TR: Özel PDF adı öneki

en: Custom details, as below:
tr-TR: Aşağıdaki gibi özel ayrıntılar:

en: Custom footer
tr-TR: Özel altbilgi

en: Custom invoice date
tr-TR: Fatura tarihini değiştir

en: Custom logo for invoice
tr-TR: Fatura için özel logo

en: Custom number
tr-TR: Özel numara

en: Custom number series
tr-TR: Özel sayı serisi

en: Custom sequence for free orders
tr-TR: Ücretsiz siparişler için fatura oluşturmayı etkinleştirin.

en: Customer Note
tr-TR: Müşteri Notu

en: Customer Note:
tr-TR: Müşteri Notu:

en: Customer note
tr-TR: Müşteri notu

en: Customer note:
tr-TR: Müşteri Notu

en: Customizable countdown sales banner
tr-TR: Özelleştirilebilir geri sayım satış banner'ı

en: Customizable tax items, tax fields (SSN, VAT, etc.)
tr-TR: Ödeme, sipariş ve ürün meta alanlarını (SSN, KDV vb.) Destekler.

en: Customize
tr-TR: Özelleştir

en: Customize Pay Later option display
tr-TR: Daha Sonra Öde seçeneğinin görüntülenmesini özelleştirin

en: Customize and send emails to new users on import
tr-TR: İçe aktarma sırasında e-postaları özelleştirin ve yeni kullanıcılara gönderin

en: Customize cookie banner
tr-TR: Çerez bannerını özelleştirin

en: Customize document layout & properties
tr-TR: Belge düzenini ve özelliklerini özelleştirme

en: Customize individual elements using block editors
tr-TR: Blok düzenleyicileri kullanarak bireysel öğeleri özelleştirin

en: Customize invoice PDF name format
tr-TR: Fatura numarası formatı

en: Customize label sizes
tr-TR: Nakliye etiketi boyutu

en: Customize layout elements & properties
tr-TR: Düzen öğelerini ve özelliklerini özelleştirme

en: Customize layout properties
tr-TR: Düzen özelliklerini özelleştirme

en: Customize shipping label size
tr-TR: Nakliye etiketi boyutu

en: Customize the display of the recommended products
tr-TR: Önerilen ürünlerin görünümünü özelleştirin

en: Customize the title, button, and label texts
tr-TR: Başlık, düğme ve etiket metinlerini özelleştirin

en: Customizer for WooCommerce PDF Invoices
tr-TR: WooCommerce PDF Faturaları için Özelleştirici

en: Customizer for WooCommerce PDF Invoices Plugin
tr-TR: WooCommerce PDF Faturalar Eklentisi için Özelleştirici

en: Customizer module is not active.
tr-TR: Özelleştirici modülü etkin değil.

en: Dashed
tr-TR: Kesik

en: Data Import & Export
tr-TR: Verileri İçe ve Dışa Aktarma

en: Date format strings
tr-TR: Tarih biçimi dizeleri

en: Date formats
tr-TR: Tarih biçimleri

en: Date suffix in order numbers
tr-TR: Lütfen isim giriniz

en: Date:
tr-TR: Tarih:

en: Debug
tr-TR: Hata ayıklama

en: Delete
tr-TR: Sil

en: Delete all generated invoice numbers
tr-TR: Oluşturulan tüm fatura numaralarını sil

en: Delete all the settings made by this plugin
tr-TR: Bu eklenti tarafından yapılan tüm ayarları silin

en: Delivery note
tr-TR: Teslimat notu

en: Department/Business unit/Sender name
tr-TR: Bölüm / İş Birimi / Gönderen

en: Description
tr-TR: Açıklama

en: Developed by
tr-TR: Tarafından geliştirilmiş

en: Disable guest users from asking for quote
tr-TR: Konuk kullanıcıların fiyat teklifi istemesini devre dışı bırakın

en: Dispatch Date:
tr-TR: Gönderme tarihi:

en: Dispatch Label
tr-TR: Sevk etiketi

en: Dispatch Label 1
tr-TR: Sevk etiketi

en: Dispatch label
tr-TR: Sevk etiketi

en: Display
tr-TR: Görüntüle

en: Display currency code
tr-TR: Para birimi kodunu görüntüle

en: Display free line items in the invoice
tr-TR: Faturada ücretsiz satır öğelerini göster

en: Display free line items on invoice
tr-TR: Faturada ücretsiz satır öğelerini göster

en: Display options for bundled products
tr-TR: Ürün tablosunda fiyatı göster

en: Display recommended products on the product pages
tr-TR: Ürün tablosunda fiyatı göster

en: Display state name
tr-TR: Görüntüleme durumu adı

en: Display the total number of items on label
tr-TR: Faturada ücretsiz satır öğelerini göster

en: Displays customer`s VAT number saved in the order details by third-party plugins in this document. Supported meta keys are
tr-TR: Bu belgedeki üçüncü taraf eklentiler tarafından sipariş ayrıntılarında kaydedilen müşterinin KDV numarasını görüntüler. Desteklenen meta anahtarlar

en: Displays the currently chosen document template with provisions to modify.
tr-TR: Değiştirilecek hükümlerle birlikte seçili olan belge şablonunu görüntüler.

en: Do not reset the templates
tr-TR: Şablonları sıfırlamayın

en: Do not show again
tr-TR: Tekrar gösterme

en: Document
tr-TR: Belge

en: Document customizer
tr-TR: Belgeler

en: Document details
tr-TR: Belgeler

en: Document title
tr-TR: Belgeler

en: Documentation
tr-TR: Belgeler

en: Documents
tr-TR: Dökümanlar

en: Dotted
tr-TR: Noktalı

en: Download
tr-TR: İndir

en: Download Invoice
tr-TR: Faturayı İndir

en: Download Invoices
tr-TR: Faturaları İndir

en: Download Packing slip
tr-TR: Ambalaj Kağıdı

en: Download invoice
tr-TR: Faturayı İndir

en: Drag-and-drop easy customization
tr-TR: Sürükle ve bırak özelliğiyle kolay özelleştirme

en: E-commerce Promotions
tr-TR: E-ticaret Promosyonları

en: Easy button and form customization
tr-TR: Kolay düğme ve form özelleştirmesi

en: Easy invoice layout customization
tr-TR: Kolay fatura düzeni özelleştirmesi

en: Edit
tr-TR: Düzenle

en: Email Field
tr-TR: E-posta Alanı

en: Email customers on order status change
tr-TR: Sipariş durumu değişikliğinde müşterilere e-posta gönderin

en: Email gift cards to customers
tr-TR: Müşterilere hediye kartlarını e-postayla gönderin

en: Email:
tr-TR: E-Posta:

en: Empty order
tr-TR: Boş sipariş

en: Enable Invoice
tr-TR: Faturayı etkinleştir

en: Enable RTL support
tr-TR: RTL Desteği etkinleştir

en: Enable a common print button for
tr-TR: için ortak bir yazdırma düğmesini etkinleştirin

en: Enable additional currency font support
tr-TR: Ek para birimi yazı tipi desteğini etkinleştirin

en: Enable customers to Pay Later at checkout
tr-TR: Müşterilerin ödeme sırasında Daha Sonra Ödeme yapmalarını sağlayın

en: Enable customers to print invoices & packing slips
tr-TR: Ambalaj listesine müşteri notu ekleyin

en: Enable customers to print the documents from order emails
tr-TR: Belgede müşterinin notunu görüntülemeyi etkinleştirin.

en: Enable dedicated print buttons for
tr-TR: için özel yazdırma düğmelerini etkinleştirin

en: Enable quotation request for selected products
tr-TR: Ürün tablosunda fiyatı göster

en: Enable to apply the most recent settings to previous order invoices. This will match the previous invoices with the upcoming invoices.Changing the company address, name or any other settings in the future may overwrite previously created invoices with the most up-to-date information.
tr-TR: En son ayarların önceki sipariş faturalarına uygulanmasını etkinleştirin. Bu, önceki faturaları gelecek faturalarla eşleştirecektir. Gelecekte şirket adresinin, adının veya diğer ayarların değiştirilmesi, daha önce oluşturulmuş faturaların en güncel bilgilerin üzerine yazılmasına neden olabilir.

en: Enable to attach invoice PDF to the new order email notification
tr-TR: Fatura PDF'sini e-postaya ekle

en: Enable to create invoice for orders generated before plugin installation
tr-TR: Eklentinin kurulumundan önce oluşturulan siparişler için fatura oluşturmayı etkinleştirin.

en: Enable to create invoices for free orders
tr-TR: Ücretsiz siparişler için fatura oluşturmayı etkinleştirin.

en: Enable to create invoices for free orders.
tr-TR: Ücretsiz siparişler için fatura oluşturmayı etkinleştirin.

en: Enable to have a preview of the document before the print is initiated
tr-TR: Bir kullanıcı bir yazdırma başlattığında belgenin önizlemesini almak için etkinleştirin.

en: Enable to print, download, and mail invoices.
tr-TR: Faturaları yazdırmayı, indirmeyi ve postayla göndermeyi etkinleştirin.

en: Enable to show currency code instead of currency symbol
tr-TR: Para birimi simgesi yerine para birimi kodunu göstermeyi etkinleştir

en: Enable to show state name in addresses
tr-TR: Adreslerde durum adını göstermeyi etkinleştir

en: Enable to use additional font library to support the currency symbol in pdf
tr-TR: PDF'deki para birimi sembolünü desteklemek için ek yazı tipi kitaplığının kullanılmasını etkinleştirin

en: End
tr-TR: Son

en: Ensure security with base64 & URI printing
tr-TR: Base64 ve URI yazdırmayla güvenliği sağlayın

en: Enter a name for your template
tr-TR: Şablonunuz için bir ad girin

en: Error
tr-TR: Hata

en: Error uploading the file
tr-TR: Dosya yüklenirken hata oluştu

en: Error.
tr-TR: Hata.

en: Error:
tr-TR: Hata:

en: Error: Empty JSON file
tr-TR: Hata: JSON dosyasını boşaltın

en: Error: Invalid JSON data
tr-TR: Hata: Geçersiz JSON verileri

en: Example Code
tr-TR: Örnek Kod

en: Exclude out-of-stock products
tr-TR: Stokta olmayan ürünleri hariç tutun

en: Exclude specific products
tr-TR: Belirli ürünleri hariç tut

en: Exclude virtual items from picklists
tr-TR: Sanal öğeleri seçim listelerinden hariç tut

en: Exclude virtual products from picklists
tr-TR: Sanal ürünleri seçim listelerinden hariç tut

en: Explicit/Implicit consent
tr-TR: Açık/örtük izin

en: Export
tr-TR: Dışa Aktar

en: Export and import custom fields and third-party plugin fields
tr-TR: Özel alanları ve üçüncü taraf eklenti alanlarını dışa ve içe aktarın

en: Export product images in a separate zip file
tr-TR: Ürün görsellerini ayrı bir zip dosyasına aktarın

en: Export settings (JSON)
tr-TR: Ayarları dışa aktar (JSON)

en: Export to FTP/SFTP
tr-TR: FTP/SFTP'ye aktar

en: Extensions
tr-TR: Uzantılar

en: Extra Details
tr-TR: Ekstra Ayrıntılar

en: Extra detail font size
tr-TR: Ekstra ayrıntı yazı tipi boyutu

en: Fast and Superior Support
tr-TR: Hızlı ve Üstün Destek

en: Features
tr-TR: Özellikler

en: Fee
tr-TR: Ücret

en: Field Name
tr-TR: Alan Adı

en: File path
tr-TR: Dosya Yolu

en: Filter by user role, email, date, etc
tr-TR: Kullanıcı rolüne, e-postaya, tarihe vb. göre filtreleyin

en: Filter export by products, order status, email, date, etc
tr-TR: Dışa aktarmayı ürünlere, sipariş durumuna, e-postaya, tarihe vb. göre filtreleyin

en: Filter products based on product type
tr-TR: Ürünleri ürün türüne göre filtreleyin

en: Filters
tr-TR: Filtreler

en: Finish setup
tr-TR: Kurulumu tamamla

en: Fit multiple shipping labels on a single page
tr-TR: Nakliye etiketine altbilgi ekle

en: Fixed and custom gift card amounts
tr-TR: Sabit ve özel hediye kartı tutarları

en: Font size
tr-TR: Yazı Boyutu

en: Footer
tr-TR: Altbilgi

en: For better RTL integration in PDF documents, please use our
tr-TR: Belgeler için RTL desteği. PDF belgelerinde daha iyi RTL entegrasyonu için lütfen %s mPDF eklentimizi %s kullanın.

en: For better performances
tr-TR: Daha iyi performanslar için

en: Format
tr-TR: Biçim

en: Fragile
tr-TR: Kırılabilir

en: Free
tr-TR: Ücretsiz

en: Free version
tr-TR: Ücretsiz Sürümü

en: Free vs Premium
tr-TR: Ücretsiz ve Ücretli Kıyaslaması

en: Free!
tr-TR: Ücretsiz!

en: Frequently Bought Together for WooCommerce
tr-TR: WooCommerce için Sıralı Sipariş Numarası

en: From
tr-TR: Kimden

en: From Address
tr-TR: Adresinden

en: From Address:
tr-TR: Adresinden:

en: From address
tr-TR: Adresten

en: From left
tr-TR: Soldan

en: From top
tr-TR: Üstten

en: From:
tr-TR: Gönderen:

en: Full Page
tr-TR: Tam Sayfa

en: Full page
tr-TR: Tam sayfa

en: General
tr-TR: Genel

en: General Settings
tr-TR: Genel Ayarlar

en: Generate
tr-TR: Oluştur

en: Generate Billing Address labels
tr-TR: Fatura Adresi

en: Generate From Address labels
tr-TR: Adres Satırı

en: Generate Return Address labels
tr-TR: Adres Satırı

en: Generate Shipping Address labels
tr-TR: Teslimat Adresi

en: Generate WooCommerce product feeds for Google Shopping, Facebook Shop, and Instagram Shop
tr-TR: Google Alışveriş, Facebook Mağazası ve Instagram Mağazası için WooCommerce ürün yayınları oluşturun

en: Generate address labels
tr-TR: Adres Satırı

en: Generate custom coupon URLs
tr-TR: Özel kupon URL'leri oluşturun

en: Generate custom-sized shipping labels
tr-TR: Nakliye etiketi boyutu

en: Generate dispatch labels and delivery notes
tr-TR: Sevkiyat etiketleri ve teslimat notları oluşturun

en: Generate gift cards based on order status
tr-TR: Seçilen sipariş durumları için faturalar oluşturur.

en: Generate invoices and credits notes
tr-TR: Ücretsiz siparişler için faturalar oluşturun

en: Generate invoices for existing orders
tr-TR: Ücretsiz siparişler için faturalar oluşturun

en: Generate invoices for free orders
tr-TR: Ücretsiz siparişler için faturalar oluşturun

en: Generate invoices for old orders
tr-TR: Eski siparişler için fatura oluşturun

en: Generate packing slips and credit notes
tr-TR: Sevk irsaliyeleri ve kredi notları oluşturun

en: Generate picklists
tr-TR: Seçim listeleri oluştur

en: Generate shipping labels and delivery notes
tr-TR: Teslimat Adresi

en: Generate shipping labels and dispatch labels
tr-TR: Teslimat Adresi

en: Generate ‘Shipping Address’, ‘Billing Address’, ‘From Address’, and ‘Return Address’ labels
tr-TR: 'Gönderim Adresi', 'Fatura Adresi', 'Gönderen Adresi' ve 'İade Adresi' etiketleri oluşturun

en: Generating
tr-TR: Genel

en: Get Add-on
tr-TR: Eklentiyi al

en: Get Help with Ensuring Compliance to Major Privacy Laws for Your WordPress Website - GDPR, CCPA, LGPD, CNIL, and More.
tr-TR: WordPress Web Siteniz için Başlıca Gizlilik Yasalarına (GDPR, CCPA, LGPD, CNIL ve Daha Fazlası) Uyumluluğu Sağlama Konusunda Yardım Alın.

en: Get Plugin
tr-TR: Eklentiyi Alın

en: Get advanced features for your
tr-TR: Cihazınız için gelişmiş özellikler edinin

en: Give away product coupons
tr-TR: Ürün kuponlarını dağıtın

en: Go to plugins page
tr-TR: Eklentiler sayfasına git

en: Go to support
tr-TR: Desteğe git

en: Google local product inventory feed
tr-TR: Google yerel ürün envanteri feed'i

en: Granular consent based on cookie categories
tr-TR: Çerez kategorilerine dayalı ayrıntılı izin

en: Group products by 'Category'
tr-TR: Ürünleri 'Kategori'ye göre gruplandırın

en: Group products by category
tr-TR: Ürünleri kategoriye göre gruplandırın

en: Group products by ‘Category’
tr-TR: Ürünleri ‘Kategori’ye göre gruplandırın

en: Group products by ‘Order’
tr-TR: Ürünleri 'Sipariş'e göre gruplandırın

en: Group products in picklist by order/category
tr-TR: Seçim listesindeki ürünleri siparişe/kategoriye göre gruplayın

en: Header Color
tr-TR: Başlık Rengi

en: Height
tr-TR: Yükseklik

en: Hello there! Let’s begin with the basics
tr-TR: Selamlar! Temel bilgilerle başlayalım

en: Help Guide
tr-TR: Yardım rehberi

en: Help Links
tr-TR: Yardım Bağlantıları

en: Help and Support
tr-TR: Yardım ve Destek

en: Hey, we at %1$s WebToffee %2$s would like to thank you for using %3$s %4$s %5$s. %6$s Less than a minute of your time will motivate us to keep doing what we do. We would really appreciate if you could take a moment to drop a quick review that motivate us to keep going.
tr-TR: Merhaba, %sWebToffee%s olarak %s %s %s kullandığınız için teşekkür ederiz. %s Zamanınızın bir dakikadan az olması, yaptığımız şeyi yapmaya devam etmemiz için bizi motive edecektir. Bizi devam etmeye motive eden hızlı bir inceleme bırakmak için biraz zaman ayırabilirseniz gerçekten minnettar oluruz.

en: Hide prices and ‘add to cart’ button
tr-TR: Fiyatları gizle ve 'sepete ekle' düğmesi

en: Hide/Show received seal in invoice
tr-TR: Faturada alınan mührü gizle/göster

en: Hide/Show received seal in invoice.
tr-TR: Faturada alınan mührü gizle/göster.

en: I am unable to add customer VAT(or GSTIN or ABN or any other tax id etc)
tr-TR: Müşteri KDV'sini (veya GSTIN veya ABN'yi veya başka bir vergi kimliğini vb.) ekleyemiyorum

en: I couldn't understand how to make it work
tr-TR: Nasıl çalıştığını anlayamıyorum

en: I found a better plugin
tr-TR: Daha iyi bir eklenti buldum

en: I rather wouldn't say
tr-TR: Belirtmemeyi tercih ederim

en: INVOICE
tr-TR: FATURA

en: If left blank, default to the logo from General settings. Ensure to select company logo from ‘Invoice > Customize > Company Logo’ to reflect on the invoice. Recommended size is 150×50px.
tr-TR: Boş bırakılırsa Genel ayarlardan logo varsayılan olarak alınır.Faturaya yansıtmak için ‘Fatura > Özelleştir > Firma Logosu’ kısmından firma logosunu seçtiğinizden emin olunuz. Önerilen boyut 150x50 pikseldir.

en: If the order number is
tr-TR: Sipariş numarası ise

en: If you have a moment, please let us know why you are deactivating:
tr-TR: Biraz zamanınız varsa lütfen neden devre dışı bıraktığınızı bize bildirin:

en: Image
tr-TR: Resim

en: Image Signature
tr-TR: İmza İmza

en: Image label
tr-TR: Fiyat etiketi

en: Image text align
tr-TR: Fiyat metni hizalaması

en: Import
tr-TR: İçe Aktar

en: Import & export custom fields and values
tr-TR: Özel alanları ve değerleri içe ve dışa aktarın

en: Import and export coupons
tr-TR: Kuponları içe ve dışa aktarma

en: Import from URL, Google Sheets, FTP/SFTP
tr-TR: URL'den, Google E-Tablolardan, FTP/SFTP'den içe aktar

en: Import settings (JSON)
tr-TR: Ayarları içe aktar (JSON)

en: Import/export Products, Orders, Subscriptions, Coupons, Customers, WordPress Users, Categories & Tags, Reviews
tr-TR: Ürünleri İçe/Dışa Aktarma, Siparişler, Abonelikler, Kuponlar, Müşteriler, WordPress Kullanıcıları, Kategoriler ve Etiketler, İncelemeler

en: Imported successfully
tr-TR: Başarıyla içe aktarıldı

en: Importing the file will delete all the settings and replace with data from chosen file
tr-TR: Dosyanın içe aktarılması tüm ayarları silecek ve yerine seçilen dosyadaki verileri koyacaktır

en: In minutes. Eg: 1440 for 1 day. Minimum value is 1440
tr-TR: Dakikalar içinde. Örn: 1 gün için 1440. Minimum değer 1440

en: Include free(priced as 0) line items in the invoice
tr-TR: Faturada ücretsiz satır öğelerini göster

en: Include or exclude specific categories
tr-TR: Belirli kategorileri dahil edin veya hariç tutun

en: Include product image
tr-TR: Ürün resmini dahil et

en: Include product image in delivery note
tr-TR: Ürün resmini dahil et

en: Include the package number & box names on the label
tr-TR: Paket numarasını ve kutu adlarını etikete ekleyin

en: Incorrect file
tr-TR: Yanlış dosya

en: Increment sequence in custom series
tr-TR: Özel serilerdeki artış sırası

en: Input a custom prefix for ‘PDF name format’ that will appear at the beginning of the name. Defaulted to ‘Invoice_’.
tr-TR: Adın başında görünecek olan "PDF ad biçimi" için özel bir önek girin. Varsayılan olarak "Fatura_" olarak ayarlanmıştır.

en: Instruction
tr-TR: Talimat

en: Interval
tr-TR: Aralık

en: Invalid access key and mail id
tr-TR: Geçersiz erişim anahtarı ve posta kimliği

en: Invalid order id
tr-TR: Geçersiz sipariş kimliği

en: Invoice
tr-TR: Fatura

en: Invoice > Customize > Company Logo / Name
tr-TR: Şirket Logosu / Adı

en: Invoice Date
tr-TR: Fatura tarihi

en: Invoice Date:
tr-TR: Fatura Tarihi:

en: Invoice Generation In Progress
tr-TR: Fatura Oluşturma Devam Ediyor

en: Invoice No.:
tr-TR: Fatura No:

en: Invoice No:
tr-TR: Fatura No:

en: Invoice Number
tr-TR: Fatura Numarası

en: Invoice date
tr-TR: Fatura Tarihi

en: Invoice date:
tr-TR: Fatura Tarihi:

en: Invoice details
tr-TR: Sipariş Detayları

en: Invoice in PDF format will be attached with the order email for chosen order statuses.
tr-TR: PDF formatındaki fatura, seçilen sipariş durumları için sipariş e-postasına eklenecektir.

en: Invoice no:
tr-TR: Fatura No:

en: Invoice number
tr-TR: Fatura numarası

en: Invoice number format
tr-TR: Fatura numarası formatı

en: Invoice number length
tr-TR: Fatura numarası uzunluğu

en: Invoice numbers are getting generated in the background. This process may take a little while, so please be patient.
tr-TR: Arka planda fatura numaraları üretiliyor. Bu işlem biraz zaman alabilir, lütfen sabırlı olun.

en: Invoice setup successfully
tr-TR: Fatura kurulumu başarıyla yapıldı

en: Invoice total
tr-TR: Fatura toplamı

en: Invoice total tax
tr-TR: Fatura toplam vergisi

en: Invoice/Packing
tr-TR: Fatura / Paketleme

en: Invoiced date
tr-TR: Fatura Tarihi

en: Invoices, Packing Slips and Credit Notes Module
tr-TR: WooCommerce PDF Faturaları, Ambalaj Fişleri, Teslim Notları ve Nakliye Etiketleri

en: Invoices, Packing slips and Credit notes
tr-TR: Faturalar, Sevk irsaliyeleri ve Kredi notları

en: It seems the products in this order were removed, we cannot proceed this actoin now.
tr-TR: Bu siparişteki ürünler kaldırılmış görünüyor, şu anda bu işleme devam edemiyoruz.

en: It seems this order is not yours
tr-TR: Görünüşe göre bu sipariş senin değil

en: It seems this order is not yours.
tr-TR: Görünüşe göre bu sipariş sana ait değil.

en: Item with same meta key already exists
tr-TR: Aynı meta anahtara sahip öğe zaten var

en: Jumbing LED Light Wall Ball
tr-TR: Sıçrayan LED Işık Duvar Topu

en: Keep dry
tr-TR: Kuru tut

en: Key in your company name.
tr-TR: Şirketinizin adını girin.

en: Knock, Knock!
tr-TR: Tak, tak!

en: Label
tr-TR: Etiket

en: Language support issues
tr-TR: Dil desteği sorunları

en: Last imported on:
tr-TR: Son içe aktarma tarihi:

en: Last updated on:
tr-TR: Son güncelleme tarihi:

en: Left
tr-TR: Sol

en: Lighter
tr-TR: İnce

en: Lightning-fast printing
tr-TR: Işık hızında baskı

en: Limit spams with reCAPTCHA
tr-TR: reCAPTCHA ile spam'leri sınırlayın

en: Line height
tr-TR: Satır yüksekliği

en: Load from WooCommerce
tr-TR: WooCommerce'den Yükle

en: Location based exclusion for banner
tr-TR: Banner için konuma dayalı hariç tutma

en: Log all Stripe transactions
tr-TR: Tüm Stripe işlemlerini günlüğe kaydet

en: Logged in users
tr-TR: Kullanıcılar oturum

en: Logo Height
tr-TR: Logo Yüksekliği

en: Logo Width
tr-TR: Logo Genişliği

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc nec vehicula purus. Mauris tempor nec ipsum ac tempus. Aenean vehicula porttitor tortor, et interdum tellus fermentum at. Fusce pellentesque justo rhoncus
tr-TR: Lorem ipsum dolor sit amet, conectetur adipiscing elit. Nunc nec araç purus. Mauris tempor nec ipsum ac tempus. Aenean araç porttitor tortor, et interdum tellus fermentum at. Fusce pellentesque justo rhoncus

en: Lots of customization options like button style, position, etc
tr-TR: Düğme stili, konumu vb. gibi birçok özelleştirme seçeneği

en: Maintains action history and debug logs
tr-TR: Eylem geçmişini ve hata ayıklama günlüklerini korur

en: Manage user credit balance
tr-TR: Kullanıcı kredi bakiyesini yönet

en: Manual Signature
tr-TR: Manuel İmza

en: Manually create a bought-together list
tr-TR: Birlikte satın alınanlar listesini manuel olarak oluşturma

en: Map categories on product level
tr-TR: Kategorileri ürün düzeyinde haritalayın

en: Mauris dignissim neque ut sapien vulputate, eu semper tellus porttitor. Cras porta lectus id augue interdum egestas.
tr-TR: Mauris dignissim neque ut sapien vulputate, eu semper tellus porttitor. Cras porta lectus id augue interdum egestas. Askıya alma potansiyeli. Phasellus mollis porttitor enim sit amet fringilla. Nulla sed ligula venenatis, rutrum lectus vel

en: Mauris dignissim neque ut sapien vulputate, eu semper tellus porttitor. Cras porta lectus id augue interdum egestas. Suspendisse potenti. Phasellus mollis porttitor enim sit amet fringilla. Nulla sed ligula venenatis, rutrum lectus vel
tr-TR: Mauris dignissim neque ut sapien vulputate, eu semper tellus porttitor. Cras porta lectus id augue interdum egestas. Askıya alma potansiyeli. Phasellus mollis porttitor enim sit amet fringilla. Nulla sed ligula venenatis, rutrum lectus vel

en: Mention the name of the plugin or meta key if any
tr-TR: Varsa eklentinin veya meta anahtarın adını belirtin

en: Meta Key
tr-TR: Anahtar Kelimeler

en: Missing RTL/Unicode language(e.g Chinese, Arabic etc) support for PDF document.
tr-TR: PDF belgesi için eksik RTL/Unicode dili (ör. Çince, Arapça vb.) desteği.

en: Monitor payments using Stripe dashboard
tr-TR: Stripe kontrol panelini kullanarak ödemeleri izleyin

en: More order number templates
tr-TR: Yeni şablon oluştur

en: Multilingual support
tr-TR: Çok dilli destek

en: Multiple address label layouts
tr-TR: Adsız şablon

en: Multiple display formats for bundled products
tr-TR: Ürün tablosunda fiyatı göster

en: Multiple display options for bundle products
tr-TR: Paket ürünler için çoklu görüntüleme seçenekleri

en: Multiple pre-built layouts
tr-TR: Adsız şablon

en: Multiple premium invoice templates to choose from
tr-TR: Aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla premium fatura şablonu

en: Multiple product recommendation layouts
tr-TR: Çoklu ürün öneri düzenleri

en: Multiple templates to personalize the document
tr-TR: Belgeyi kişiselleştirmek için birden fazla şablon

en: Multiple templates to personalize the label
tr-TR: Etiketi kişiselleştirmek için birden fazla şablon

en: My account - Order details page
tr-TR: Hesabım - Sipariş ayrıntıları sayfası

en: My account - Order lists page
tr-TR: Hesabım - Sipariş listeleri sayfası

en: My templates
tr-TR: Şablonlarım

en: Name
tr-TR: İsim

en: Need a field to add the tax id on checkout page
tr-TR: Ödeme sayfasına vergi kimliğini eklemek için bir alana ihtiyacınız var

en: Next
tr-TR: Sonraki

en: No
tr-TR: Hayır

en: No files found.
tr-TR: Dosya bulunamadı.

en: No modules
tr-TR: Modül yok

en: No of Items
tr-TR: Belgelerin ürün tablosunda sipariş öğelerini kategoriye göre gruplayın.

en: No template found.
tr-TR: Şablon bulunamadı.

en: No temporary file found
tr-TR: Geçici dosya bulunamadı

en: None
tr-TR: Yok

en: Not interested
tr-TR: İlgilenmiyorum

en: Note
tr-TR: Not

en: Note:
tr-TR: Not:

en: Offer store credits
tr-TR: Mağaza kredileri teklif edin

en: Offers built-in label templates
tr-TR: Adsız şablon

en: Offers cloud printing of invoice PDFs using PrintNode
tr-TR: PrintNode kullanarak fatura PDF'lerinin buluttan yazdırılmasını sağlar

en: One or more order do not have invoice generated. Generate manually?
tr-TR: Bir veya daha fazla siparişin faturası yok. Manuel olarak oluştur?

en: Opacity
tr-TR: Opaklık

en: Option to enable in-context checkout
tr-TR: Bağlam içi ödemeyi etkinleştirme seçeneği

en: Option to include/exclude tax to Invoice
tr-TR: Faturaya vergi dahil etme/hariç tutma seçeneği

en: Option to set up a specific PayPal locale
tr-TR: Belirli bir PayPal yerel ayarı oluşturma seçeneği

en: Order
tr-TR: Sipariş

en: Order Date
tr-TR: Sipariş Tarihi

en: Order Date:
tr-TR: Sipariş Tarihi:

en: Order Details
tr-TR: Sipariş Detayları

en: Order Discount
tr-TR: Sipariş İndirimi

en: Order Meta
tr-TR: Sipariş Metası

en: Order No.:
tr-TR: Sipariş No.:

en: Order No:
tr-TR: Sipariş No:

en: Order Number
tr-TR: Sipariş Numarası

en: Order date
tr-TR: Sipariş tarihi

en: Order date:
tr-TR: Sipariş Tarihi:

en: Order discount
tr-TR: Sipariş İndirimi

en: Order email
tr-TR: Sipariş e-postası

en: Order meta fields
tr-TR: Mevcut Sipariş Meta Alanını Ekleyin

en: Order no:
tr-TR: Sipariş No:

en: Order number
tr-TR: Sipariş Numarası

en: Order number (default)
tr-TR: Sipariş numarası (varsayılan)

en: Other
tr-TR: Diğer

en: Others
tr-TR: Diğerleri

en: Output
tr-TR: Çıktı

en: PDF Invoices
tr-TR: PDF Faturalar

en: PDF library
tr-TR: PDF kitaplığı

en: PDF name format
tr-TR: Tarih biçimleri

en: PREVIEW
tr-TR: ÖNİZLEME

en: Package Number
tr-TR: Takip numarası

en: Packing slip
tr-TR: Ambalaj Kağıdı

en: Partial and Full Refund of the order amount
tr-TR: Sipariş tutarının Kısmi ve Tam İadesi

en: PayPal Express Checkout Payment Gateway for WooCommerce
tr-TR: WooCommerce için PayPal Ekspres Ödeme Ödeme Ağ Geçidi

en: Payment & subscription
tr-TR: Açıklama

en: Payment Method
tr-TR: Ödeme Yöntemi

en: Payment Method:
tr-TR: Ödeme Yöntemi:

en: Payment method
tr-TR: Ödeme Yöntemi

en: Payment method:
tr-TR: Ödeme yöntemi:

en: Payment method:
tr-TR: Ödeme yöntemi:

en: Payment received stamp
tr-TR: Ödeme alındı damgası

en: Phone No:
tr-TR: Telefon:

en: Phone no:
tr-TR: Telefon:

en: Phone number
tr-TR: Telefon numarası

en: Pick list
tr-TR: Seçim listesi

en: Pick lists
tr-TR: Seçim listesi

en: Picklist
tr-TR: Seçim listesi

en: Picklists Add-on
tr-TR: Seçim listesi

en: Please enter mandatory fields
tr-TR: Lütfen zorunlu alanları girin

en: Please enter name
tr-TR: Lütfen isminizi giriniz

en: Please enter order number
tr-TR: Lütfen isim giriniz

en: Please fill the `from address` in the plugin's general settings.
tr-TR: Lütfen eklentinin genel ayarlarında `adresinden` doldurun.

en: Please save all data before leaving this page. All unsaved data will be lost. Are you sure?
tr-TR: Lütfen bu sayfadan ayrılmadan önce tüm verileri kaydedin. Tüm kaydedilmemiş veriler kaybedilecek. Emin misiniz?

en: Please select json file
tr-TR: Lütfen json dosyasını seçin

en: Please wait
tr-TR: Lütfen bekleyin

en: Plugin settings not available in my language
tr-TR: Eklenti ayarları benim dilimde mevcut değil

en: Postal code
tr-TR: Posta Kodu

en: Pre-built layout for documents
tr-TR: Her belge için önceden oluşturulmuş çeşitli şablonlar

en: Pre-built layouts
tr-TR: Önceden oluşturulmuş düzenler

en: Pre-built layouts & customizable templates
tr-TR: Önceden oluşturulmuş düzenler ve özelleştirilebilir şablonlar

en: Pre-built layouts for documents
tr-TR: Her belge için önceden oluşturulmuş çeşitli şablonlar

en: Pre-built proforma invoice layouts
tr-TR: Proforma Fatura

en: Prefix
tr-TR: Önek

en: Premium Extensions
tr-TR: Premium Uzantılar

en: Premium extensions
tr-TR: Premium uzantılar

en: Premium version
tr-TR: Ücretli versiyon

en: Present
tr-TR: Mevcut

en: Preview before printing
tr-TR: Yazdırmadan önce önizleme

en: Preview documents before printing
tr-TR: Yazdırmadan önce önizleme

en: Preview sample PDF
tr-TR: Örnek PDF'yi önizleyin

en: Price
tr-TR: Fiyat

en: Price label
tr-TR: Fiyat etiketi

en: Price text align
tr-TR: Fiyat metni hizalaması

en: Print
tr-TR: Yazdır

en: Print Delivery note
tr-TR: Teslim notunu yazdır

en: Print Dispatch Label
tr-TR: Sevk Etiketi Yazdır

en: Print Invoice
tr-TR: Fatura yazdır

en: Print Invoices
tr-TR: Faturaları Yazdır

en: Print PDF invoices for WooCommerce
tr-TR: WooCommerce için abonelikler

en: Print Packing slip
tr-TR: Ambalaj fişini yazdır

en: Print Shipping Label
tr-TR: Kargo etiketi yazdır

en: Print button access for
tr-TR: Yazdırma düğmesi erişimi

en: Print invoice
tr-TR: BANKA HESAP NUMARALARIMIZ

en: Print/Download
tr-TR: İndir

en: Print/Download Delivery note
tr-TR: Teslim notunu yazdır

en: Print/Download Dispatch Label
tr-TR: Sevk Etiketi Yazdır

en: Print/Download Invoice
tr-TR: Faturayı İndir

en: Print/Download Packing slip
tr-TR: Ambalaj Kağıdı

en: Prints Packing List,Invoice,Delivery Note and Shipping Label.
tr-TR: Paket Listesi, Fatura, İrsaliye ve Sevkiyat Etiketini yazdırır.

en: Privacy Policy
tr-TR: Gizlilik Politikası

en: Privacy compliance
tr-TR: Gizlilik Politikası

en: Pro Add-on
tr-TR: Profesyonel Eklenti

en: Pro version
tr-TR: Profesyonel sürüm

en: Pro-rate charges till first renewal
tr-TR: İlk yenilemeye kadar eşit oranlı ücretler

en: Product
tr-TR: Ürün

en: Product Table
tr-TR: Ürün Tablosu

en: Product attributes
tr-TR: Ürün özellikleri

en: Product label
tr-TR: Çözüm Etiketi

en: Product meta fields
tr-TR: Mevcut Sipariş Meta Alanını Ekleyin

en: Product text align
tr-TR: Ürün metni hizala

en: Proforma Invoices Add-on
tr-TR: Proforma Fatura

en: Proforma invoice
tr-TR: Proforma Fatura

en: Proforma invoice number format
tr-TR: Proforma fatura numarası biçimi

en: Proforma invoices
tr-TR: Proforma Faturalarda

en: Provide refunds to store credit
tr-TR: Mağaza kredisine geri ödeme sağlayın

en: QR Code
tr-TR: QR Kodu

en: QR Code Addon for WooCommerce PDF Invoices
tr-TR: WooCommerce PDF Faturaları için QR Kod Eklentisi

en: QR code
tr-TR: Barkod

en: Qty label
tr-TR: Adet etiket

en: Qty text align
tr-TR: Adet metin hizalaması

en: Quantity
tr-TR: Miktar

en: Quick setup page to add & edit recommendations
tr-TR: Önerileri eklemek ve düzenlemek için hızlı kurulum sayfası

en: RTL support for documents
tr-TR: Diğer belgeler

en: Rate us now
tr-TR: Bizi şimdi değerlendirin

en: Recommended 128MB or more
tr-TR: Önerilen 128MB veya daha fazla

en: Recommended for better performances
tr-TR: Daha iyi performanslar için önerilir

en: Recommended size is 150x50px.
tr-TR: Boş bırakılırsa Genel ayarlardan logo varsayılan olarak alınır.Faturaya yansıtmak için ‘Fatura > Özelleştir > Firma Logosu’ kısmından firma logosunu seçtiğinizden emin olunuz. Önerilen boyut 150x50 pikseldir.

en: Recommended size is 150×50px
tr-TR: Önerilen boyut 150×50 pikseldir

en: Recommended to compress PDF documents
tr-TR: PDF belgelerini sıkıştırmak için önerilir

en: Recommended, will use fallback functions
tr-TR: Önerilen, geri dönüş işlevlerini kullanacak

en: Refer to our documentation to setup and get started
tr-TR: Ayarlamak ve başlamak için belgelerimize bakın

en: Refund
tr-TR: İade

en: Refund in this order seems not having credit number yet. Do you want to manually generate one ?
tr-TR: sayı henüz oluşturulmadı. El ile bir tane oluşturmak istiyor musunuz?

en: Remind me later
tr-TR: Bana daha sonra hatırlat

en: Remote Print add-on for WooCommerce PDF Invoices - PrintNode
tr-TR: WooCommerce PDF Faturaları için Uzaktan Yazdırma eklentisi - PrintNode

en: Removing year [Y] from the prefix will disable the annual reset functionality
tr-TR: [Y] yılını önekten kaldırmak, yıllık sıfırlama işlevini devre dışı bırakacaktır

en: Removing year [Y] from the suffix will disable the annual reset functionality
tr-TR: Son ekten [Y] yılını kaldırmak, yıllık sıfırlama işlevini devre dışı bırakacaktır

en: Renewal interval & expiry customizations
tr-TR: Yenileme aralığı ve sona erme özelleştirmeleri

en: Replace the existing templates
tr-TR: Mevcut şablonları değiştirin

en: Required
tr-TR: Gerekli

en: Required if you have images in your documents
tr-TR: Belgelerinizde resimleriniz varsa gereklidir

en: Reset
tr-TR: Sıfırla

en: Reset all settings to default
tr-TR: Tüm ayarları varsayılana sıfırla

en: Reset successfully
tr-TR: Başarıyla sıfırla

en: Reset will delete all the settings, saved templates and reset to the default settings
tr-TR: Sıfırla tüm ayarları, kayıtlı şablonları silecek ve varsayılan ayarlara sıfırlayacaktır

en: Restrict coupons by country
tr-TR: Kuponları ülkeye göre kısıtla

en: Retain user passwords on import/export
tr-TR: İçe/dışa aktarmada kullanıcı şifrelerini koruyun

en: Return Policy
tr-TR: İade politikasi

en: Return address
tr-TR: Fatura adresini değiştir

en: Return policy
tr-TR: Ürün iade politikası

en: Review
tr-TR: İnceleme

en: Review now
tr-TR: Şimdi inceleyin

en: Right
tr-TR: Sağ

en: S.NO
tr-TR: S.HAYIR

en: S.no
tr-TR: S.NO

en: SKU
tr-TR: Stok Kodu

en: SKU label
tr-TR: SKU etiketi

en: SKU text align
tr-TR: SKU metin hizalaması

en: SSN number
tr-TR: Kimlik numarası

en: Save
tr-TR: Kaydet

en: Save and activate
tr-TR: Gönder & Devre Dışı Bırak

en: Save before you proceed.
tr-TR: Devam etmeden önce kaydedin.

en: Save document layout as template
tr-TR: Şablon yüklenemedi.

en: Saving
tr-TR: Kaydediliyor

en: Saving...
tr-TR: Kaydediliyor...

en: Scan and list cookies
tr-TR: Çerezleri tarayın ve listeleyin

en: Schedule automated import & export
tr-TR: Otomatik içe ve dışa aktarmayı planlama

en: Schedule automated import and export
tr-TR: Otomatik içe ve dışa aktarmayı zamanlayın

en: Secure
tr-TR: Güvenli

en: Secured payments with SCA and 3D secure
tr-TR: SCA ve 3D secure ile güvenli ödemeler

en: Select One
tr-TR: Birini seç

en: Select a name format for PDF invoice that includes invoice/order number.
tr-TR: Fatura/sipariş numarası içeren PDF faturası için bir ad biçimi seçin.

en: Select country
tr-TR: Ülke Seç

en: Select email classes that match the order statuses selected under the 'Automate invoice creation option. If no order status is selected, you must manually generate invoice to attach it with these order emails.
tr-TR: 'Fatura oluşturmayı otomatikleştir' seçeneğinin altında seçilen sipariş durumlarıyla eşleşen e-posta sınıflarını seçin. Hiçbir sipariş durumu seçilmezse, faturayı bu sipariş e-postalarına eklemek için manuel olarak oluşturmanız gerekir.

en: Select/add order meta to display additional information related to the order on the invoice.
tr-TR: Siparişinize ait ek detayların faturada görüntülenmesini sağlar.

en: Seller name
tr-TR: Satıcı Adı

en: Seller tax ID
tr-TR: Satıcı vergi numarası

en: Send automated emails notifications
tr-TR: Fatura tarihini değiştir

en: Separate tax column in product table for multiple tax options in dispatch labels
tr-TR: Birden çok vergi seçeneği için ürün tablosunda ayrı vergi sütunu

en: Separate tax column in product table for multiple tax options in proforma invoices
tr-TR: Birden çok vergi seçeneği için ürün tablosunda ayrı vergi sütunu

en: Separate tax column in the product table for multiple tax options in invoices
tr-TR: Birden çok vergi seçeneği için ürün tablosunda ayrı vergi sütunu

en: Sequential Order Number for WooCommerce
tr-TR: WooCommerce için Sıralı Sipariş Numarası

en: Serial No label
tr-TR: Fiyat etiketi

en: Serial no text align
tr-TR: Fiyat metni hizalaması

en: Set custom proforma invoice number
tr-TR: Sipariş numarasını fatura numarası olarak kullan

en: Set free trial and sign-up fee
tr-TR: Ücretsiz deneme ve kayıt ücretini belirleyin

en: Set quote expiry period
tr-TR: Teklifin geçerlilik süresini ayarlayın

en: Set the  Size of the Shipping label to be either full page or custom size.
tr-TR: Gönderi etiketinin Boyutunu tam sayfa veya özel boyut olacak şekilde ayarlayın.

en: Set up a redirect page
tr-TR: Yönlendirme sayfası ayarlama

en: Set up discounts on the recommended product bundle
tr-TR: Önerilen ürün paketinde indirimler ayarlayın

en: Settings
tr-TR: Ayarlar

en: Settings Updated
tr-TR: Ayarlar güncellendi

en: Settings are empty
tr-TR: Ayarlar boş

en: Settings updated.
tr-TR: Ayarlar güncellendi.

en: Ship Date:
tr-TR: Kargo etiketi:

en: Ship to
tr-TR: Alıcı

en: Shipping
tr-TR: Kargo

en: Shipping Address
tr-TR: Teslimat Adresi

en: Shipping Address:
tr-TR: Teslimat Adresi:

en: Shipping Label
tr-TR: Gönderim etiketi

en: Shipping Label 1
tr-TR: Kargo etiketi

en: Shipping Method
tr-TR: Gönderi Yöntemi

en: Shipping address
tr-TR: Teslimat adresi

en: Shipping label
tr-TR: Kargo etiketi

en: Shipping label size
tr-TR: Nakliye etiketi boyutu

en: Shipping labels
tr-TR: WooCommerce PDF Faturaları, Sevkiyat Fişleri, Teslimat Notları ve Nakliye Etiketleri

en: Shipping labels, Dispatch labels and Delivery Notes Module
tr-TR: Gönderi etiketleri, Sevkiyat etiketleri ve Teslimat Notları Modülü

en: Shipping labels, Dispatch labels and Delivery notes
tr-TR: Gönderi etiketleri, Gönderim etiketleri ve Teslimat notları

en: Shop name
tr-TR: Mağaza adı

en: Shortcode support for the Paypal Express button
tr-TR: Paypal Express düğmesi için kısa kod desteği

en: Show Less
tr-TR: Az göster

en: Show More
tr-TR: Daha Fazla Göster

en: Show Pay Later option at checkout
tr-TR: Ödeme sırasında Daha Sonra Öde seçeneğini göster

en: Show different taxes in separate columns
tr-TR: Farklı vergileri ayrı sütunlarda göster

en: Show payment link on invoice
tr-TR: Faturada ödeme bağlantısını göster

en: Show print invoice button for customers
tr-TR: Müşteriler için fatura yazdır düğmesini göster

en: Show print invoice button to customers
tr-TR: Müşteriler için fatura yazdır düğmesini göster

en: Show print packing slip button to customers
tr-TR: Müşteriler için fatura yazdır düğmesini göster

en: Show product variation data
tr-TR: Ürün varyasyonu ekle

en: Show variation data for variable products
tr-TR: Değişken ürünler için varyasyon verilerini göster

en: Show variation data of products
tr-TR: Ürünlerin varyasyon verilerini göster

en: Shows a preview of the template on an actual order. Key in an order number to view the same.
tr-TR: Gerçek bir siparişte şablonun bir önizlemesini gösterir. Aynısını görüntülemek için bir sipariş numarası girin.

en: Signature type
tr-TR: İmza türü

en: Skip invoice setup
tr-TR: Fatura kurulumunu atla

en: Smart Coupons for WooCommerce
tr-TR: WooCommerce için Akıllı Kuponlar

en: Solid
tr-TR: Katı

en: Some useful `filters` to extend plugin's functionality
tr-TR: Eklentinin işlevselliğini artırmak için bazı yararlı `filtreler`

en: Sort order items in product table
tr-TR: Ürün tablosuna ürün resmi ekle

en: Sort order items in the product table
tr-TR: Belgelerin ürün tablosundaki sipariş öğelerini sıralayın.

en: Sort order items in the product table
tr-TR: Belgelerin ürün tablosundaki sipariş öğelerini sıralayın.

en: Sort products based on Name or SKU
tr-TR: Ürünleri Ada veya SKU'ya göre sıralayın

en: Specify your company tax ID. For e.g., you may enter as VAT: GB123456789, GSTIN:0948745 or ABN:51 824 753 556
tr-TR: Şirket vergi numaranızı belirtin. Örneğin KDV olarak girebilirsiniz: GB123456789, GSTIN:0948745 veya ABN:51 824 753 556

en: Start
tr-TR: Başla

en: Step 1
tr-TR: Adım 1

en: Step 2
tr-TR: Adım 2

en: Step 3
tr-TR: Adım 3

en: Style
tr-TR: Stil

en: Submit & Deactivate
tr-TR: Gönder & Devre Dışı Bırak

en: Subscriptions for WooCommerce
tr-TR: WooCommerce için abonelikler

en: Subtotal
tr-TR: Ara Toplam

en: Success
tr-TR: Başarılı

en: Successfully cleared all temp files.
tr-TR: Tüm geçici dosyalar başarıyla temizlendi.

en: Suffix
tr-TR: Sonek

en: Summary Table
tr-TR: Özet Tablosu

en: Support
tr-TR: Destek

en: Support for additional fields that can be added to the feed
tr-TR: Feed'e eklenebilecek ek alanlar için destek

en: Support for multiple product types
tr-TR: Çoklu paketleme türlerini destekler

en: Support for serial and USB scales
tr-TR: Seri ve USB teraziler için destek

en: Supported address types
tr-TR: Diğer belgeler

en: Supported by a team with 99% Customer Satisfaction Score
tr-TR: %99 Müşteri Memnuniyeti Skoruna sahip bir ekip tarafından desteklenmektedir

en: Supported documents
tr-TR: Diğer belgeler

en: Supports Excel, XML, CSV, and TSV file formats
tr-TR: Excel, XML, CSV ve TSV dosya formatlarını destekler

en: Supports WooCommerce Subscriptions for Express buttons
tr-TR: Ekspres düğmeler için WooCommerce Aboneliklerini destekler

en: Supports automatic & manual printing
tr-TR: Otomatik ve manuel yazdırmayı destekler

en: Supports recurring discounts
tr-TR: Diğer belgeler

en: Supports recurring payments
tr-TR: Diğer belgeler

en: Switching to order number will disable the annual reset functionality
tr-TR: Sipariş numarasına geçiş, yıllık sıfırlama işlevini devre dışı bırakacaktır

en: Sync WooCommerce products to Facebook catalog
tr-TR: WooCommerce ürünlerini Facebook kataloğuyla senkronize edin

en: Synchronize subscription renewal
tr-TR: Abonelik yenilemeyi senkronize et

en: System Configuration
tr-TR: Sistem yapılandırması

en: System Info
tr-TR: Sistem Bilgisi

en: Table body text color
tr-TR: Tablo gövdesi metin rengi

en: Table head background
tr-TR: Masa başı arka plan

en: Table head text color
tr-TR: Masa başı metin rengi

en: Tax ID
tr-TR: Vergi Numarası

en: Tax label
tr-TR: Toplam etiket

en: Tax text align
tr-TR: Toplam metin hizalaması

en: Tel Field
tr-TR: Tel Alan

en: Template created and activated.
tr-TR: Şablon oluşturuldu.

en: Template created.
tr-TR: Şablon oluşturuldu.

en: Template updated and activated.
tr-TR: Şablon güncellendi.

en: Template updated.
tr-TR: Şablon güncellendi.

en: Template with same name already exists.
tr-TR: Aynı ada sahip şablon zaten var.

en: Templates
tr-TR: Şablonlar

en: Text
tr-TR: Metin

en: Text Color
tr-TR: Metin Rengi

en: Text align
tr-TR: Metin hizalama

en: Text color
tr-TR: Metin rengi

en: That’s awesome! We’d love it if you take a moment to share what you think and help spread the word.
tr-TR: Bu harika! Bir dakikanızı ayırıp düşüncelerinizi paylaşırsanız ve haberin yayılmasına yardımcı olursanız çok seviniriz.

en: The best-in-the-class import, export, and migration solutions for your WooCommerce data
tr-TR: WooCommerce verileriniz için sınıfının en iyisi içe aktarma, dışa aktarma ve taşıma çözümleri

en: The company name and the address details from this section will be used as the sender address in the invoice and other related documents.
tr-TR: Fatura ve ilgili belgeleri uygun şekilde doldurmak için firma ve adres bölümlerinden aşağıdaki bölümlerden gönderim yapılır.

en: The date is displayed on the invoice. It can be either the order creation date or the invoiced date.
tr-TR: Tarih faturada görüntülenir. Siparişin oluşturulma tarihi veya fatura tarihi olabilir.

en: The default library to be used PDF generation
tr-TR: PDF oluşturmak için varsayılan kitaplık

en: The latest specified starting number will be used after reset
tr-TR: Sıfırlamadan sonra belirtilen en son başlangıç numarası kullanılacaktır

en: The most popular payment gateways and subscription solutions to scale your business
tr-TR: İşletmenizi ölçeklendirmek için en popüler ödeme ağ geçitleri ve abonelik çözümleri

en: The plugin didn't work as expected
tr-TR: Eklenti beklendiği gibi çalışmadı

en: The plugin is great, but I need specific feature that you don't support
tr-TR: Eklenti harika, ancak desteklemediğiniz belirli bir özelliğe ihtiyacım var

en: The plugins %s and %s cannot be active in your store at the same time. Kindly deactivate one of these prior to activating the other.
tr-TR: %s ve %s eklentileri mağazanızda aynı anda etkin olamaz. Lütfen diğerini etkinleştirmeden önce bunlardan birini devre dışı bırakın.

en: There is no items in this order.
tr-TR: Bu siparişte öğe yok.

en: There is no order with this given id
tr-TR: Bu verilen kimliğe sahip sipariş yok

en: There is no order with this id
tr-TR: Bu kimliğe sahip sipariş yok

en: This filter is used to alter the barcode information for all the document templates
tr-TR: Bu filtre, tüm belge şablonları için barkod bilgilerini değiştirmek için kullanılır

en: This filter is used to alter the invoice date in all the document templates
tr-TR: Bu filtre, tüm belge şablonlarında fatura tarihini değiştirmek için kullanılır

en: This filter is used to alter the order date in all the document templates
tr-TR: Bu filtre, tüm belge şablonlarında sipariş tarihini değiştirmek için kullanılır

en: This is basic template. In order to use premium feature, you need to switch and activate the premium template
tr-TR: Bu temel şablondur. Premium özelliğini kullanabilmek için premium şablonu değiştirip etkinleştirmeniz gerekir.

en: This is premium template which is not compatible with the basic plugin
tr-TR: Bu şablon, QR Code eklenti eklentisi ile uyumlu değil

en: This template is not comaptible with QR Code addon plugin
tr-TR: Bu şablon, QR Code eklenti eklentisi ile uyumlu değil

en: This way up
tr-TR: Bu taraftan

en: This will remove all invoice numbers created by WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes & Shipping Labels by WebToffee.
tr-TR: Bu, WebToffee tarafından WooCommerce PDF Faturaları, Paketleme Fişleri, Teslimat Notları ve Gönderi Etiketleri tarafından oluşturulan tüm fatura numaralarını kaldıracaktır.

en: Timely compatibility updates and bug fixes
tr-TR: Zamanında uyumluluk güncellemeleri ve hata düzeltmeleri

en: Title
tr-TR: Başlık

en: Title font size
tr-TR: Başlık yazı tipi boyutu

en: To Address
tr-TR: Şu adrese

en: To add a different meta key
tr-TR: Farklı bir meta anahtar eklemek için

en: To add more than one custom order meta,
tr-TR: Birden fazla özel sipariş metası eklemek için,

en: To compress PDF documents
tr-TR: PDF belgelerini sıkıştırmak için

en: To help you comply with invoice mandates that require QR Codes
tr-TR: QR Kodları gerektiren fatura talimatlarına uymanıza yardımcı olmak için

en: To include the keyed in name to the Invoice, ensure to select
tr-TR: Girilen adı Faturaya eklemek için, öğesini seçtiğinizden emin olun

en: To include the uploaded image as logo to the invoice, ensure to select Company logo from
tr-TR: Yüklenen görseli faturaya logo olarak eklemek için, Şirket logosunu seçtiğinizden emin olun

en: To proceed with the import, please type %1$s in the field below
tr-TR: İçe aktarma işlemine devam etmek için lütfen aşağıdaki alana %1$s yazın

en: To proceed with the reset, please type %1$s in the field below
tr-TR: Sıfırlama işlemine devam etmek için lütfen aşağıdaki alana %1$s yazın

en: To:
tr-TR: Kime:

en: Total
tr-TR: Toplam

en: Total Price
tr-TR: Toplam Fiyat

en: Total Tax
tr-TR: Toplam Vergi

en: Total Weight
tr-TR: Toplam ağırlık

en: Total files
tr-TR: Toplam dosyalar

en: Total label
tr-TR: Toplam etiket

en: Total price
tr-TR: Toplam Fiyat

en: Total tax
tr-TR: Vergi toplamı

en: Total text align
tr-TR: Toplam metin hizalaması

en: Total weight label
tr-TR: Toplam ağırlık etiketi

en: Total weight text align
tr-TR: Toplam ağırlık metni hizalaması

en: Tracking Number
tr-TR: Takip numarası

en: Tracking Number:
tr-TR: Takip numarası:

en: Tracking number
tr-TR: Kargo Takip No

en: Tracking number:
tr-TR: Takip numarası:

en: Truncation did not complete as expected.
tr-TR: Kesme işlemi beklendiği gibi tamamlanmadı.

en: Type in prefix/ suffix / date format if required
tr-TR: Gerekirse önek/sonek/tarih biçimini yazın

en: Type template name to search
tr-TR: Aranacak şablon adını yazın

en: URL Coupons for WooCommerce
tr-TR: WooCommerce için Akıllı Kuponlar

en: Unable to add from third party plugin that collects customer VAT(or GSTIN or ABN etc)
tr-TR: Müşteri KDV'sini (veya GSTIN veya ABN vb.) tahsil eden üçüncü taraf eklentisinden eklenemiyor

en: Unable to generate PDF.
tr-TR: Şablon yüklenemedi.

en: Unable to load template.
tr-TR: Şablon yüklenemedi.

en: Unable to print Delivery note. Please check the items in the order.
tr-TR: Teslim notu yazdırılamıyor. Lütfen siparişteki maddeleri kontrol edin.

en: Unable to print Packing slip. Please check the items in the order.
tr-TR: Ambalaj fişi yazdırılamıyor. Lütfen siparişteki maddeleri kontrol edin.

en: Unable to save theme.
tr-TR: Tema kaydedilemiyor.

en: Unable to switch view.
tr-TR: Görünüm değiştirilemiyor.

en: Unable to update settings due to an internal error. %s To troubleshoot please click %s here. %s
tr-TR: Dahili bir hata nedeniyle ayarlar güncellenemiyor. %s Sorun gidermek için lütfen burayı %s tıklayın. %s

en: Unit Price
tr-TR: Birim Fiyatı

en: Unit price
tr-TR: Birim Fiyatı

en: Unlock limitless possibilities of invoice customization with the addon -
tr-TR: Eklentiyle sınırsız fatura özelleştirme olanaklarının kilidini açın -

en: Untitled template
tr-TR: Adsız şablon

en: Update Settings
tr-TR: Ayarları Güncelle

en: Updated
tr-TR: Güncellendi

en: Upgrade To Premium
tr-TR: Premium sürüme yükseltin

en: Upgrade to premium
tr-TR: Premiuma yükselt

en: Upload logo
tr-TR: Logo yükleyin

en: Upload your image
tr-TR: Resminizi yükleyin

en: Use custom number format & length
tr-TR: Özel sayı biçimini ve uzunluğunu kullan

en: Use custom number series to number documents
tr-TR: Belgeleri numaralandırmak için özel numara serilerini kullanma

en: Use invoice created date
tr-TR: Fatura oluşturulma tarihi

en: Use latest settings for invoice
tr-TR: Fatura için en son ayarları kullanın

en: Use order date
tr-TR: Sipariş tarihini değiştir

en: Use order date as input instead.
tr-TR: Bunun yerine giriş olarak sipariş tarihini kullanın.

en: Use order number as document number
tr-TR: Sipariş numarasını fatura numarası olarak kullan

en: Use upsells, cross-sells, & related products as frequently bought products
tr-TR: Ek satışları, çapraz satışları ve ilgili ürünleri sık satın alınan ürünler olarak kullanın

en: User consent logging
tr-TR: Kullanıcı izni günlüğü

en: Users who haven`t logged will also be allowed to print
tr-TR: Oturum açmamış kullanıcıların da yazdırma yapmasına izin verilecek

en: Users will be redirected to login page if not logged in
tr-TR: Oturum açmamışlarsa kullanıcılar oturum açma sayfasına yönlendirilecek

en: VAT
tr-TR: KDV

en: VAT number
tr-TR: Vergi numarası

en: VAT:
tr-TR: KDV:

en: Verified compatibility with major plugins
tr-TR: Başlıca eklentilerle doğrulanmış uyumluluk

en: View add-on
tr-TR: Eklentiyi görüntüle

en: View live preview of customization
tr-TR: Özelleştirmenin canlı önizlemesini görüntüleyin

en: View progress
tr-TR: İlerlemeyi görüntüle

en: View sample customization demo
tr-TR: Örnek özelleştirme demosunu görüntüleyin

en: Visual
tr-TR: Görsel

en: WPML compatibility
tr-TR: WPML uyumluluğu

en: WPML compatibilityCustomize label sizes
tr-TR: WPML uyumluluğu

en: WPML multilingual and multicurrency support
tr-TR: WPML çok dilli ve çoklu para birimi desteği

en: WT PDF Invoice Debug
tr-TR: WT PDF Fatura Hata Ayıklama

en: We do not collect any personal data when you submit this form. It's your feedback that we value.
tr-TR: Bu formu gönderdiğinizde herhangi bir kişisel veri toplamıyoruz. Değer verdiğimiz geri bildirimlerinizdir.

en: We would love to help you on any queries or issues.
tr-TR: Herhangi bir soru veya sorunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

en: WebToffee
tr-TR: Teknik Servis Uzmanı | Premium Servis Hizmeti

en: WebToffee WooCommerce Request A Quote
tr-TR: WebToffee WooCommerce Fiyat Teklifi İste

en: Weight
tr-TR: Ağırlık

en: Weight:
tr-TR: Ağırlık:

en: What did you expect?
tr-TR: Ne bekliyordun?

en: What length would you prefer for your credit note
tr-TR: Kredi notunuz için hangi uzunluğu tercih edersiniz

en: What length would you prefer for your invoice
tr-TR: Faturanız için hangi uzunluğu tercih edersiniz

en: What length would you prefer for your invoice number
tr-TR: Fatura numaranız için hangi uzunluğu tercih edersiniz

en: What length would you prefer for your proforma invoice
tr-TR: Proforma faturanız için hangi uzunluğu tercih edersiniz

en: What should be the starting number for your credit notes?
tr-TR: Kredi notlarınızın başlangıç numarası ne olmalıdır?

en: What should be the starting number for your invoices?
tr-TR: Faturalarınızın başlangıç numarası ne olmalıdır?

en: What should be the starting number for your proforma invoices?
tr-TR: Proforma faturalarınızın başlangıç numarası ne olmalıdır?

en: When enabled, replaces state code with state name in the from, return, billing and shipping addresses
tr-TR: Gönderen, iade, fatura ve sevkıyat adreslerine eyalet kodu yerine eyalet adını göstermesini sağlayın

en: Which language?
tr-TR: Hangi eklenti?

en: Which plugin?
tr-TR: Hangi eklenti?

en: Width
tr-TR: Genişlik

en: WooCommerce Address Labels plugin
tr-TR: WooCommerce Adres Etiketleri eklentisi

en: WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes and Shipping Labels
tr-TR: WooCommerce PDF Faturaları, Sevkiyat Fişleri, Teslimat Notları ve Nakliye Etiketleri

en: WooCommerce Pick lists plugin
tr-TR: WooCommerce vergi ayarları

en: WooCommerce Picklists plugin
tr-TR: WooCommerce vergi ayarları

en: WooCommerce Proforma Invoices plugin
tr-TR: WooCommerce Proforma Faturalar eklentisi

en: Woocommerce PDF invoices, packing slips, delivery notes, and shipping labels
tr-TR: WooCommerce PDF Faturaları, Sevkiyat Fişleri, Teslimat Notları ve Nakliye Etiketleri

en: Would you like us to assist you?
tr-TR: Size yardımcı olmamızı ister misiniz?

en: Writtable
tr-TR: Yazılabilir

en: Yes
tr-TR: Evet

en: You are covered by our 30-Day Money Back Guarantee
tr-TR: 30-gün para iade garantisi

en: You are not allowed to access this page
tr-TR: Bu sayfaya girme yetkiniz bulunmamaktadır

en: You are not allowed to do this action
tr-TR: Bu eylemi yapmanıza izin verilmiyor

en: You are not allowed to view this page.
tr-TR: Bu sayfayı görüntüleme izniniz yok.

en: You are using free version of %1$s. %2$s Checkout premium here %3$s.
tr-TR: %1$s'ın ücretsiz sürümünü kullanıyorsunuz. %2$s Premium'a buradan göz atın %3$s.

en: You can add additional column head via `wf_pklist_alter_product_table_head` filter. You need to add column data via this filter. (Works with Invoice and Dispatch label only)
tr-TR: `wf_pklist_alter_product_table_head` filtresi ile ek sütun başlığı ekleyebilirsiniz. Bu filtre aracılığıyla sütun verileri eklemeniz gerekir. (Yalnızca Fatura ve İrsaliye etiketi ile çalışır)

en: You can add additional column head via `wf_pklist_alter_product_table_head` filter. You need to add column data via this filter. (Works with Packing List, Shipping Label and Delivery note only)
tr-TR: `wf_pklist_alter_product_table_head` filtresi ile ek sütun başlığı ekleyebilirsiniz. Bu filtre aracılığıyla sütun verileri eklemeniz gerekir. (Yalnızca Paket Listesi, Sevkiyat Etiketi ve Sevk irsaliyesi ile çalışır)

en: You can add custom/predefined order meta using its key
tr-TR: Anahtarını kullanarak özel/önceden tanımlanmış sipariş meta ekleyebilirsiniz

en: You can add more than 1 order meta in
tr-TR: 1'den fazla sipariş metası ekleyebilirsiniz

en: You can control the visibility of the seal according to order status via filters. See filter documentation %s here. %s
tr-TR: Filtreler aracılığıyla sipariş durumuna göre mühürün görünürlüğünü kontrol edebilirsiniz. Buradaki filtre belgelerine %s bakın. %s

en: You can edit an existing item by using its key.
tr-TR: Anahtarını kullanarak mevcut bir öğeyi düzenleyebilirsiniz.

en: You can't undo this action. Are you sure?
tr-TR: Bu işlemi geri alamazsınız. Emin misiniz?

en: You have to select order(s) first!
tr-TR: Önce emirleri seçmelisiniz!

en: You`ve just created
tr-TR: Az önce oluşturdunuz

en: Your next %s number would be
tr-TR: Sonraki %s numaranız şu şekilde olacaktır

en: [prefix][invoice_no]
tr-TR: [ön ek][fatura_no]

en: [prefix][order_no]
tr-TR: [ön ek][sipariş_no]

en: allow_url_fopen disabled
tr-TR: allow_url_fopen devre dışı bırakıldı

en: commercial documents using
tr-TR: kullanarak ticari belgeler

en: from
tr-TR: itibaren

en: incl. tax
tr-TR: vergi dahil

en: is required
tr-TR: gerekli

en: mPDF add-on
tr-TR: pdf Faturaları, Sevkiyat Fişleri, Teslimat Notları ve Sevkiyat Etiketleri için mPDF eklentisi

en: number has not been generated yet. Do you want to manually generate one ?
tr-TR: sayı henüz oluşturulmadı. El ile bir tane oluşturmak istiyor musunuz?

en: orders listing page
tr-TR: sipariş listeleme sayfası

[ctx: placeholder]
en: Enter
tr-TR: Giriş

en: search filter
tr-TR: arama filtresi

en: the %s number would be
tr-TR: %s sayısı şöyle olurdu

en: upgrade to premium version
tr-TR: premium sürüme yükseltin

en: via %s
tr-TR: %s yolu ile

en: ‘Generate invoice for free orders’ is disabled in Invoice settings > Advanced. You are attempting to generate invoice for this free order. Proceed?
tr-TR: Fatura ayarları > Gelişmiş'te 'Ücretsiz siparişler için fatura oluştur' devre dışı bırakıldı. Bu ücretsiz sipariş için fatura oluşturmaya çalışıyorsunuz. İlerlemek?
